Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cenné papíry: po půl roce držení daň platit nemusíte

aktualizováno 
Chcete-li, aby vaše úspory neztrácely na hodnotě, můžete spořit nebo investovat. Buď uložit peníze na spořicí účet v bance, nebo koupit podílové listy různě zaměřených fondů, dluhopisy, akcie a podobně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - burza, akcie | foto: Reuters

S výjimkou bankovních vkladů (daň z úroků odvede přímo banka) jsou příjmy z ostatních cenných papírů při dodržení takzvaného časového testu osvobozeny od daně z příjmu. Na otázky odpovídá daňový poradce František Brabec.

78. V květnu minulého roku jsem nakoupil za 100 000 korun. Za pět měsíců jsem akcie prodal se ziskem devět procent. Musím vydělaných 9000 korun zdanit? Mohu od zisku odečíst například služby makléře?

Příjmy z prodeje cenných papírů nezahrnutých do obchodního majetku nejsou od daně osvobozeny, pokud doba mezi nákupem a prodejem nepřesáhne šest měsíců. Od příjmu lze odečíst výdaje na dosažení příjmů, tedy zejména výdaje na nákup cenných papírů a též služby makléře, pokud je prokazatelné, že souvisely výhradně s tímto obchodem. Případnou dosaženou ztrátu však nijak odečíst nemůžete.

79. Již několik let vlastním akcie zahraničních firem. Každý rok je mi vyplacen podíl na zisku, takzvaná dividenda. Musím tento příjem zdanit?

Dividendy čili podíly na zisku akciové společnosti plynoucí ze zdrojů na území České republiky jsou zdaňovány srážkovou daní ve výši 15 procent již při jejich výplatě a dále se nedaní. U dividend ze zahraničí je situace složitější, záleží na zemi zdroje, zde vám doporučuji obrátit se s konkrétními dotazy na odborníka.

80. Pravidelně investuji do akcií. Veškeré cenné papíry držím déle než půl roku. Musím tento příjem zdanit?

Příjmy z prodeje cenných papírů nezahrnutých do obchodního majetku jsou od daně osvobozeny, pokud doba mezi nabytím a převodem přesáhne šest měsíců. To platí pro domácí i zahraniční cenné papíry.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

81. Investoval jsem do fondů peněžního trhu. Při nákupu mi v bance řekli, že pokud podílové listy prodám po půl roce, nemusím případný příjem zdanit. Jak vysokou daň zaplatím, pokud prodám cenné papíry dříve?

Příjmy z prodeje podílových listů, pokud doba mezi jejich nabytím a prodejem nepřesáhne 6 měsíců, nejsou od daně osvobozeny a zdaňují se jako ostatní příjem. Od příjmu lze odečíst výdaje na jeho dosažení, tedy především kupní cenu podílových listů. Výše daně z tohoto příjmu pak záleží na výši ostatních zdanitelných příjmů, kterých v daném roce dosáhnete.

82. Investuji pouze do zahraničních cenných papírů. U některých uplyne jen velmi krátká doba mezi jejich nákupem a prodejem (řádově několik dní až týdnů). Jak vysoký postih mi hrozí v případě, že tyto příjmy nezdaním?

Postihů za nepřiznané daně je několik druhů. Pokud byste vůbec nepodal daňové přiznání, ač jste byl povinen, hrozí vám zvýšení celkové daňové povinnosti až o 10 %. Pokud byste daňové přiznání podal a nějaký zdanitelný příjem do něj neuvedl, případný doměrek ze strany finančního úřadu jednak znamená jednorázové penále ve výši 20 % doměrku a dále úrok z prodlení, který v současné době činí 16,5 % ročně z částky dlužné daně.

83. Využil jsem nabídky obchodníka s cennými papíry a svěřil mu peníze k obchodování. O všechny obchody se stará makléř. Pokud vydělám, musím tento příjem zdanit, nebo je již zdaněn obchodníkem?

Pro účely zdanění není podstatné, kdo obchoduje, ale na čí účet je obchodováno. Pokud by vám vznikla povinnost přiznat nějaký příjem z nákupu a prodeje cenných papírů, nikdy za vás daně nevyřídí makléř, to musíte sám.

84. Jakým způsobem mohu požádat o vrácení daně z dividend ze zahraničí, pokud došlo k dvojímu zdanění?

V prvé řadě je třeba uplatnit reklamaci u plátce, který daň z dividend neoprávněně srazil. Pokud nebudete úspěšný, je třeba postupovat podle zahraničního daňového řádu. Ten patrně bude obsahovat obdobu stížnosti proti postupu plátce daně jako náš zákon o správě daní a poplatků.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Kdy, kam a kolik? Vše, co musíte vědět o sociálním pojištění

Ilustrační snímek

Pojištění platíte, abyste dostali penzi, případně nemocenskou. I když jste podnikali jen část roku, musíte podat...

Daně a jak na ně: na daňové otazníky odpovídají zdarma experti

Ilustrační snímek

Vyplnit růžový formulář a přiznat daně správně není pro řadu poplatníků snadné. Ve druhém dílu daňové poradny přinášíme...

Velká daňová poradna: jak zvládnout daně, radí experti zdarma

Odpovídají Jana Skálová ze společnosti TPA, Jitka Žaloudková z BDO Tax a Blanka...

Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a řada z vás si stále není jistá, jak některé příjmy zdanit. Připravili...

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz