Kouříte, moc jíte, tudíž za pojistku zaplatíte víc

aktualizováno 
Při sjednávání životní pojistky to mnohdy svádí zamlčet některé nemoci nebo nectnosti. Občas k tomu nenápadně nabádá i pojišťovák, který chce smlouvu uzavřít. Lhát se však rozhodně nevyplatí.
O tom, že kouříte, nelžete, při řešení zdravotního problému by se na to přišlo a pojišťovna by vám nezaplatila.

O tom, že kouříte, nelžete, při řešení zdravotního problému by se na to přišlo a pojišťovna by vám nezaplatila. | foto: Profimedia.cz

Když podepisujete s pojišťovacím poradcem formulář, je to takzvaný návrh smlouvy. Kromě toho, že si domlouváte pojistná nebezpečí, která bude dokument pokrývat, a výši pojistných částek, musíte prozradit i mnohé o sobě. Na jaké pozici pracujete, jestli sportujete a jak jste na tom se zdravotním stavem.

Sport v malé míře nevadí, ale jakmile jste registrovaný sportovec, mnohé pojišťovny vám nasadí vyšší cenu. A neřeší přitom, jestli vyrážíte každý týden na závody, či je vaše registrace spíš jen vyjádřením sympatií k nějakému sportovnímu oddílu.

Nízké pojistky nejsou komplikované

Fakta

Rizikové faktory pro uzavření pojištění

  • Vysoký krevní tlak
  • Silné kouření (20 a více cigaret denně)
  • Zvýšená hladina krevních tuků
  • Výrazná obezita

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Když si lidé pořizují pojistku hlavně kvůli spoření či daňovým zvýhodněním, obvykle stanovují co nejnižší možnou pojistnou částku, aby pojišťovně neplatili zbytečně za krytí rizik. Úplně bez pojistné částky však pojištění sjednat nelze. Jednotlivé finanční ústavy u svých produktů stanovují minima, pod která nelze jít. Takové minimum může být deset tisíc, ale také 150 000 korun.

U pojistek na nízké částky obvykle postačuje, když klient v návrhu zaškrtne kolonku s čestným prohlášením, že netrpí žádným chronickým onemocněním. Kdo si kupuje pojistnou částku vyšší, odpovídá obvykle na několik otázek o svém zdraví. Například Kooperativa má pro pojistné částky od 100 001 koruny do 500 000 korun zkrácenou verzi dotazníku s pěti otázkami.

Když jsou všechny odpovědi záporné (nemám epilepsii, neléčím se, nejsem tlustý...), může klient pojistku hned uzavřít. Pokud však na některou otázku odpoví kladně, nebo se pojišťuje na hodně peněz, musí se prokousat podrobným zdravotním dotazníkem, uvést kontakty na své ošetřující lékaře a dát pojišťovně souhlas, aby si u nich vyžádala informace o jeho zdravotním stavu.

Je-li pojistná částka extrémně vysoká, pojišťovna klienta dokonce pošle na prohlídku ke svému posudkovému lékaři. Až pak se definitivně stanovuje cena pojištění.

Jestliže pojišťovna najde ve vašich zdravotních záznamech nějaký problém, existují dvě řešení: buď vám navrhne pojistku za vyšší cenu, nebo vyloučí určitou oblast z pojistného krytí.

I elektronická cigareta je kouření

Součástí zdravotního dotazníku je téměř vždy otázka, zda je klient kuřák či nekuřák, případně upřesnění, kolik cigaret vykouří. Kuřáky pojišťovny posuzují jako rizikovější zákazníky a zdražují jim pojistné.

Rozdílně se posuzují moderní elektronické cigarety. Například ING pojišťovna bere lidi, kteří je používají, jako kuřáky, Uniqa je má v kolonce bývalý kuřák. Cena pojistky může kuřákům stoupnout až o 100 procent, samozřejmě záleží i na tom, jestli se člověk současně léčí třeba s astmatem.

Rozhodně se nevyplácí pojišťovně své kuřáctví zapřít, byť jste přesvědčeni, že letos už toho opravdu necháte. Kdyby totiž nastala pojistná událost a přišlo se na to, že jste v dotazníku lhali, pojišťovna má právo snížit vyplácené pojistné plnění, nebo dokonce žádné nedat.

Policistům se vyplatí hledat

Policista se zbraní a učitelka v mateřské škole rozhodně nebudou mít tu samou sazbu pojistného. Například u ING zaplatí policista 1,5krát tolik. Stejně jako třeba truhlář či profesionální řidič nákladního auta.

Pojišťovny člení povolání do několika rizikových skupin, obvykle bývají tři až čtyři. Každá do nich zařazuje profese podle vlastních pravidel, a tak se může stát, že pro někoho je třeba povolání taxikáře vysoce rizikové, pro jiného ne.

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Bývalá špičková manažerka šije „cáklé“ kačeny a vydělává statisíce

Podnikavá Pavlína už zkusila kdeco. A je šťastná.

Když Pavlína Kropáčková před lety zjistila, že čeká dvojčata, praštila s prací špičkové manažerky a s rodinou se...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Další z rubriky

Sedm věcí, na které byste neměli zapomínat při pojištění auta

Ilustrační snímek

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení, je nutnost. Havarijní pojištění je...

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Ropa zlevnila o 30%, ale PHM v ČR zlevnily jen o 2-3%. Jejich zlevňování bude po...

Ropa zlevnila o 30%, ale PHM v ČR zlevnily jen o 2-3%. Jejich zlevňování bude po...

Kurzy.cz Zlevňování pohonných hmot v ČR konečně nabralo pořádné obrátky. Dodavatelé a prodejci se zbavili zásob pořízených za vy...

Najdete na iDNES.cz