Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny energií sice nerostou, snížit účet se dá několika způsoby

aktualizováno 
Reklamní spoty každou chvíli lákají na nižší platby za elektřinu či plyn, když zákazník změní dodavatele. Je však úspora reálná? Dá se ušetřit i jinak.

Snížit si účet za elektřinu či plyn lze hned několika způsoby. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Loňská zima byla mírná, a tak vyúčtování za plyn a elektřinu nebylo ve většině domácností žádným hororem, spíš naopak – mnohde se lidé dočkali přeplatku. Na to však nelze spoléhat do budoucna.

I když zima 2014/2015 by neměla být z pohledu konečných cen elektřiny pro zákazníky nepříznivá. „Na pražské energetické burze se letos v dubnu dostala cena silové elektřiny na historické minimum 33 eur/MWh (908 Kč/MWh). V průměru se během roku nakupovalo za 34,5 eura, to je třetinová cena komodity proti roku 2008,“ říká Zdeněk Mařík z Europe Easy Energy. Protože se elektřina nakupuje vždy pro příští rok, není třeba se velkého zdražení bát.

Nelze však čekat ani zlevnění – elektřina se obchoduje v eurech a vůči nim koruna výrazně oslabila. Roli hraje i nejistá budoucnost kvůli situaci na Ukrajině. Sečteno a podtrženo: případné zlevnění či zdražení bude sotva znatelné.

Ceny pro rok 2015 však budou známy až kolem 30. listopadu 2014. „Musíme počkat na vyhlášení regulované ceny Energetickým regulačním úřadem. Teď v září vše nasvědčuje tomu, že cena elektřiny výrazně neporoste, spíše stagnuje, nebo dokonce mírně zlevní,“ vysvětluje Petr Holubec z Pražské energetiky. Podobně opatrně se vyjadřují i jiní odborníci. Obdobné je to s cenami plynu, jejichž vývoj prakticky kopíruje křivku cen elektrické energie.

Snížit si účet za elektřinu či plyn lidé mohou hned několika způsoby. Když využijí všechny, může být úspora skutečně znatelná:

1.Neplýtvat

V mnohých domácnostech lze stále ještě ušetřit stovky i tisíce korun ročně šetrnějším provozem. Namátkou LED žárovky, technika s nízkou spotřebou, vypínání přístrojů z režimu stand-by (více čtěte zde).

2.Správný tarif a sazba

Dalším krokem k úspoře je zkontrolovat svou sazbu, sílu jističů a využívaný tarif dodavatele. To nejde úplně snadno – většina komerčních kalkulaček totiž striktně žádá zadání sazby, kterou už má klient přidělenu. Ideální je vyzkoušet si do kalkulačky zadat i sazby jiné, než máte na faktuře.

Nepřehlédněte

Když například využíváte k topení v rodinném domě přímotopovou sazbu s velkým počtem hodin v nízkém tarifu, ale přímotopy jste už dávno odstranili, může se stát, že pevné měsíční poplatky se sazbou spojené se vám nevyplatí.

„Rozdíl v ceně kilowatthodiny při používání běžných spotřebičů nevyváží vyšší poplatek za distribuční sazbu, pak se vyplatí kontaktovat zákaznické centrum a nechat si spočítat nejvhodnější variantu,“ doporučuje Barbora Půlpánová ze společnosti ČEZ.

3.Fixace

Opatrní zákazníci si mohou současné nízké ceny elektřiny pojistit tak, že si z nabídky svého dodavatele vyberou produkt, který je zavazuje na určitou dobu (obvyklé jsou dva roky) a současně slibuje po toto období nezvýšit ceny elektřiny. Pokud o fixaci uvažujete, čtěte dobře obchodní podmínky – vyplatí se takový tarif, kde je cena elektřiny fixovaná pro případ zdražení (dodavatel vám nezdraží), v případě zlevnění však i vám půjde s cenou dolů. Takto chápe fixaci například Pražská energetika.

4.Přestup jinam

Není složitý, přestup si můžete zařídit sami nebo využít takzvané aukce energií. Ty mají jednu nevýhodu – velcí dodavatelé, jako například ČEZ, E. ON, RWE či Bohemia Energy, se jich z principu neúčastní.

5.Jiná hlediska

Cena za elektřinu není všechno, určitě byste měli zohlednit, zda firma poskytuje dobrý servis a neúčtuje si třeba poplatky za to, že zavoláte na její informační linku. Vyšší cena za energii může být pro někoho přijatelná, když často využívá například slevy na kulturní akce, jak to svým klientům nabízí ČEZ, RWE či Pražská plynárenská.

Speciální nabídka pro čtenáře iDNES.cz

 Výhodné ceny plynu a elektřiny na Energie DNES.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Kurzy.cz Klienti České pošty si stěžují, že pošta není schopna doručit balíky na určenou adresu, přestože klient doručení zaplat...

Najdete na iDNES.cz