Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cena ropy opět letí vzhůru, koruna i dolar oslabily

aktualizováno 
Investoři zatím akciím nevěří. Kvůli špatným zprávám z americké ekonomiky posilují dluhopisy americké vlády. Americký dolar oslabuje a díky tomu cena ropy od počátku týdne roste. Neočekávaný pokles únorových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a propad počtu prodaných domů zvýšily obavy, že je americká ekonomika v recesi.
Komodity jsou v posledních týdnech evidentně navázány na americký dolar.

Komodity jsou v posledních týdnech evidentně navázány na americký dolar. | foto: Profimedia.cz

V pondělí přišla z USA velice pozitivní zpráva, když investiční banka J. P. Morgan Chase zvýšila svoji nabídku na převzetí banky Bear Stearns z původních dvou dolarů na deset dolarů za akcii. Navýšení nabídkové ceny má uklidnit nespokojené akcionáře Bear Stearns, kteří často vložili celé své úspory do akcií Bear Stearns, a výrazně tak napomoci uskutečnění celého obchodu.

Celý obchod navazuje na kritické problémy banky s likviditou, která po masivním odlivu finančních prostředků ze strany svých věřitelů nebyla schopna financovat své aktivity a musela požádat o pomoc americkou centrální banku Fed. Po oznámení zvýšené nabídkové ceny na odkup akcií vystřelily v pondělí akcie Bear Stearns o více než 100 % až ke 12 dolarům.

Pozitivní nálada se přelila také na ostatní akcie a v pondělí tak uzavřel hlavní americký akciový index S&P 500 o 2,4 %. Akciové trhy po celém světě jsou ovšem velice malátné, výraznější pohyby v tomto týdnu nepozorujeme. Pražská burza se pohybuje ve středu bočního trendového kanálu na úrovni 1 500 bodů.

Větší graf ZDE

V úterý z USA přišlo několik velice špatných ekonomických zpráv, následkem čehož americký dolar opět prudce oslabil poté, co se mu v minulém týdnu podařilo zpevnit. Březnová spotřebitelská důvěra se totiž dostala na nejhorší úroveň od března 2003 a ceny domů v lednu meziročně poklesly o významných 11,2 %. Dolar tak vůči euru v úterý oslabil z úrovně 1,541 na 1,563 dolaru za euro.

Ve středu dolar ve svém oslabování pokračoval, když se večer pohyboval na úrovni 1,576 dolaru za euro. Důvodem byly více než příznivé zprávy z německé ekonomiky, když byly zveřejněny březnové výsledky IFO indexu, který měří náladu mezi víc než sedmi tisíci německými firmami. Podle tohoto průzkumu překvapivě rostl index současného ekonomického klima z únorových 104,1 bodů na 104,8 bodů, což je výsledek nad očekáváním analytiků, kteří počítali s jeho propadem na 103,5 bodů.

Větší graf ZDE

Německá ekonomika nabírá na síle 
A to i přes veškeré problémy na finančních trzích, silnému euru a rekordním cenám ropy. Tyto výsledky podporují přísnou měnovou politiku Evropské centrální banky, která již od poloviny minulého roku drží úrokové sazby na čtyřech procentech a na rozdíl od amerického Fedu si tak drží v zásobě spoustu nábojů, ve smyslu možnosti několikrát snížit úrokové sazby, na případnou pomoc ekonomice.

Prodej nových domů v USA poklesl
Také ve středu přicházely z USA ne příliš pozitivní zprávy, když byly zveřejněny výsledky únorových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a únorového počtu prodejů nových domů. Objednávky zaznamenaly v únoru vůči lednu propad o 1,7 %, což je výrazně za očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem ve výši 0,8 %.

V únoru poklesl počet prodaných nových domů z lednových 601 tisíc na 590 tisíc, což je o něco lepší výsledek, než se očekávalo, nicméně čísla prodejů nových domů jsou stále o třetinu nižší než v polovině loňského roku.

Ve středu rozhodovala o úrokových sazbách Česká národní banka a ponechala je na stávající úrovni 3,75 %. Podle ČNB zůstává silná koruna významným protiinflačním faktorem. Trhy mírně uvažovaly o růstu sazeb o čtvrt procentního bodu, a tak byl pro některé spekulanty výsledek jednání centrální banky mírným zklamáním.

Koruna tak krátkodobě oslabila až na úroveň 25,65 korun za euro, po chvíli se ovšem vrátila do bočního trendu, který koruna započala v minulém týdnu kolem úrovně 25,45 korun za euro. Z důvodu nepotěšujících zpráv z USA koruna vůči dolaru od počátku týdne posiluje z úrovně 16,49 korun za dolar. Ve středu večer kurz činil 16,17 korun za dolar.

Komodity jsou v posledních týdnech navázány na americký dolar
Jak dolar v minulém týdnu posiloval, cena ropy klesala. Tento týden je vývoj obrácený. Americký dolar oslabuje a díky tomu cena ropy od počátku týdne roste s tím, jak se stává ropa, která se obchoduje právě v dolarech, pro zahraniční investory a spekulanty levnější. Severomořský Brent v tomto týdnu posílil již o více než čtyři dolary a ve středu večer se obchodoval za 103,30 dolarů za barel.

Větší graf ZDE

Investoři zatím akciím nevěří
Kvůli špatným zprávám z americké ekonomiky posilují dluhopisy americké vlády. Neočekávaný pokles únorových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a propad počtu prodaných domů zvýšily obavy, že je americká ekonomika v recesi.

Objevují se také hlasy, že USA mají již to nejhorší za sebou. Tyto protichůdné názorové tendence podporují vysokou nervozitu investorů, z čehož tento týden těží právě americké vládní dluhopisy, které koncem minulého týdne oslabily s tím, jak se několik dní dařilo americké měně. Americkou vládní výnosovou křivku ilustruje následující graf.

Větší graf ZDE

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Další z rubriky

Komentář: Zlato ano, ale jen jako doplněk investic

Martin Mašát

Je zlato dobrá investice? Tuto otázku si pokládá ve svém komentáři Martin Mašát, ekonom Partners. Zlato podle něj...

Dnes je Den závěti. Svátek dokladu, který je obestřen mýty

Ilustrační snímek

Loni bylo v České republice sepsáno jen dvacet tisíc oficiálních závětí. Podle notářů jsou Češi oproti jiným státům v...

Spočítáno: za studentské bydlení na privátě si připlatíte

Ilustrační snímek

Bydlení na koleji má své kouzlo, ale pokud jste spíš pilný student než účastník večírků, možná uvažujete o pronájmu...

Indie prodává americké dluhopisy a nakupuje zlato, Kazachstán, Turecko a Rusko p...

Indie prodává americké dluhopisy a nakupuje zlato, Kazachstán, Turecko a Rusko p...

Kurzy.cz Je zcela zřejmé, že v dnešním světě dochází k postupné a stále se rozšiřující dedolarizaci, která má jediný cíl, svrhno...

Najdete na iDNES.cz