Cena kávy půjde nahoru i v kavárnách a obchodech.

Cena kávy půjde nahoru i v kavárnách a obchodech. | foto: Profimedia.cz

Cena kávy bude vyšší. Podraží v kavárnách i supermarketech

  • 11
Káva se v minulém týdnu v New Yorku dostala na ceny, které byly k vidění naposledy před čtrnácti lety, a jen několik centů ji dělilo od 34letých rekordů. Podle aktuální situace na komoditních trzích to vypadá, že se vysoké ceny mohou udržet po delší dobu.

Vyšší cenu kávy brzy pocítí také čeští zákazníci kaváren i supermarketů. Jakmile obchodníci doprodají staré zásoby, začnou zvýšení cen přenášet na koncové spotřebitele a podle vyjádření některých z nich nás od postupného zdražování kávy dělí jen týdny.

Arabica i Robusta strmě rostou

Cena kávy Arabica se uprostřed minulého týdne vyšplhala nad 290 dolarů za 100 liber (cca 45 kg) na newyorské komoditní burze. Její cena však strmě rostla také v brazilském São Paulu a japonském Tokiu.

Vzhledem k vývoji v posledních několika měsících však nebyly rekordy žádným překvapením. Ještě v červnu minulého roku se však Arabica držela na úrovni 140 dolarů za 100 liber a její cena tak od té doby vzrostla na více než dvojnásobek. Před deseti lety se ceny káva pohybovaly jen kolem 40 dolarů, což do dnešního dne znamená nárůst o více než 600 procent.

Podobný vývoj je v současnosti k vidění také na kávě typu Robusta, ze které se vyrábí hlavně instantní káva. Její cena však zatím stále nepřekonala maxima z období komoditní krize roku 2008.

graf: Vývoj cen kávy typu Arabica na newyorské komoditní burze 6/2010 – 3/2011

Producentům se nedaří

Historicky nejvyšších cen káva dosáhla v roce 1977 po mrazech, které v té době zasáhly velkou část brazilské produkce. V současnosti káva roste také kvůli problémům pěstitelů, ale stále větší roli hraje také rostoucí poptávka. V Brazílii, která je s velkým přehledem největším světovým producentem Arabiky, se nepotvrdily původně optimistické předpovědi velmi dobré úrody.

Kolumbie, která je dalším velkým producentem, vykázala v současné sezóně už třetí rok v řadě podprůměrnou úrodu. Navíc podle zpráv International Coffee Organization se zásoby kávy v exportujících zemích dostaly na čtyřicetiletá minima. Pokud by tak na straně producentů vyvstaly další problémy, mohl by nastat akutní nedostatek kávy na trhu.

Investoři kávu dlouhodobě sledují

Káva patří mezi nejstarší a nejobchodovanější komodity na světě. Do Evropy a Ameriky se káva začala dostávat od Arabů na počátku sedmnáctého století a na burze se touto komoditou obchoduje od druhé poloviny století devatenáctého.

V současnosti se nejvíce obchodů s kávou uskuteční právě na newyorské komoditní burze. Nabízí se otázka, jestli nastala správná doba k investicím do kávy, či zda už není pryč.

Aktuální pozice velkých obchodníků na komoditních burzách vypovídají o tom, že se očekává její další cenový vzestup, což potvrdila také nejnovější březnová data. Na druhou stranu cenové nárůsty byly v posledních měsících extrémní a jen další zhoršování podmínek v pěstitelských zemích by mohlo vyhnat ceny nad historické rekordy ze sedmdesátých let.

Obrácení několikaměsíčního trendu a poklesům však nic v současnosti neodpovídá a růsty by tak stále nemusely být u konce.