Byty ročně zdražují o statisíce

  • 18
Kdo si loni koupil byt za milion korun, letos ho prodá o sto až dvě stě tisíc korun dráže. To představuje výnos, který nenabízí žádná banka ani fond. Ceny bytů rostou v posledním roce po celé zemi s výjimkou několika měst v okolí severočeských Teplic a severomoravského Bruntálu.

"To, co se nyní děje s cenami a poptávkou po bytech zejména v Praze a okolí, je fenomenální věc," soudí ředitel společnosti Central Group Dušan Kunovský. Ceny nemovitostí rostou podle odborníků nejméně o 15 procent ročně. Ale jsou i místa, kde je růst i více než 25procentní.

"Obyčejná garsonka v Praze se před dvěma lety obtížně prodávala za 700 tisíc, teď běžně za 900 tisíc či milion korun. Ceny se zvyšují o 50 až 100 tisíc za půl roku," říká Tomáš Motl z realitní kanceláře Mex Reality.

Za nákupní horečkou je podle firem obava z růstu cen po vstupu země do Evropské unie a současně vidina zhodnocení peněz investovaných do bytu. K tomu se přidávají i levné hypoteční úvěry a nejistota lidí, jak se budou dále vyvíjet dosud regulované nájmy.

Především právě v Praze je tržní nájemné tak vysoké, že pokryje i většinu nákladů na splácení hypotéky. Majiteli, který ho pronajímá, byt zůstává a jako investice se zhodnocuje. Mimo Prahu a velká města, jako je Brno či Plzeň, je trh s byty vlažnější a soukromí investoři jinde prakticky nestavějí.

"Příjmy lidí v regionech mimo Prahu jsou o tolik nižší, že nestačí ani na poměrně levné hypotéky. Lidé si byty pořídit nemohou. Také nabídka je v řadě měst minimální," říká ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec. Na hypotéku dosáhne podle průzkumu Ekospolu jen 40 procent těch, kdo vlastní bydlení skutečně potřebují.

"Podpora státu, aby si byt mohli pořídit lidé s nižšími příjmy, je nedostatečná. Třeba nájemních bytů se staví minimálně. Ve srovnání se západní Evropou je i podpora hypoték velmi malá," říká Tomáš Perlík z developerské společnosti Finep and partners.

Naopak ve velkých městech je o byty boj. Nejvíce jdou na odbyt levnější byty o velikosti zhruba 60 metrů čtverečních nebo malé rodinné domy v ceně kolem tří milionů korun i s pozemkem.

"Skutečně enormní zájem je o standardní byty v ceně do 30 tisíc korun za metr čtvereční, jež se dají profinancovat právě hypotékou," říká Korec. Na koupi šedesátimetrového bytu je přitom potřeba zaplatit hned půl milionu a poté 15 let splácet měsíčně 10 tisíc korun.

Čím dál více lidí si pořizuje nemovitost jako investici. "Lidé berou koupi bytu jako dlouhodobou jistotu," říká Dana Hajníková-Lehká ze společnosti Skanska CZ. Své má na svědomí i nejistota spojená s nedávným krachem několika bank. "Setkali jsme se s tím, že se nám po pádu Union banky ozývali lidé, že už nevěří bankám a chtějí peníze uložit do bytů," dodává Korec.