Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byty v paneláku: ceny klesly

aktualizováno 
Po obavách před vstupem do EU, které vyhnaly ceny nemovitostí nahoru, nastalo uklidnění. Byty v cihlových domech a nová zástavba zůstaly za poslední rok na svých cenách nebo podražily jen nepatrně, pronájmy bytů dokonce v některých lokalitách mírně zlevnily.

Dnes pláčou jen ti, kdo narychlo kupovali ještě před vstupem do EU byty v panelových domech. Vstup do unie neznamenal žádný hromadný vpád zahraničních investorů a dnes by stejný byt koupili třeba o 10 až 15 procent levněji.

„Například třípokojový byt v Brně, který zájemce mohl před rokem sehnat za milion, by dnes přišel na 870 000 korun,“ sděluje jednatel brněnské realitní kanceláře DVL, Miloš Dvořáček. Malou útěchou kupcům může být snad jen to, že v době, kdy kupovali, byly úrokové sazby hypotečních úvěrů na minimu, a kdo si na byt půjčil, získal peníze celkem levně.

Minulost je za námi, co bude dál?

NENECHTE SI UJÍT
dolar
Vyděláte na vkladu v cizí měně?
Termínované vklady mají výhodu v tom, že na ně lze vložit finanční prostředky již od nízkých částek a na krátkou dobu. Vydělají však na sebe vaše finance?
stres
Telefon mě brzdí v práci
Málokdo umí vyřizovat věci po telefonu tak, aby neplýtval svým drahocenným časem.
Víno, etikety
Cabernet: Nevzrušivé pití pro nenáročné
Hypermarkety zaplavila vína z dovozu. Mnohá z nich nestojí víc než sto korun. Jaká jsou?

Nulový růst, nebo dokonce poklesy cen se týkají zejména vesnických bytů a domků a méně kvalitního bydlení ve městech. Tento stav by měla odrážet i blízká budoucnost. „Dá se téměř s jistotou očekávat, že do budoucna ceny pronájmů velkých bytů budou stagnovat, pronájmy malých bytů budou stoupat, hodnota panelových bytů bude spíš ještě nějakou dobu mírně klesat a ceny bytů cihlových budou stoupat, ale jen mírně. Ceny rodinných domů ve městě též lehce porostou, největší vzestup cen lze očekávat u stavebních pozemků v dosahu hromadné dopravy,“ vysvětluje Dvořáček.

Ceny rodinných domků ve městech skutečně mírně stoupají. Domek, který jste loni v Kroměříži mohli získat za 1 800 000, letos pořídíte za rovné dva miliony. U cihlových bytů v centrech měst je nárůst podobný, pohybuje se též kolem deseti procent. Podle Václava Maulena z RK Lityrea z Karlových Varů by v následujícím roce měly ceny nemovitostí poporůst, a to zejména ve velkých a atraktivních městech či v místech s větší nabídkou pracovních příležitostí.
 
Cena závisí na nabídce i zájmu kupců

ruka

200 tisíc na bydlení: řekněte si o ně!
Více ZDE.

Byt o ploše 80 metrů čtverečních si v Litoměřicích pronajmete za pět tisíc měsíčně, garsonku tamtéž za čtyři tisíce. Cena za pronajatý metr je tak u většího bytu 63 korun, u menšího 114 korun. Potvrzuje se tak, že tržní zákony platí - tam, kde převažuje nabídka, ceny klesají, tam, kde je naopak hodně zájemců o koupi, jdou nahoru. A zájem o malé byty je stále velký - hledají se proto hůře a jsou relativně dražší.

Záleží samozřejmě na kvalitě bydlení. Václav Maulen je přesvědčen, že se trendy v poptávce nemění: „Na prvním místě je individuální bydlení v rodinných domech, následují cihlové domy, novostavby a na konci je původní panelová výstavba.“ To platí v zájmu o koupi i o pronájem bytů. Michal Macek z realitní kanceláře Evropa k tomu dodává: „Pryč jsou naštěstí doby, kdy rozdíl mezi bytem na sídlišti, kam se jede z centra města hodinu, a navíc není kde zaparkovat, a mezi kvalitním bytem v širším centru města nebyl na ceně poznat.“

Bude další nákupní horečka?

Ve „vlastním“ v Česku bydlí více než 66 procent domácností, když počítáme i obyvatele družstevních bytů, kteří mají k osobnímu vlastnictví blíže než k nájmu. Zda se počet lidí, kteří vlastní nemovitost, bude zvyšovat, záleží především na jejich finanční situaci a na dostupnosti úvěrů. A také na tom, jak dlouho bude platit regulované nájemné. Po jeho odstranění lze očekávat velké zvýšení zájmu o nákup nemovitostí. V té době může přijít další cenová bouře. Jestli to bude jen bouře ve sklenici vody, jako tomu bylo před vstupem do unie, to ukáže budoucnost. Mnozí z těch, kdo dosud bydlí v bytě s regulovaným nájemným, totiž již koupili nějakou nemovitost. Uvolnění nájmů je tolik nepostihne a poptávka nebude tak bombastická, jak by se dalo čekat.

 

Cena starší garsonky v centru, 30 m2

Praha

 1 130 000 Kč

Hradec Králové

   756 000 Kč

Kolín

   647 000 Kč

Zlín

   580 000 Kč

Jindřichův Hradec

   487 000 Kč

Domažlice

   390 000 Kč

Ostrava

   360 000 Kč

Děčín

   206 000 Kč

Zdroj: realitní kanceláře a iDNES
Poznámka: uváděná cena je průměrná


Bublina na trhu nemovitostí splaskla. Jak se vyvíjejí ceny realit a co můžeme čekat v následujícím roce?
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz