Čeká mě svatba

Blíží se datum mé svatby, které bohužel připadá na pracovní den. Slyšela jsem, že ze zákona mám právo na volno, že si nemusím brát dovolenou. Jde pouze o jeden den a je toto volno zaměstnavatelem proplácené?

Vaše informace jsou správné, prováděcí předpis k zákoníku práce totiž svatbu zahrnuje mezi takzvané důležité osobní překážky v práci. V případě, že zaměstnanec nemůže pracovat z některého z důvodů vyjmenovaných v příloze nařízení vlády č. 108/1994 Sb., náleží mu v rozsahu stanoveném přílohou pracovní volno. Za důležité osobní překážky se považuje například vyšetření či ošetření zaměstnance ve zdravotnickém zařízení, narození dítěte, úmrtí rodinného příslušníka a mimo jiné i svatba, a to nejen svatba vlastní, ale i svatba dětí nebo rodičů.

Vpřípadě vlastní svatby náleží zaměstnanci jeden den pracovního volna k účasti na svatebním obřadu a ještě jeden, další den, celkem tedy až dva dny pracovního volna. Na ty však máte nárok pouze tehdy, konáli se obřad v den, kdy podle rozvrhu směn máte pracovat. Pokud tedy děláte v běžném provozu od pondělí do pátku a máte svatbu v sobotu, neděli či ve svátek, pak nemáte nárok na volno k účasti na obřadu. Pracujeteli však běžně i o víkendech, můžete si vybrat volno na vlastní svatbu v sobotu, pokud byste jinak měla směnu právě v den obřadu.

Na druhý den pracovního volna máte nárok nezávisle na tom, kdy se koná obřad. Tento den slouží buď k přípravám na svatbu, nebo k zařízení nutných záležitostí po svatbě (například vyřízení nových dokladů). Nicméně jak pracovní volno využijete - jestli skutečně budete péci svatební koláčky, půjdete ke kadeřnici, nebo naopak den strávíte doma s knížkou - je jen na vás.

Zpravidla vnitřní předpis zaměstnavatele nebo kolektivní smlouva stanoví přesné podmínky, za jakých lze pracovní volno čerpat.

Pracovní volno na svatbu je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout, a to s náhradou mzdy.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

,