Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cena ropy klesla, koruna výrazněji posílila a Lehman Brothers vyhlásila bankrot

aktualizováno 
Problémy ve finančním sektoru stále přetrvávají. Cena ropy dále klesala na 98,65 USD/barel, a to i přesto, že OPEC snížil těžbu. Koruna posílila na 24,11 za euro a v pondělí v USA zbankrotovala čtvrtá největší investiční banka v USA. Přinášíme vám týdenní shrnutí akciových trhů.
Cena ropy poskočila nad 100 USD/barel, ale posílením dolaru zase klesla.

Cena ropy poskočila nad 100 USD/barel, ale posílením dolaru zase klesla. | foto: Profimedia.cz

Problémy v Lehman Brothers hýbou trhy
Minulé pondělí dostaly finanční trhy povzbuzení v podobě záchrany dvou největších poskytovatelů hypoték v USA – Freddie Mac a Fannie Mae. Nákupní euforii ale hned další den vystřídaly výprodeje kvůli problémům Lehman Brothers.

Převzetí Freddie Mac a Fannie Mae bylo poněkud rozporuplné a ozývaly se výrazné hlasy proti. Také nadšení z této záchrany netrvalo dlouho, neboť problémy ve finančním sektoru přetrvávají a dokazuje to několikadenní vyjednávání o převzetí Lehman Brothers, čtvrté největší investiční banky v USA, která v minulém týdnu vykázala za 2. čtvrtletí největší ztrátu v historii.

Poté co Bank of America a Barclay's nedostaly dostatečné finanční garance od americké vlády, vyhlásil Lehman Brothers v pondělí bankrot. Akcie Lehman Brothers jen za minulý čtvrtek spadly o 42 procent. Od začátku roku se tak jejich tržní cena propadla o 94 procent.

Akciový trh je stále rozkolísaný
Akciový trh byl přesto v minulém týdnu podpořen poklesem ceny ropy, a to především tituly maloobchodních prodejců, přepravních společností a stavebních společností. Pochopitelně ztrácel finanční a energetický sektor. Index S&P si připsal 0,8 procenta, Dow Jones 1,8 procenta a Nasdaq přibližně 0,5 procenta.

Japonský Nikkei ztratil 0,1 procenta, britský FTSE si připsal výrazných 3,3 procenta. Středoevropské burzy ovšem nenásledovaly ty světové, když pražská burza ztratila téměř 6 procent, varšavský WIG 1,3 procenta, budapešťský BUX umazal přes týden zisky z počátku týdne a uzavřel téměř nezměněn. Index MSCI sledující rozvojové akciové trhy klesl o 2 procenta, zatímco světový MSCI jen o 0,8 procenta.

V pondělí tohoto týdne navíc převzala Bank of America ztrátovou Merill Lynch a pojišťovací společnost AIG oznámila finanční problémy. Problémy ve finančním sektoru nejsou zažehnány.

Tyto zprávy společně s bankrotem Lehman Brothers vyvolaly poplach na burzách. Během pondělního obchodování tak světové burzy ztrácely více jak 3 procenta. Pražský index PX dokonce 6,5 procenta.

Dolar umazával část zisků, koruna výrazněji posílila
Dolaru se dařilo v průběhu týdne dále posilovat, oslabila jej až data zveřejněná v závěru týdne, a to konkrétně maloobchodní prodeje v srpnu, které klesaly oproti očekávanému růstu.

Nepříjemným překvapením byla také v úterý zveřejněná data z trhu s bydlením, kdy nevyřízené prodeje domů klesaly více, než se očekávalo. Dolar proto v průběhu minulého týdne posílil jen o 0,6 procenta na 1,42 EUR/USD, když ve čtvrtek ráno se ještě obchodoval na hladině 1,38 EUR/USD.

Špatné zprávy ze zámoří naopak podpořily zájem o českou korunu, která v minulém týdnu posílila o 70 haléřů na 24,11 EUR/CZK. Na českou korunu mělo také vliv vyjádření polského premiéra Donalda Tuska ohledně přijetí eura v Polsku v roce 2011, které podnítilo zájem o celý středoevropský region.

Neposiloval tedy jen polský zlotý a česká koruna, ale i maďarský forint. Zlotý si připsal 2,5 procenta, forint 0,8 procenta.

Graf: Vývoj kurzu EUR/CZK

Makroekonomická data zveřejněná v regionu vyzněla pro měny spíše smíšeně. Inflace v České republice klesla v srpnu více, než se očekávalo, na 6,5 procenta, naopak hospodářský růst ve 2. čtvrtletí byl revidován o 0,1 procenta výše na 4,6 procenta. Srpnová inflace v Maďarsku vyšla také mírně pod očekáváním na meziročních 6,5 procenta.  

Cena ropy dále klesala, a to i přesto, že OPEC snížil těžbu
Na svém pravidelném zasedání OPEC překvapivě rozhodl snížit těžební kvótu o 520 tisíc barelů denně, což mělo za následek poskočení ceny ropy nad 100 USD/barel, ovšem s posílením dolaru poté cena opět klesla. Nepříjemně překvapilo i pravidelné zveřejnění zásob ropy v USA, kdy zásoby klesaly o vysokých 5,9 milionů barelů v důsledku hurikánu Gustav, který si vynutil uzavření těžebních plošin v Mexickém zálivu.

Během minulého týdne tak i přes páteční oslabení dolaru cena ropy klesla o téměř 8 USD/barel a uzavřela týden na 98,65 USD/barel. Cena zlata dále klesala o 42 USD za trojskou unci na 766 USD/unce. Poklesu ceny se dočkaly i některé zemědělské komodity jako pšenice (0,9 procenta) a rýže (0,4 procenta), naopak cena kukuřice a sojových bobů mírně vzrostla - o 2,5, resp. 1,8 procenta.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Najdete na iDNES.cz