Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cena kávy bude vyšší. Podraží v kavárnách i supermarketech

aktualizováno 
Káva se v minulém týdnu v New Yorku dostala na ceny, které byly k vidění naposledy před čtrnácti lety, a jen několik centů ji dělilo od 34letých rekordů. Podle aktuální situace na komoditních trzích to vypadá, že se vysoké ceny mohou udržet po delší dobu.
Cena kávy půjde nahoru i v kavárnách a obchodech.

Cena kávy půjde nahoru i v kavárnách a obchodech. | foto: Profimedia.cz

Vyšší cenu kávy brzy pocítí také čeští zákazníci kaváren i supermarketů. Jakmile obchodníci doprodají staré zásoby, začnou zvýšení cen přenášet na koncové spotřebitele a podle vyjádření některých z nich nás od postupného zdražování kávy dělí jen týdny.

Arabica i Robusta strmě rostou

Cena kávy Arabica se uprostřed minulého týdne vyšplhala nad 290 dolarů za 100 liber (cca 45 kg) na newyorské komoditní burze. Její cena však strmě rostla také v brazilském São Paulu a japonském Tokiu.

Vzhledem k vývoji v posledních několika měsících však nebyly rekordy žádným překvapením. Ještě v červnu minulého roku se však Arabica držela na úrovni 140 dolarů za 100 liber a její cena tak od té doby vzrostla na více než dvojnásobek. Před deseti lety se ceny káva pohybovaly jen kolem 40 dolarů, což do dnešního dne znamená nárůst o více než 600 procent.

Podobný vývoj je v současnosti k vidění také na kávě typu Robusta, ze které se vyrábí hlavně instantní káva. Její cena však zatím stále nepřekonala maxima z období komoditní krize roku 2008.

graf: Vývoj cen kávy typu Arabica na newyorské komoditní burze 6/2010 – 3/2011

graf: Vývoj cen kávy typu Arabica na newyorské komoditní burze 6/2010 – 3/2011

Producentům se nedaří

Historicky nejvyšších cen káva dosáhla v roce 1977 po mrazech, které v té době zasáhly velkou část brazilské produkce. V současnosti káva roste také kvůli problémům pěstitelů, ale stále větší roli hraje také rostoucí poptávka. V Brazílii, která je s velkým přehledem největším světovým producentem Arabiky, se nepotvrdily původně optimistické předpovědi velmi dobré úrody.

Kolumbie, která je dalším velkým producentem, vykázala v současné sezóně už třetí rok v řadě podprůměrnou úrodu. Navíc podle zpráv International Coffee Organization se zásoby kávy v exportujících zemích dostaly na čtyřicetiletá minima. Pokud by tak na straně producentů vyvstaly další problémy, mohl by nastat akutní nedostatek kávy na trhu.

Investoři kávu dlouhodobě sledují

Káva patří mezi nejstarší a nejobchodovanější komodity na světě. Do Evropy a Ameriky se káva začala dostávat od Arabů na počátku sedmnáctého století a na burze se touto komoditou obchoduje od druhé poloviny století devatenáctého.

V současnosti se nejvíce obchodů s kávou uskuteční právě na newyorské komoditní burze. Nabízí se otázka, jestli nastala správná doba k investicím do kávy, či zda už není pryč.

Aktuální pozice velkých obchodníků na komoditních burzách vypovídají o tom, že se očekává její další cenový vzestup, což potvrdila také nejnovější březnová data. Na druhou stranu cenové nárůsty byly v posledních měsících extrémní a jen další zhoršování podmínek v pěstitelských zemích by mohlo vyhnat ceny nad historické rekordy ze sedmdesátých let.

Obrácení několikaměsíčního trendu a poklesům však nic v současnosti neodpovídá a růsty by tak stále nemusely být u konce.

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Reverse charge

Reverse charge

Kurzy.cz Jednou z hlavních priorit Ministerstva financí je zlepšení výběru daní s důrazem na efektivní řešení úniků v oblasti DP...

Najdete na iDNES.cz