Jednou z forem, kde lze navázat kontakt s představiteli firem, jsou veletrhy pracovních příležitostí. Ilustrační snímek

Jednou z forem, kde lze navázat kontakt s představiteli firem, jsou veletrhy pracovních příležitostí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sedm tipů, které absolventům pomohou v hledání zajímavé práce

  • 23
I když pracovní místa přibývají, sehnat práci po ukončení studií je pro řadu mladých lidí stále problém. Klíčem k úspěchu je být aktivní. K úspěšnému hledání práce může přispět i několik praktických doporučení.

1. Najděte, co vás naplňuje

Studenti často bojují s tím, že stále nevědí, co by chtěli po škole dělat. V takovém případě je dobré si vytipovat potenciální oblasti, ve kterých byste byli rádi zaměstnaní, a jasně si stanovte očekávání od dané práce. K tomu je potřeba znát příležitosti a ty ve svém okolí aktivně vyhledávejte.

2. Zaměřte se na životopis

Správně vytvořený životopis je vždy vaší vizitkou při prvním kontaktu s potenciálním zaměstnavatelem. Proto je také nezbytné si na něm dát záležet. Životopis by měl být stručný, jasný a hlavně pravdivý.

Vysoké školy chrlí desetitisíce vysokoškoláků ročně a studentů na trhu práce je nespočet. Snažte se proto odlišit. Nezapomeňte zdůraznit zahraniční zkušenosti, zapojení do studentských organizací a další aktivity. Přiložte jazykové certifikáty, doložte dobrovolnictví například v neziskových organizacích a spolupráci na konkrétních projektech.

3. Vytvořte si LinkedIn profil

Obrovským pomocníkem v hledání práce je profil na síti LinkedIn. Umožní vám mít životopis dostupný on-line. Zároveň je to velká příležitost, jak navázat kontakt s kolegy, známými, diskutovat ve skupinách a zviditelnit se. Zvyšujete si tím i šanci, že vás osloví headhunteři, kteří pro firmy vyhledávají mladé talenty. Prostřednictvím LinkedIn si vás mohou vytipovat rovněž personalisté firem, a to dříve, než zveřejní nabízenou pozici.

4. Využívejte pracovní portály

Zaregistrujete se na pracovní portály a nechejte si zasílat novinky o volných pracovních pozicích na váš e-mail. Při hledání práce prostřednictvím pracovních portálů se zároveň vyplácí aktivní přístup, kdy budete vhodné pracovní příležitosti vyhledávat i sami volbou lokality, v níž chcete pracovat, oboru a úvazku, jaký sháníte.

5. Hledejte odborné rady

Nebojte se oslovit poradenské centrum univerzit či dokonce kariérní centrum firem, kde vám mohou doporučit, kam nasměrovat kariéru. Nebojte se přímo oslovit i samotné společnosti, aniž by vyhledávaly nové zaměstnance. Pokud se firmě zalíbíte, třeba vytvoří místo přímo pro vás.

6. Využijte veletrhy kariérních příležitostí

Jednou z forem, kde lze navázat kontakt s představiteli firem, jsou veletrhy pracovních příležitostí.

JobDNES.cz na Career Days

  • Veletrh Career Days se bude konat 12. až 13. března 2015 v pražském Hotelu Corinthia. Kromě zajímavých přednášek nabízí živý kontakt se špičkovými zaměstnavateli.
  • V pátek od 16 hodin si můžete poslechnout přednášku zástupce JobDNES.cz nebo vyhrát tablet.

Speciálním typem veletrhu jsou například Career Days, které se od stánkového veletrhu liší stylem prezentování firem. Career Days pořádá padesátiminutová interaktivní setkání s firmami a dvouhodinové tréninky, během kterých se můžete dozvědět více informací o pozicích, stážích nebo firemní kultuře přímo od personalistů a ředitelů prestižních firem v Česku.

Ptejte se a naslouchejte, vyplatí se vám to. Snažte se mít stále proaktivní přístup, protože získat potřebné informace je první zásadou moudrého rozhodování a k němu se dostanete jen přes vaši houževnatost a přijímání nových výzev.