Ceny akcií se propadly, fondy ztrácely

Růst cen akcií se po určité době minulý týden zastavil a namířil si to směrem dolů. Platí to pro všechny světové trhy, ale nejvíce se to projevilo na Pražské burze, která prožila doslova černý čtvrtek. Tahle neutěšená situace se tento týden projevila i na výkonnosti většiny fondů - především akciových.

Americké akcie týden nezačaly dobře. V pondělí odnesl špatnou náladu investorů zejména průmyslový index Dow Jones, který táhla dolů především farmaceutická společnost Pfitzer. V úterý pokračoval klesající trend, tentokrát však "iniciativu" přebral technologický Nasdaq, kterému ve strmém pádu nejvíce pomáhaly společnosti ze sektoru polovodičů.

Vybírání zisků se zpomalilo až ve druhé polovině týdne, kdy se všechny indexy začaly umoudřovat a pomalu nabraly kurz směrem nahoru, i když polovodičový sektor byl stále pod tlakem snížených hodnocení. Ve středu a ve čtvrtek tak už indexy končily seance v černých číslech. V pátek pak opět nastala stagnace až mírný pokles, přestože klesala i cena ropy. Všechny tři hlavní indexy nakonec uzavřely týden v mínusu (DJIA -0,47 %, Nasdaq -1,0 %, S&P 500 -0,3 %).

Ještě většími výkyvy se uplynulý týden prezentovala Pražská burza, která v průběhu týdne zaznamenala největší propad za posledního půl roku. Už první obchodní den byl předzvěstí, že bankovní tituly to nebudou mít tento týden lehké. Negativní nálada se projevila zejména na Komerční bance a Erste bank. V úterý ještě trh držely Zentiva a Philip Morris, které nejvíce posilovaly.

Kde znásobit peníze za rok, či deset let?
Více ZDE
.

Ve středu odpoledne však poklidnou náladu na trhu narušily prodejní pokyny u akcií Komerční banky. Ve čtvrtek už pak všechny tituly ve SPAD oslabovaly. Největší ztráty zaznamenaly společnosti ČEZ, a bankovní tituly, KB i Erste. Úplně opačný průběh pak mělo obchodování v pátek, když většina titulů posílila, nebo zůstala alespoň na nule. Výrazným mezitýdenním poklesům obou hlavních ukazatelů se však už zabránit nedalo (PX-D -3,9 %, PX 50 -3,5 %).

Akciové fondy kopírovaly vývoj na trzích

Jak se dalo očekávat, špatné výsledky na akciových trzích se negativně projevily také na výkonnosti fondů, zejména akciových, smíšených a fondů fondů. I když v aktuálních statistikách Unie investičních společností za uplynulý týden chybějí údaje fondů od společností ČP Invest a AKRO. Ani tyto fondy by patrně neutěšenou situaci ve výkonnosti fondů výrazně nevylepšily.

U akciových fondů zaznamenaly uplynulý týden všechny fondy bez výjimky zápornou výkonnost. Nejvíce ztrácely fondy ISČS Sporotrend (-1,75 %) a ISČS Eurotrend (-1,59 %). Špatně na tom byly také oba fondy fondů, zejména IKS fond fondů (-1,85 %) a také většina ze smíšených fondů skončila týden v mínusu. Přes jedno procento v mínusu se ocitl fond IKS Balancovaný (-1,84 %).

Dobrou kondici zaznamenaly v uplynulém týdnu fondy peněžního trhu, ale také většina fondů dluhopisových, zejména však těch které prostředky investorů směřují do domácích dluhopisů, nebo do dluhopisů zemí střední a východní Evropy. Z fondů peněžního trhu se tak nejvíce

 

Investování do fondů se konečně zjednoduší.
Čtěte ZDE.

dařilo fondu IKS Peněžní trh (+0,05 %), mezi dluhopisovými fondy pak fondům IKS Dluhopisový (+0,61 %) a ISČS Sporobond (+0,58 %).

Vánoční nálada čistým prodejům fondů nevadila

Až překvapivě dobře se dařilo fondům ve statistikách čistých prodejů. I přes období nakupování dárků totiž investoři vložili do domácích fondů peněžní prostředky v celkové výši 154,4 mil. Kč. Ještě více ale překvapuje fakt, že kladné čisté prodeje zaznamenaly všechny druhy fondů. Nejvíce prostředků samozřejmě směřovalo do fondů peněžního trhu (+112,3 mil. Kč), pak do fondů smíšených (+21,9 mil. Kč) a překvapivě na třetím místě se umístily v poslední době opomíjené fondy dluhopisové (+12 mil. Kč) - především zásluhou fondu ISČS Sporobond (+27,2 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČSOB akciový mix -0,32% ISČS-SPOROTREND -1,75%
Živnobanka-akciový -0,80% ISČS-EUROTREND -1,59%
IKS Světových indexů -1,56%    
Dluhopisové IKS Dluhopisový 0,61% IKS Plus bondový -0,43%
ISČS-SPOROBOND 0,58% Živnobanka-Nadační -0,25%
Živnobanka-Obligační 0,47% ISČS-ČS korp. dluhop. -0,02%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND -0,50%     
IKS Fond fondů -1,85%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,05% ČSOB výnosový 0,04%
ISČS SPOROINVEST 0,05%    
Živnobanka-Sporokonto 0,04%    
Smíšené MAX-světový garant. 0,38% IKS Balancovaný -1,84%
ČSOB nadační 0,32% Živnobanka dynamický -0,76%
ČSOB Kvanto kombin. 0,15% ISČS-SPOROMIX 5 -0,49%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 71,9 Živnobanka-Sporokonto -17,0
IKS Peněžní trh. 57,4 ČSOB bohatství -9,6
ISČS-SPOROBOND 27,2 Živnobanka dynamický -8,2

Zdroj: UNIS

Dluhopisovým fondům se uplynulý týden dařilo také mezi fondy společnosti ING. Nejlepší čisté prodeje mezi fondy této společnosti zaznamenal právě ING Český fond obligací - CAP s čistými prodeji ve výši 26,0 mil. Kč a odsunul na druhé místo fond ING Český akciový fond - CAP (+16,7 mil. Kč). Nejhůře naopak dopadl fond ING (II) Český fond peněžního trhu - CAP (-34,7 mil. Kč). I tak si ale celkově fondy ING připsaly kladné čisté prodeje ve výši 27,5 mil. Kč.

Věříte více domácím, nebo zahraničním fondům? Myslíte si, že rok 2005 bude pro investici do fondů příznivější, než byl rok 2004? Tešíme se na vaše názory.