Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouříte, moc jíte, tudíž za pojistku zaplatíte víc

aktualizováno 
Při sjednávání životní pojistky to mnohdy svádí zamlčet některé nemoci nebo nectnosti. Občas k tomu nenápadně nabádá i pojišťovák, který chce smlouvu uzavřít. Lhát se však rozhodně nevyplatí.
O tom, že kouříte, nelžete, při řešení zdravotního problému by se na to přišlo a pojišťovna by vám nezaplatila.

O tom, že kouříte, nelžete, při řešení zdravotního problému by se na to přišlo a pojišťovna by vám nezaplatila. | foto: Profimedia.cz

Když podepisujete s pojišťovacím poradcem formulář, je to takzvaný návrh smlouvy. Kromě toho, že si domlouváte pojistná nebezpečí, která bude dokument pokrývat, a výši pojistných částek, musíte prozradit i mnohé o sobě. Na jaké pozici pracujete, jestli sportujete a jak jste na tom se zdravotním stavem.

Sport v malé míře nevadí, ale jakmile jste registrovaný sportovec, mnohé pojišťovny vám nasadí vyšší cenu. A neřeší přitom, jestli vyrážíte každý týden na závody, či je vaše registrace spíš jen vyjádřením sympatií k nějakému sportovnímu oddílu.

Nízké pojistky nejsou komplikované

Fakta

Rizikové faktory pro uzavření pojištění

  • Vysoký krevní tlak
  • Silné kouření (20 a více cigaret denně)
  • Zvýšená hladina krevních tuků
  • Výrazná obezita

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Když si lidé pořizují pojistku hlavně kvůli spoření či daňovým zvýhodněním, obvykle stanovují co nejnižší možnou pojistnou částku, aby pojišťovně neplatili zbytečně za krytí rizik. Úplně bez pojistné částky však pojištění sjednat nelze. Jednotlivé finanční ústavy u svých produktů stanovují minima, pod která nelze jít. Takové minimum může být deset tisíc, ale také 150 000 korun.

U pojistek na nízké částky obvykle postačuje, když klient v návrhu zaškrtne kolonku s čestným prohlášením, že netrpí žádným chronickým onemocněním. Kdo si kupuje pojistnou částku vyšší, odpovídá obvykle na několik otázek o svém zdraví. Například Kooperativa má pro pojistné částky od 100 001 koruny do 500 000 korun zkrácenou verzi dotazníku s pěti otázkami.

Když jsou všechny odpovědi záporné (nemám epilepsii, neléčím se, nejsem tlustý...), může klient pojistku hned uzavřít. Pokud však na některou otázku odpoví kladně, nebo se pojišťuje na hodně peněz, musí se prokousat podrobným zdravotním dotazníkem, uvést kontakty na své ošetřující lékaře a dát pojišťovně souhlas, aby si u nich vyžádala informace o jeho zdravotním stavu.

Je-li pojistná částka extrémně vysoká, pojišťovna klienta dokonce pošle na prohlídku ke svému posudkovému lékaři. Až pak se definitivně stanovuje cena pojištění.

Jestliže pojišťovna najde ve vašich zdravotních záznamech nějaký problém, existují dvě řešení: buď vám navrhne pojistku za vyšší cenu, nebo vyloučí určitou oblast z pojistného krytí.

I elektronická cigareta je kouření

Součástí zdravotního dotazníku je téměř vždy otázka, zda je klient kuřák či nekuřák, případně upřesnění, kolik cigaret vykouří. Kuřáky pojišťovny posuzují jako rizikovější zákazníky a zdražují jim pojistné.

Rozdílně se posuzují moderní elektronické cigarety. Například ING pojišťovna bere lidi, kteří je používají, jako kuřáky, Uniqa je má v kolonce bývalý kuřák. Cena pojistky může kuřákům stoupnout až o 100 procent, samozřejmě záleží i na tom, jestli se člověk současně léčí třeba s astmatem.

Rozhodně se nevyplácí pojišťovně své kuřáctví zapřít, byť jste přesvědčeni, že letos už toho opravdu necháte. Kdyby totiž nastala pojistná událost a přišlo se na to, že jste v dotazníku lhali, pojišťovna má právo snížit vyplácené pojistné plnění, nebo dokonce žádné nedat.

Policistům se vyplatí hledat

Policista se zbraní a učitelka v mateřské škole rozhodně nebudou mít tu samou sazbu pojistného. Například u ING zaplatí policista 1,5krát tolik. Stejně jako třeba truhlář či profesionální řidič nákladního auta.

Pojišťovny člení povolání do několika rizikových skupin, obvykle bývají tři až čtyři. Každá do nich zařazuje profese podle vlastních pravidel, a tak se může stát, že pro někoho je třeba povolání taxikáře vysoce rizikové, pro jiného ne.Nejčtenější

Chtěla bych mít víc modřin, říká mladá youtuberka a fotbalistka

Barbora Votíková

Při rozhovoru pro magazín City Life rozkládá Barbora Votíková rukama a dělá vtipné grimasy, jako by svět byl jedna...

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...Česká schizofrenie kvůli euru. Doma ho nechceme, v cizině mu věříme

Ilustrační snímek

Češi jsou podle Eurobarometeru největšími odpůrci eura. Aktuální průzkum České bankovní asociace ovšem náš vztah k...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Pět kroků k tomu, jak zachránit vztahy ve firmě a být lepším šéfem

Ilustrační snímek

Vztahy na pracovišti výrazně ovlivňují naši spokojenost a tím i pracovní výkony. Řada manažerů si to ovšem neuvědomuje...

Další z rubriky

Zdravotní pojištění: kdo ho musí platit sám a jakou částku

Ilustrační snímek

Všichni občané České republiky musí každý měsíc uhradit povinné zdravotní pojištění. Za zaměstnance platí...

Většina tátů by potřebovala pro rodinu vydělat o 5 až 10 tisíc víc

Unikátní sonda do priorit českých otců naznačila, že muž si na sobě nejvíc...

Finančně utáhnout rodinu s dětmi není snadné. Jak to vnímají čeští otcové? Na tuto otázku hledal odpověď unikátní...

Životní pojištění: které smlouvy mohou být neplatné a co to znamená

Ilustrační snímek

V oblasti životního pojištění je živo. Hodně se mluví o pojistkách, které úřad finančního arbitra prohlásil za...

Po regulaci úroků přichází vždy……

Po regulaci úroků přichází vždy……

Kurzy.cz Historie regulací úvěrů sahá až do období 3 000 let před naším letopočtem, kdy v Mezopotámii byla poprvé regulována úro...

Najdete na iDNES.cz