Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Tankování | foto: Profimedia.cz

Cena benzinu bude po dlouhé době opět klesat

  • 39
Ceny paliv u tuzemských čerpacích stanic od začátku měsíce rostou, jsou to však pouze o pohyby v jednotkách haléřů. Na týdenní bázi je už k vidění klesající trend. Střed odhadu je pokles o 30 až 70 haléřů na litru benzinu v následujícím měsíci.

Průměrná cena nejpoužívanějšího benzinu Natural 95 se podle čtvrtečních údajů snížila o 11 haléřů na 31,31 kroun za litr. Nafta poklesla v průměru o pět haléřů na 30,39 korun za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Po několika týdnech stagnace vše napovídá dalšímu snižování cen na čerpacích stanicích. Neuspokojivá makroekonomická situace, sezónní faktory i pokles amerického dolaru na světových trzích budou mít pozitivní vliv na ceny paliv pro českého spotřebitele.

Nízká poptávka

Právě končící letní období nebylo pro řidiče krizové, přestože byly ceny paliv v průměru o dvě koruny na litr vyšší než v minulém krizovém roce. Všichni mají ještě na paměti rok 2008 s cenami benzínu i nafty přesahujícími 35 korun.

Za relativně nízké letošní ceny můžeme v první řadě poděkovat stagnující globální ekonomice, která udržuje poptávku po ropě na nízkých úrovních. K americkému snižování tempa růstu HDP se v posledních týdnech začíná přidávat také Evropa. Alespoň to naznačují předstihové ukazatele z největší evropské ekonomiky Německa i dalších významných evropských zemí. Čína si prozatím udržuje vysoké tempo růstu, přesto je její spotřeba ropy třetinová ve srovnání se Spojenými státy. Globální ekonomika je bezesporu hlavní faktor, který drží ceny ropy a potažmo i paliv v rozumných mezích.

Zásoby i těžba na maximech

Na faktor globální ekonomiky navazují další indikátory, které nedovolí ropě nasadit dlouhodobý býčí trend. Jedním z nich jsou zásoby ropných produktů v USA, které se nacházejí blízko svých maximálních hodnot za poslední dvě desítky let. Na tomto stavu se podílí jak nízká poptávka, která se s končící motoristickou sezónou na severní polokouli dále snižuje, tak i vysoká globální produkce ropy. V zemích organizace OPEC roste stále těžba ropy kvůli soustavnému porušování schválených kvót. Produkce roste také v zemích mimo kartel.

Těžba ropy v Rusku v letošním roce pravděpodobně překoná nový rekord od rozpadu Sovětského svazu. Státní rozpočty mnoha producentských zemí jsou nastaveny na vyšší průměrné ceny ropy a každá z nich se tak snaží na trh dodat co nejvíce. Globální ekonomika však není schopna stávající nabídku využít.

Pomáhá silná koruna

Měnové pohyby byly v minulých týdnech velmi významné a spoluurčovaly směřování cen na čerpacích stanicích. Při modelování dalšího vývoje tak nelze tento faktor opomenout, přestože je spíše technického rázu.

Ropa se po celém světě obchoduje v amerických dolarech a jeho pokles k české koruně otevírá dveře k levnějšímu benzínu i naftě. Jen za poslední dva týdny ztratil dolar k české měně téměř šest procent. Přes pád dolaru navíc klesá i ropa v New Yorku a menším tempem také Brent v Londýně.

Pokud nedojde k obratu trendu, tak se tyto faktory projeví na nižších částkách utracených na pokladnách čerpacích stanic v následujících týdnech. Bohužel se však zatím budou slevy počítat pouze v řádu několika málo desetikorun na plné nádrži. Cena by tedy měla klesnout o 30 až 70 haléřů na litru.