Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cena kávy bude vyšší. Podraží v kavárnách i supermarketech

aktualizováno 
Káva se v minulém týdnu v New Yorku dostala na ceny, které byly k vidění naposledy před čtrnácti lety, a jen několik centů ji dělilo od 34letých rekordů. Podle aktuální situace na komoditních trzích to vypadá, že se vysoké ceny mohou udržet po delší dobu.
Cena kávy půjde nahoru i v kavárnách a obchodech.

Cena kávy půjde nahoru i v kavárnách a obchodech. | foto: Profimedia.cz

Vyšší cenu kávy brzy pocítí také čeští zákazníci kaváren i supermarketů. Jakmile obchodníci doprodají staré zásoby, začnou zvýšení cen přenášet na koncové spotřebitele a podle vyjádření některých z nich nás od postupného zdražování kávy dělí jen týdny.

Arabica i Robusta strmě rostou

Cena kávy Arabica se uprostřed minulého týdne vyšplhala nad 290 dolarů za 100 liber (cca 45 kg) na newyorské komoditní burze. Její cena však strmě rostla také v brazilském São Paulu a japonském Tokiu.

Vzhledem k vývoji v posledních několika měsících však nebyly rekordy žádným překvapením. Ještě v červnu minulého roku se však Arabica držela na úrovni 140 dolarů za 100 liber a její cena tak od té doby vzrostla na více než dvojnásobek. Před deseti lety se ceny káva pohybovaly jen kolem 40 dolarů, což do dnešního dne znamená nárůst o více než 600 procent.

Podobný vývoj je v současnosti k vidění také na kávě typu Robusta, ze které se vyrábí hlavně instantní káva. Její cena však zatím stále nepřekonala maxima z období komoditní krize roku 2008.

graf: Vývoj cen kávy typu Arabica na newyorské komoditní burze 6/2010 – 3/2011

graf: Vývoj cen kávy typu Arabica na newyorské komoditní burze 6/2010 – 3/2011

Producentům se nedaří

Historicky nejvyšších cen káva dosáhla v roce 1977 po mrazech, které v té době zasáhly velkou část brazilské produkce. V současnosti káva roste také kvůli problémům pěstitelů, ale stále větší roli hraje také rostoucí poptávka. V Brazílii, která je s velkým přehledem největším světovým producentem Arabiky, se nepotvrdily původně optimistické předpovědi velmi dobré úrody.

Kolumbie, která je dalším velkým producentem, vykázala v současné sezóně už třetí rok v řadě podprůměrnou úrodu. Navíc podle zpráv International Coffee Organization se zásoby kávy v exportujících zemích dostaly na čtyřicetiletá minima. Pokud by tak na straně producentů vyvstaly další problémy, mohl by nastat akutní nedostatek kávy na trhu.

Investoři kávu dlouhodobě sledují

Káva patří mezi nejstarší a nejobchodovanější komodity na světě. Do Evropy a Ameriky se káva začala dostávat od Arabů na počátku sedmnáctého století a na burze se touto komoditou obchoduje od druhé poloviny století devatenáctého.

V současnosti se nejvíce obchodů s kávou uskuteční právě na newyorské komoditní burze. Nabízí se otázka, jestli nastala správná doba k investicím do kávy, či zda už není pryč.

Aktuální pozice velkých obchodníků na komoditních burzách vypovídají o tom, že se očekává její další cenový vzestup, což potvrdila také nejnovější březnová data. Na druhou stranu cenové nárůsty byly v posledních měsících extrémní a jen další zhoršování podmínek v pěstitelských zemích by mohlo vyhnat ceny nad historické rekordy ze sedmdesátých let.

Obrácení několikaměsíčního trendu a poklesům však nic v současnosti neodpovídá a růsty by tak stále nemusely být u konce.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz