Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cash back se změnil v přísně chráněné tajemství

aktualizováno 
Cash back, neboli výběr hotovosti u pokladny obchodníka, dnes svým klientům nabízí sedm tuzemských bank. Jen tři z nich provozují službu na svých vlastních terminálech. Jak se klientům líbí a jak ji využívají, banky většinou tají a statistiky se rozcházejí.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Už to budou bezmála tři roky od chvíle, kdy ČSOB přinesla na český bankovní trh službu v zahraničí zcela běžnou, tzv. cash back. Využít ji můžete v obchodech označených speciálním logem, ale musíte splnit několik podmínek. Jednou z nich je mít správnou platební kartu, resp. kartu správné banky a pak také nakoupit a zároveň touto kartou zaplatit za zboží v hodnotě minimálně 300 korun.

Pokud vše splníte, můžete záhy po nákupu u pokladny, nejlépe však před placením, požádat o vydání hotovosti až 1 500 korun. Není to nijak ohromující částka, nicméně peníze získáte snadno, rychle, bez nutnosti hledat nejbližší bankomat a obvykle také s minimem poplatků.

Poplatky za službu cash back v tuzemských bankách
Banka Poplatek za transakci
(v korunách)
Česká spořitelna 4
ČSOB zdarma
GE Money Bank 5
Komerční banka zdarma
mBank zdarma
Poštovní spořitelna zdarma
Raiffeisenbank zdarma*
Zdroj: ceníky bank
Pozn.: * zdarma pro debetní karty, 10 korun pro cash back kreditní kartou

Hodnocení bank je pozitivní, čísla ale poskytují nerady

Banky pozvolna rozšiřují síť obchodů, kde se dá cash back provést. Prakticky jedině podle toho lze soudit, že roste i obliba služby mezi klienty. Nicméně konkrétní čísla poskytovat banky příliš nechtějí. "Obliba cash backu mezi klienty roste, stále však bude platit, že půjde spíše o službu doplňkovou," vysvětluje Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny.

Měsíční nárůsty počtu transakcí zaznamenává podle své mluvčí i Komerční banka. Ovšem obchodníci si prý na tuto službu teprve postupně zvykají. Přitom podpořit svá tvrzení čísly banka odmítla.

Jak vidí cash back banky podle svých statistik

Průměrná částka

Česká spořitelna                                    cca 1 200 korun
ČSOB, Poštovní spořitelna                    1 250 korun
GE Money Bank                                     cca 1 200 korun

Celkový objem transakcí cash backu

Česká spořitelna                                    nezveřejňuje
ČSOB, Poštovní spořitelna                    cca 200 milionů korun
GE Money Bank                                     1,4 milionu korun debetními
                                                               kartami (tj. přes 900 transakcí)

Zdroj: banky, statistiky za 1. čtvrtletí 2009

Nejstarším poskytovatelem cash backu v pravém slova smyslu je u nás ČSOB a ta objem transakcí jen za první čtvrtletí letošního roku odhaduje na 200 milionů korun. Průměrná výše jednotlivého cash backu přitom podle ní dosahuje 1 250 korun. Skutečnost, že si klienti službu oblíbili, pak banka dokládá tvrzením, že statisticky každá sedmá karta, která při nákupu splnila nutné podmínky (nákup nad 300 korun hodnoty), cash back také uskutečnila.

Naopak nepříliš velký zájem klientů přiznává mBank a Raiffeisenbank. mBank za tím vidí to, že její klienti dávají přednost běžným výběrům (první tři mají v měsíci zdarma). Raiffeisenbank důvody spatřuje teprve v pozvolném rozvoji služby.

kde použijete cash back

Službu cash back využijete všude tam, kde u pokladny najdete logo VISA a MasterCard Cash Back.

Pouze ČSOB své platební terminály v obchodní síti prodejen Albert, Albert Hyper, u čerpacích stanic Čepro EuroOil a také v řetězcích Spar a Globus nezpřístupnila klientům ostatních bank.

Klienti ostatních bank mohou tedy užívat cash back terminálů obchodních partnerů jedině České spořitelny a Komerční banky.

Brzy se cash backu dočkají i klienti dalších bank

Dnes mohou cash back žádat u pokladen obchodníků majitelé a držitelé platebních karet sedmi tuzemských finančních domů. Zanedlouho by se k nim ale měli přidat další. Získat hotovost u pokladny tak brzy budou moci také klienti Citibank a UniCredit Bank. Naopak držitelé karet LBBW či Volksbank se služby jen tak nedočkají.

Citibank zařadila službu jako novinku do svého sazebníku platnou od 1. července. Každou cash backovou transakci ocenila přitom 9 korunami. Aktuálně však cash back banka nenabízí. "V současné době na produktu pracujeme," sdělil iDNES.cz tiskový mluvčí banky Pavel Vlček.

Podobně nastínil plány UniCredit Bank její tiskový mluvčí Tomáš Pavlík. "Cash back zatím nenabízíme, ale jedná se o zajímavou službu, kterou chceme začít nabízet v druhé polovině letošního roku."

Jiných novinek se s největší pravděpodobností v dohledné době nedočkáme. Všechny banky, které již cash back svým klientům umožňují, totiž shodně odpověděly, že plánují pouze rozšiřování počtu obchodních míst.

cash back v číslech

Počet provozoven poskytujících cash back: 1 730
Počet transakcí: 7 210
Objem transakcí: 7 730 000 korun
Průměrná výše transakce: 1 072 korun
Průměrný počet transakcí na měsíc: 2 403

Zdroj: Sdružení pro bankovní karty ČR, statistika za 1. čtvrtletí 2009 - transakce u obchodníků
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Kurzy.cz Ministryně financí Alena Schillerová se dnes zúčastnila česko-francouzského kolokvia o obchodu se zbožím a službami pro...

Najdete na iDNES.cz