Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cena ropy klesla, koruna výrazněji posílila a Lehman Brothers vyhlásila bankrot

aktualizováno 
Problémy ve finančním sektoru stále přetrvávají. Cena ropy dále klesala na 98,65 USD/barel, a to i přesto, že OPEC snížil těžbu. Koruna posílila na 24,11 za euro a v pondělí v USA zbankrotovala čtvrtá největší investiční banka v USA. Přinášíme vám týdenní shrnutí akciových trhů.
Cena ropy poskočila nad 100 USD/barel, ale posílením dolaru zase klesla.

Cena ropy poskočila nad 100 USD/barel, ale posílením dolaru zase klesla. | foto: Profimedia.cz

Problémy v Lehman Brothers hýbou trhy
Minulé pondělí dostaly finanční trhy povzbuzení v podobě záchrany dvou největších poskytovatelů hypoték v USA – Freddie Mac a Fannie Mae. Nákupní euforii ale hned další den vystřídaly výprodeje kvůli problémům Lehman Brothers.

Převzetí Freddie Mac a Fannie Mae bylo poněkud rozporuplné a ozývaly se výrazné hlasy proti. Také nadšení z této záchrany netrvalo dlouho, neboť problémy ve finančním sektoru přetrvávají a dokazuje to několikadenní vyjednávání o převzetí Lehman Brothers, čtvrté největší investiční banky v USA, která v minulém týdnu vykázala za 2. čtvrtletí největší ztrátu v historii.

Poté co Bank of America a Barclay's nedostaly dostatečné finanční garance od americké vlády, vyhlásil Lehman Brothers v pondělí bankrot. Akcie Lehman Brothers jen za minulý čtvrtek spadly o 42 procent. Od začátku roku se tak jejich tržní cena propadla o 94 procent.

Akciový trh je stále rozkolísaný
Akciový trh byl přesto v minulém týdnu podpořen poklesem ceny ropy, a to především tituly maloobchodních prodejců, přepravních společností a stavebních společností. Pochopitelně ztrácel finanční a energetický sektor. Index S&P si připsal 0,8 procenta, Dow Jones 1,8 procenta a Nasdaq přibližně 0,5 procenta.

Japonský Nikkei ztratil 0,1 procenta, britský FTSE si připsal výrazných 3,3 procenta. Středoevropské burzy ovšem nenásledovaly ty světové, když pražská burza ztratila téměř 6 procent, varšavský WIG 1,3 procenta, budapešťský BUX umazal přes týden zisky z počátku týdne a uzavřel téměř nezměněn. Index MSCI sledující rozvojové akciové trhy klesl o 2 procenta, zatímco světový MSCI jen o 0,8 procenta.

V pondělí tohoto týdne navíc převzala Bank of America ztrátovou Merill Lynch a pojišťovací společnost AIG oznámila finanční problémy. Problémy ve finančním sektoru nejsou zažehnány.

Tyto zprávy společně s bankrotem Lehman Brothers vyvolaly poplach na burzách. Během pondělního obchodování tak světové burzy ztrácely více jak 3 procenta. Pražský index PX dokonce 6,5 procenta.

Dolar umazával část zisků, koruna výrazněji posílila
Dolaru se dařilo v průběhu týdne dále posilovat, oslabila jej až data zveřejněná v závěru týdne, a to konkrétně maloobchodní prodeje v srpnu, které klesaly oproti očekávanému růstu.

Nepříjemným překvapením byla také v úterý zveřejněná data z trhu s bydlením, kdy nevyřízené prodeje domů klesaly více, než se očekávalo. Dolar proto v průběhu minulého týdne posílil jen o 0,6 procenta na 1,42 EUR/USD, když ve čtvrtek ráno se ještě obchodoval na hladině 1,38 EUR/USD.

Špatné zprávy ze zámoří naopak podpořily zájem o českou korunu, která v minulém týdnu posílila o 70 haléřů na 24,11 EUR/CZK. Na českou korunu mělo také vliv vyjádření polského premiéra Donalda Tuska ohledně přijetí eura v Polsku v roce 2011, které podnítilo zájem o celý středoevropský region.

Neposiloval tedy jen polský zlotý a česká koruna, ale i maďarský forint. Zlotý si připsal 2,5 procenta, forint 0,8 procenta.

Graf: Vývoj kurzu EUR/CZK

Makroekonomická data zveřejněná v regionu vyzněla pro měny spíše smíšeně. Inflace v České republice klesla v srpnu více, než se očekávalo, na 6,5 procenta, naopak hospodářský růst ve 2. čtvrtletí byl revidován o 0,1 procenta výše na 4,6 procenta. Srpnová inflace v Maďarsku vyšla také mírně pod očekáváním na meziročních 6,5 procenta.  

Cena ropy dále klesala, a to i přesto, že OPEC snížil těžbu
Na svém pravidelném zasedání OPEC překvapivě rozhodl snížit těžební kvótu o 520 tisíc barelů denně, což mělo za následek poskočení ceny ropy nad 100 USD/barel, ovšem s posílením dolaru poté cena opět klesla. Nepříjemně překvapilo i pravidelné zveřejnění zásob ropy v USA, kdy zásoby klesaly o vysokých 5,9 milionů barelů v důsledku hurikánu Gustav, který si vynutil uzavření těžebních plošin v Mexickém zálivu.

Během minulého týdne tak i přes páteční oslabení dolaru cena ropy klesla o téměř 8 USD/barel a uzavřela týden na 98,65 USD/barel. Cena zlata dále klesala o 42 USD za trojskou unci na 766 USD/unce. Poklesu ceny se dočkaly i některé zemědělské komodity jako pšenice (0,9 procenta) a rýže (0,4 procenta), naopak cena kukuřice a sojových bobů mírně vzrostla - o 2,5, resp. 1,8 procenta.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Kurzy.cz Tragédie, která se v úterý stala v italském Janově, se podle místních lidí dala očekávat. Tvrdí, že most byl totiž dlou...

Najdete na iDNES.cz