Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cena za plyn se mění čtyřikrát ročně. Vyznáte se ve fakturách?

aktualizováno 
Každý, kdo doma používá plyn, dostává jednou ročně od plynárenské firmy vyúčtování. Pokud z něj nebýváte moudří, pomohou vám následující otázky a odpovědi.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

1. Co vše bývá na faktuře?
Nejdůležitější je rekapitulace: kolik jste zaplatili na zálohách, kolik plynu jste spotřebovali a za kolik peněz, a nakonec výsledek - přeplatek či doplatek. "Do dalšího fakturačního období se převádějí malé přeplatky do 200 korun, vyšší částky se vracejí zákazníkovi," informuje Simona Hladíková z firmy RWE. Cena plynu se mění čtyřikrát ročně, proto jsou na vyúčtování čtyři fakturační období. Přestože plynoměr ukazuje spotřebu plynu v metrech krychlových, ve vyúčtování se přepočítává na kilowatthodiny.

Je to objektivnější, platíte jen za energii z plynu, kterou jste opravdu spotřebovali. Součástí faktury je i podrobnější rozpis plateb a přehled záloh na příští období.

2. Podle čeho se zálohy upravují?
Podle spotřeby v uplynulém období a vývoje cen plynu. "Zálohy se nastavují tak, aby pokryly náklady na předpokládanou spotřebu a vznikal minimální přeplatek či doplatek," dodává Simona Hladíková. Pokud víte, že nebudete plyn tolik využívat, můžete si zálohy snížit. Nebo zvýšit, když si do domácnosti pořídíte další plynový spotřebič.

3. Mohu si plyn odečíst sám?
Odečet pro fakturu obvykle provádí pracovník distributorské firmy, ale pokud nejste doma a plynoměr není přístupný, můžete udělat samoodečet a spotřebu (zaokrouhlenou na celé metry krychlové) nahlásit sami (telefonem, SMS, e-mailem, poštou...). Když plyn nikdo neodečte, dodavatel spotřebu dopočítá. Můžete si jej sami odečíst i jednou za čtvrt roku, když se mění ceny, abyste měli při ročním vyúčtování lepší přehled.

4. Co když si myslím, že plynoměr nefunguje správně?
"Pokud máte podezření, že v měřidle plynu je chyba, ukazuje třeba neúměrně velkou spotřebu, požádejte o jeho úřední přezkoušení," radí Miroslav Vránek z Pražské plynárenské. Firma plynoměr zašle do autorizované zkušebny. "Ukáže-li se, že plynoměr měřil špatně, hradí náklady distributor a zákazník dostane opravné vyúčtování, když plynoměr počítal v jeho neprospěch. Pokud byl plynoměr v pořádku, výdaje platí zákazník," dodává Miroslav Vránek.

5. Mohu přejít k jiné firmě?
Dodavatele změnit můžete (stará se o dodávky plynu do domácnosti - RWE, Pražská plynárenská, E. ON, Bohemia Energy entity, Centropol Energy), ale ne distributora (provozuje plynovody - třeba RWE GasNet, Pražská plynárenská Distribuce, E. ON Distribuce). Takže tím ovlivníte jen část plateb za plyn. Je dobré si spočítat, zda se to vyplatí - porovnat nejen cenu plynu, ale i poplatky a služby.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Rozumíte řeči investorů? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

S aktuálními komentáři renomovaných ekonomů a s prognózami ekonomického vývoje se v médiích setkáváme poměrně často....

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Otevřené bankovnictví: proč pouštět k penězům na účtu někoho cizího

Ilustrační snímek

Hovor nahráváme, souhlasíte? Ano. Tento web používá cookies, souhlasíte? Klik. Co jiného vám zbývá. A nově se chystá...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz