Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cena za nehodu: plechy 30 tisíc, škoda na zdraví 5,5 milionu

aktualizováno 
Dopravní nehody stojí dvakrát víc než před deseti lety. Hlavně kvůli mnohem vyššímu odškodnému zraněným. Poškození vymáhají po vinících bolestné, ušlou mzdu i náhradu za výpomoc v době léčení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - nehoda, auto, červené auto, zničené auto | foto: Profimedia.cz

Dvaadvacetiletý řidič Škody Favorit přecenil loni svoje síly. Šlápl na plyn, v zatáčce se dostal do protisměru a srazil cyklistku, která proti němu jela. Škoda na majetku byla nulová, ale přesto bude mladý řidič, jehož auto nebylo pojištěné, celý život platit. Zranil totiž ženu na kole tak vážně, že jí způsobil škodu na zdraví ve výši 5,5 milionu korun.

Na tomto příkladu Česká kancelář pojistitelů ukazuje, jak se za posledních deset let změnily následky a škody dopravních nehod. Zatímco za rozbitá auta se každým rokem vyplácejí jen o fous vyšší cifry než dřív, škody na zdraví každý rok poskočí razantně. Právě proto stojí dopravní nehody dvakrát víc než před deseti lety.

Z čerstvé analýzy České kanceláře pojistitelů vyplývá, že v roce 2000 na českých silnicích zůstalo "ležet" 7,5 miliardy, loni už to bylo 14,3 miliardy. A to přesto, že počet nehod klesá.

Nejvíc viníci doplácejí na ušlém výdělku lidí, které zranili

Lidé, které na silnicích někdo zraní, se totiž naučili účinně vymáhat po viníkovi náhrady nejen za léčení, ale i za bolestné, ušlý výdělek, výpomoc v době léčení a další podobné položky.

Tak například zmiňovaný řidič favoritu bude muset zraněné cyklistce vyplatit 300tisícové bolestné, milionovou náhradu za trvalé následky – neboli ztížení společenského uplatnění – 800 tisíc za náklady na léčení a skoro 3,4 milionu za ztrátu na výdělku.

"Odškodnění se muselo přizpůsobit inflaci, rostoucím mzdám a velkou roli také hrála nová vyhláška ministerstva zdravotnictví o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění z roku 2001, která nahradila vyhlášku z roku 1965 a zvýšila odškodné zhruba čtyřnásobně," vysvětluje nárůst škod právnička Zuzana Špitálská.

Před deseti lety se za léčení a zdraví zraněných řidičů, cyklistů a chodců vyplatilo z povinného ručení přes 1,6 miliardy, loni už to bylo skoro 5,5 miliardy. "Podíl škod na zdraví na celkových závazcích z povinného ručení stále roste a loni se blížil úrovni 40 procent," uvedla Jana Čechová, která pojistitele zastupuje.

Na nárůstu mají podíl také služby advokátních kanceláří, které se na vymáhání náhrad začaly specializovat. Na internetu je možné nalézt desítky firem, které nabízejí kromě právního zastoupení vlastní posudkové lékaře či soudní znalce. "Naše provize je závislá na částce odškodného, proto je i v našem zájmu dosáhnout co nejvyšší sumy," přiznávají otevřeně advokáti.

Nejvíce jsou podle České kanceláře pojistitelů právníci úspěšní ve vymáhání náhrad za ztížení společenského uplatnění – zde se vymožená částka zvyšuje každým rokem skoro o pětinu. Soudci se přestali zdráhat přiznat lidem, kteří přišli při nehodě o končetiny nebo třeba ochrnuli, milionové odškodné.

Významně rostou i náhrady za ztráty na výdělku během pracovní neschopnosti. A to i proto, že živnostníkům či podnikatelům se daří přesvědčit soudy, že hospitalizací přišli o velké zakázky.

Policii loni volali k 74 tisícům nehod s 28 tisíci zraněnými

Loni policie v Česku řešila přes 74 tisíc dopravních nehod, další tisíce motoristé hlásili jen pojišťovnám. Zatímco za pomačkané plechy při každé nehodě vyplácely pojišťovny průměrně 30 tisíc korun, za nehody, při nichž byl zraněn nebo usmrcen člověk, byla průměrná výplata peněz osmnáctkrát vyšší.

"Průměrná hodnota škody na zdraví přesahuje 500 tisíc korun a je tak osmnáctkrát vyšší než průměrná škoda na majetku. Ta dosahuje hodnoty asi 30 tisíc," potvrdila Čechová.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Co je dobré vědět o závěti. Kdo dědí a v čem se chybuje

Ilustrační snímek

Blíží se Dušičky, tedy Památka zesnulých. Právě v tento čas mívají notáři dost napilno, protože lidé mají větší zájem o...

Vymyslely nevšední obchůdek. A jejich projekt Oprášeno má úspěch

Bohunka Krejčí (vlevo) a Veronika Benešová (vpravo) založily Oprášeno vloni...

Léta obě snily o vlastním podnikání, žádná z nich ale neměla odvahu pustit se do něj sama. Naštěstí se potkaly na...

Víte jak ušetřit na nákupu v zahraničním e-shopu? Otestujte se

Ilustrační snímek

Nakupování přes internet je pro většinu z nás docela běžnou záležitostí. Když nakupujeme v rámci Evropské unie, je to...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz