Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Devět zbytečností, které nám zaručeně berou čas

Říká se, že čas jsou peníze. V běžném i pracovním životě se však často o svůj čas okrádáme a chybí nám pak na důležitější věci. Mnohdy je to kvůli činnostem, které si vůbec neuvědomujeme. V jakých případech plýtváme zbytečně časem a škodíme sami sobě, přibližuje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zvyklostí, které nám berou čas, je nepřeberné množství. Některé jsou známé a dobře viditelné, například brouzdání po internetu a sociálních sítích či vedení sáhodlouhých hovorů včetně těch telefonních. Méně zřetelné bývají „zástupné“ aktivity, mající nás i naše okolí přesvědčit, že nezahálíme. Jde o činnosti, které vykonáváme tehdy, když nemáme chuť dělat věci důležitější. Nechceme si to však připustit.

Jiné zvyklosti tohoto typu mohou dokonce působit dojmem neškodné zábavy. Příkladem je sledování života celebrit, jež bývá ve skutečnosti sklonem žít svůj život prostřednictvím jiných. K méně viditelným, a mnohdy o to závažnějším zvykům, připravujících nás o čas, patří i některé společenské či komunikační zvyklosti. Velmi často k nim patří následujících devět.

1. Snaha dokazovat (sobě i druhým), že máme pravdu
Řada lidí se domnívá, a trpí potřebou tvrdit, že mají téměř vždy pravdu. A jsou ochotni se o to dlouho a téměř k smrti hádat, často i v situacích, kdy jde o zcela nepodstatné detaily.

Vedle zbytečné ztráty času vede tento zvyk i k tomu, že se tito lidé, téměř nikdy nic nového nedozví. Kdo se však tohoto zvyku zbaví, získá vedle většího množství času i další odměnu – snáze se naučí něčemu novému. Možná, že se tím i zdokonalí a nad svým životem i svým časem získá vyšší kontrolu.

Více času přitom velmi pravděpodobně získá i proto, že se ostatní k němu začnou chovat vstřícněji. Lidé, kteří jsou přesvědčení, že mají vždy pravdu, bývají totiž nesmírně protivní.

2. Sklon neposlouchat druhé
Kdo neposlouchá, co říkají druzí a nesnaží se dostatečně porozumět, ztrácí téměř vždy čas. Jednak proto, že vzájemnou komunikaci tím většinou zbytečně prodlužuje a také proto, že se připravuje o informace, které si bude velmi pravděpodobně v budoucnu muset opatřit jinak. A to zabere další čas.

Naslouchat druhým nemusí být někdy jednoduché. Jednak proto, že všichni nemají dobré schopnosti se vyjádřit. Ani tato skutečnost by nás však neměla odradit. I lidé, kteří nedokážou příliš dobře mluvit, často mají co říci, a mohou nám přinést cenné informace, které šetří náš čas.

Jan Urban (1953)

  • Autor publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
„Platy některých státních úředníků, především těch vedoucích, u nás patří k...

3. Sklon účastnit se malicherných sporů
Jsou situace, kdy cítíme téměř nepřekonatelnou potřebu vstoupit do sporu nebo dokonce vyvolat konflikt, přestože ve své podstatě o nic významného nejde. I když spor vyhrajeme, nic nezískáme, tedy kromě toho, že se rozčílíme, a ztratíme čas. Do stejné skupiny situací patří i spory, ve kterých je navíc dopředu zřejmé, že je nemůžeme vyhrát.

Kdo nechce zbytečně ztrácet čas, měl by se tohoto sklonu vstupovat do malicherných sporů zbavit. Nestojí to za to.

4. Snaha hledat za každou cenu viníka
Jednou z nepříliš šťastných lidských vlastností je snaha či potřeba hledat obětního beránka. Tedy zjišťovat, někdy téměř za každou cenu, kdo určitou věc zavinil. A to i tehdy, když na viníkovi nijak zvlášť nezáleží.

Jsou pochopitelně situace, kdy je nalezení viníka důležité. Ve většině běžných, každodenních situací nás však tato snaha jen zbytečně rozptyluje, a bere čas. Navíc odvádí pozornost od okolností, které k chybě vedly.

Na vině většinou bývá více skutečností. Označit určitého člověka jako „viníka“ nic podstatného neřeší, jen uspokojí naše ego. Když děti při hře děti rozbijí cenou věc, nemá smysl zkoumat, které z nich je na vině. Viníky bývají všechny. Důležité je, aby k podobné situaci již nedošlo.

5. Snaha dělat na druhé dojem
Přirozenou lidskou vlastností je i snaha zapůsobit na druhé. I tato vlastnost nám však často jen bere čas. Čím silnější je, tím méně oslnivé bývají totiž její výsledky.

Při posuzování druhých se ostatní jen zřídka spokojují s tím, co bezprostředně vidí či slyší. Daleko více se zaměřují na naše záměry či motivy. A pokud naši usilovnou snahu zapůsobit prohlédnou, velmi často ztratíme i jejich respekt. Na potřebě udělat na ostatní dojem totiž většinou není nic, co by druhým nějak zvlášť imponovalo. Tento zvyk tak bere nejen čas, ale většinou přináší i sérii trapných okamžiků.

6. Sklon podléhat demonstrativní spotřebě
Podobný sklon jako předchozí spočívá v i zálibě v „demonstrativní“ spotřebě, tedy spotřebě, jejímž hlavním cílem je zapůsobit.

Na nákupu luxusních předmětů nemusí být pochopitelně nic špatného, zejména tehdy, když máme spoustu peněz na rozhazování. Když se však nakupování těchto předmětů stane něčím, na čem zakládáme svou hodnotu, sebedůvěru či dokonce vlastní identitu, pak tuto hru nemůžeme vyhrát. A to i tehdy, když získáme největší „hračky“, které se na trhu nabízejí. Sebehodnocení postavené na výši vlastního majetku, bývá vratké a často i nepříliš uspokojivé.

Navíc, jak říká přísloví, čas jsou peníze, což platí i naopak. Peníze, které za nákup luxusních hraček utratíme, nás stojí čas, který jsme mohli produktivněji vynaložit jinde. A i když možná dosáhneme toho, že nám ostatní budou závidět, velmi pravděpodobně se tak z příjemných lidí kolem nás stanou lidé, kteří „nás nemusí“.

7. Sklon k žárlivosti
Mnoho lidí propadá ve svých vztazích zbytečné žárlivosti. Nelíbí se jim, že jejich partner tráví příliš času s lidmi opačného pohlaví a žárlí i na věci, které se staly předtím, než se se svým partnerem setkali. Nebo dokonce žárlí i na to, co se nestalo. Většinou jde o zbytečnou ztrátu času i energie. Svému partneru buď důvěřujeme, nebo ne. Pokud ano, není třeba se věcí zabývat. Pokud jsme tuto důvěru oprávněně ztratili, a tato důvěra je pro nás důležitá, udělejme sobě i jemu laskavost, a rozejděme se s ním.

Pravda většinou vyjde dříve či později najevo. Do té doby však není třeba ztrácet se žárlivostí čas. Mimo jiné i proto, že může našeho partnera inspirovat k tomu, aby se dopustil právě těch věcí, ze kterých ho podezříváme.

8. Sklon skrývat své nedostatky
Když máme sklon své nedostatky skrývat, stávají se zpravidla viditelnější. Pokud jsme ochotni je svému okolí přiznat, získáme nejen čas, který jsme věnovali jejich zastírání, ale mnohdy i sympatie. Náš vztah k druhým tím mnohdy prohloubíme, a učiníme zdravější.

Sklon k zastírání nedostatků, a to i před sebou samým, pramení často z představy, že úspěšní lidé jsou ti, kteří jsou dokonalí. Skutečnost je však jiná. Úspěšní jsou spíše ti, kteří jsou schopni a ochotni se trvale zdokonalovat. Což vyžaduje, že si své slabiny přiznají a nemají sklon se jimi tajit.

Může se pochopitelně stát, že se nám některé slabiny nedaří odstranit. Ani to však nemusí být důvod je skrývat. Naše nedostatky jsou často tím, čím jsme jedineční a pro ostatní zajímaví. Můžeme se proto pokusit z nich učinit své přednosti. Obrazně řečeno, když nemůžeme nepřítele porazit, můžeme se s ním spojit.

9. Sklon zbytečně se urážet
Jsou lidé, kteří věří, že mají právo se urážet, když se jich někdo dotkne. Ztrácejí tím náladu i čas. Cítit se uraženým a věnovat tomuto pocitu čas je věcí volby. Urážka, ať již záměrná či bezděčná, totiž neznamená, že se uraženými cítit musíme. Poznámka či osobní charakteristika, která jednoho rozčílí, je pro druhého jen zdrojem pousmání, případně příležitostí zamyslet se nad odlišností hodnot, se kterými se lze setkat. Nesouhlas s těmito hodnotami však nemusí znamenat, že se jimi cítíme uraženi.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...