Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

CDC dluhopisy za 16,5% - ano či ne?

  0:03aktualizováno  0:03
Čas od času se objeví investice, která se opravdu nedá nevyužít. Na první pohled poskytuje velmi zajímavé výnosy a riziko bývá minimální. Prostě vše nasvědčuje tomu, že se ekonomické zákonitosti bortí a objevila se příležitost snadného získání peněz.
Čas od času se objeví investice, která se opravdu nedá nevyužít. Na první pohled poskytuje velmi zajímavé výnosy a riziko bývá minimální. Prostě vše nasvědčuje tomu, že se ekonomické zákonitosti bortí a objevila se příležitost snadného získání peněz.

Zaujala nás nabídka nově emitovaných dluhopisů poskytujících roční výnos 16,5% od společnosti Credit and Development Company (CDC), která měla v minulosti určité vazby na skupinu Finnex. To se nám na první pohled zdálo až příliš zajímavé.

Náš příběh začíná u společnosti VENTURE GROUP S.A., sídlící na britských Virginia Islands. Podle údajů na vlastních internetových stránkách byla společnost založena minulý rok skupinou soukromých zahraničních investorů a zaměřuje se především na investice v postkomunistických zemích s dobrou perspektivou vstupu do EU. Na českém trhu operuje jménem této firmy dceřinná VENTURE CZ, s.r.o., která v současnosti realizuje projekty v hodnotě 100 milionů korun. Konkrétně se jedná o účasti v následujících firmách:

  • 1. Česká internetová líheň, a.s. – společnost zabývající se podporou projektů z oblasti informačních technologií
  • Credit and Development Company, a.s. – realitní a developerská činnost
  • MORAVIA wind systém, a.s. – vývoj, výroba a prodej větrných elektráren
  • Půjčmi.cz – poskytování krátkodobých vysoce úročených půjček

Investiční příležitosti

Společnosti okolo Venture Group nabízejí následující možnosti pro investory:

Druh investiceObjemVýnosDélkaForma investicePopis projektuZajištění
Dluhopis CDC, a.s.150 tis. Kč16,5% p.a.3 rokydluhopismoderní způsob investování, investice s pevně stanoveným výnosem, termínem výplaty a dobou splatnostinízké riziko, investice je zajištěna v podobě bonitních nemovitostí, lukrativní příležitost s výrazným ziskovým očekáváním
1. Česká internetová líheň, a.s.100 tis. Kčzisk při exitu3 - 5 letakciepříležitost pro ty, kteří chtějí výrazně zhodnotit prostředky do dynamicky se rozvíjejících internetových titulůpodílem na vlastnictví společnosti
Vysokoúročená půjčka300 tis. až 2 mil. Kčcca od 1,4% měsíčně6 až 12 měs.smlouva o půjčcevysokoúročená půjčka - finanční produkt Venture Groupnemovitosti - kupní smlouva + zástavní právo

Zdroj: Venture Group.

CDC dluhopisy

A právě na květnovou emisi dluhopisů společnosti Credit and Development Company v nominální hodnotě 20 milionů korun se splatností 3 roky (ISIN CZ0003501256) jsme se podívali. A to především kvůli vysoké slibované úrokové sazbě ve výši 16,5 %. Tyto dluhopisy byly původně určeny pro úzkou skupinu zájemců a nebyly veřejně obchodovatelné, avšak v současné době schválila podle vyjádření společnosti Komise pro cenné papíry nový prospekt, který má umožnit veřejnou obchodovatelnost. Podle zástupce společnosti jsou již dluhopisy téměř rozprodány a definitivně by měly být umístěny do dvou měsíců.

Z prostředků získaných od investorů jsou údajně financovány projekty „na bázi realit a nemovitostí“. Přemýšlivého investora musí zarazit hned několik skutečností:

1. Proč si společnost půjčuje peníze za 16,5 %, když by mohla při kvalitním podnikatelském záměru získat peníze i za poloviční náklady, např. formou hypotéky?
2. Jak může být emise dluhopisů takhle malá? Na každou emisi totiž připadají značné fixní náklady, např. v podobě administrativních poplatků.
3. Proč firma potřebuje 20 mil. Kč v dluhopisech, když má základní jmění 100 mil. Kč?

I kdyby na tyto otázky existovaly sebepřesvědčivější odpovědi, je potřeba si minimálně uvědomit, že v případě CDC dluhopisů se jedná o tzv. prašivé (junk) dluhopisy. Ty jsou vydávány firmami pro financování velmi rizikových aktivit (např. akvizice na dluh) a často se stává, že je emitent není schopen splatit, což pak vyústí ve velké ztráty pro majitele.

S investicemi do prašivých dluhopisů u nás existuje minimum zkušeností, a proto je třeba velmi pečlivě investici do takového dluhopisu zvážit. Investor totiž riskuje nejen neobdržení slibovaného vysokého úroku, ale i ztrátu jistiny.

Málo informací

Reálná je i možnost, že z těchto peněz je financován jiný projekt skupiny VENTURE GROUP, a to služba půjčmi.cz. Ta je provozována na serveru www.pujcmi.cz a jedná se o poskytování krátkodobých půjček proti zástavě nemovitosti, a to ve výši od 50 tisíc do 10 milionů korun. Půjčky poskytované fyzickým i právnickým osobám jsou úročeny nad jedním procentem týdně (tzn. více než 50% p.a.!).

Zajímavé také je, že na prezentačních stránkách emitenta se sice hovoří o „realizaci projektů v oblasti nákupu a následného zhodnocování staveb administrativních objektů a provádění rekonstrukcí obytných domů“ zaměřených na vysoký ziskový potenciál, ale vše je jen v obecné rovině a konkrétní projekty uvedeny nejsou.

Finnex varuje

Riziko celé investice dále zvyšuje fakt, že ředitelem VENTURE GROUP S.A. je bývalý člen představenstva společnosti Finnex Praha Martin Zach. Ta svým zhruba dvou a půl tisícům klientů dluží podle odhadů přibližně 150 milionů korun (více o kauze Finnex zde). Martin Zach sice v celé této kauze svou odpovědnost popírá, ale posouzení rizika zůstává na potenciálních investorech. Celý text prohlášení Martina Zacha ke kauze Finnex Group naleznete zde.

Venture Group na svých stránkách uvádí, že „investování má svá základní letitá a neměnná pravidla, která je ovšem nutno neustále přizpůsobovat aktuálním podmínkám, moderním technologiím a metodám.“ Investoři teď musí doufat, že toto přizpůsobování základních investičních pravidel nebude zas až tak nestandardní.

Myslíte si, že společnost CDC splatí bez problémů zmiňované dluhopisy? Je pro Vás společnost, kde vystupuje Martin Zach, důvěryhodná?

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Hypotéky se odrážejí ode dna a začínají zdražovat, zájem je menší

Ilustrační snímek

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta, ale objemy i počty oproti srpnu klesly. V...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rozbřesk: ČNB nic nebrání nasadit vyšší rychlost. Koruna na post-exitovém maximu
Rozbřesk: ČNB nic nebrání nasadit vyšší rychlost. Koruna na post-exitovém maximu

ČNB zatím její prognóza vychází, minimálně u dvou nejsledovanějších ukazatelů, a sice u inflace a HDP. Do příštího leto... celý článekNajdete na iDNES.cz