Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny bytů v roce 2008: levné zdražily, drahé zlevnily

aktualizováno 
V uplynulém roce skutečně došlo k poklesu cen bytů. V Praze, nejdražší lokalitě, klesly meziročně ceny o 3 %. Pokles se dotkl sedmi z deseti nejdražších měst v republice. Zato v levných lokalitách došlo i k více než padesátiprocentnímu zdražení bytů.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Drahé byty - ceny klesají

Realitní makléři mnohdy hlásají: kupujte byty v atraktivních lokalitách, u nich je jistota stability ceny. To nemusí platit zdaleka vždy. Například v Praze meziročně klesly ceny bytů o 3 %, když klesaly po celou druhou polovinu roku.

Nutno podotknout, že Praha je poměrně rozmanitá a v rámci města lze nalézt jak lokality velmi atraktivní, tak lokality, které patří svou dopravní obslužností a kvalitou bydlení spíše k podprůměrným. V samotném historickém jádru Prahy meziročně došlo ke zvýšení cen.

Podle statistik Institutu regionálních informací k 28. únoru 2008 stál standardní byt v historickém jádru Prahy 4 929 367 korun. Současné statistiky Institutu deklarují cenu bytu ve stejné lokalitě na 5 260 823 korun, což představuje meziroční nárůst o 6,7 %.

Růst a pokles cen bytů v nejdražších lokalitách

 Město Růst/pokles ceny bytů
(únor 2009/listopad 2008)
 Růst/pokles ceny bytů
(únor 2009/únor 2008)
 Praha  -4,53 %  -3,00 %
 Brno  1,73 %  -1,90 %
 Beroun  1,07 %  -1,75 %
 Hradec Králové  -3,42 %  0,54%
 Kladno  -1,14 %  -2,96 %
 Karlovy Vary  6,75 %  N/A
 Benešov  -3,42 %  11,02 %
 Mladá Boleslav  -10,21 %  -9,71 %
 Plzeň  -8,72 %  -4,38 %
 Pardubice  -7,98 %  -5,01 %
 Olomouc  -2,73 %  -9,87 %
 Zdroj: výpočty Hypoindex.cz  


Olomouc ze seznamu nejdražších lokalit vypadla po poklesu mezi srpnem a listopadem, kdy její místo zaujaly rychle (cenově) rostoucí Karlovy Vary. Propad cen v Hradci Králové po listopadu umožnil Brnu zaujmout znovu příčku druhého nejdražšího města.

Dramatický pokles zaznamenala zejména Mladá Boleslav, která je zaměřena na automobilový průmysl stižený silným útlumem.

Jediné město se zajímavým meziročním růstem je Benešov, navzdory poklesu v posledním sledovaném období. Je to jedno z posledních "přípražských" měst objevené lidmi stěhujícími se z Prahy nebo naopak za prací do Prahy. V průběhu roku si cenově "polepšil" o tři příčky.

Ceny levných bytů rostou

Situace v levných lokalitách je jakoby z jiného světa. Zatímco drahé byty zaznamenávají převážně meziroční pokles cen, levné byty zdražily i o více než 50 %.

V průběhu roku došlo k několika pohybům v rámci žebříčku nejlevnějších bytů. V polovině roku desítku nejlevnějších opustil Jeseník po překročení průměrné ceny milion korun. Na jedno čtvrtletí se mezi nejlevnějšími ohřál Jindřichův Hradec a na dvě čtvrtletí Cheb.

Růst a pokles cen bytů v nejlevnějších lokalitách


 Město Růst/pokles ceny bytů
(únor 2009/listopad 2008)
 Růst/pokles ceny bytů
(únor 2009/únor 2008)
Most  -6,82 % 18,41 %
Teplice  -4,80 %  48,93 %
Chomutov  -6,53 %  26,96 %
Semily  -1,92 %  15,09 %
Bruntál  -6,91 %  N/A
Děčín  2,91 % 18,93 %
Ústí nad Labem  -2,94 %  18,54 %
Sokolov  -3,15 %  11,70 %
Česká Lípa  0,10 %  22,85 %
Prachatice  6,57 %  39,49 %
Cheb  1,21 %   N/A
Jindřichův Hradec -4,13 %   N/A
Jeseník 3,25 % 52,01 %
Zdroj: výpočty Hypoindex.cz  

Co přijde letos?

Odhady vývoje cen nemovitostí v letošním roce se různí. Developeři odhadují ve svých lokalitách stagnaci cen (přitom nabízejí již statisícové slevy a garáže plné automobilů v původní ceně), ale objevují se i hlasy hovořící až o 30 % poklesu cen.

Velmi pravděpodobnou variantou ovšem je, že ceny v dobře dostupných atraktivních lokalitách zaznamenají menší pokles cen (v řádu jednotek procent), naopak ceny bytů v pouze "papírově" drahých lokalitách (se špatnou dopravní obslužností či kvalitou, těžící pouze ze skutečnosti, že se nacházejí v "drahém" katastru, např. v Praze) mohou poklesnout i o desítky procent.

U levných lokalit záleží mnohem více na dopadu ekonomické recese než u drahých. Růst cen je v těchto lokalitách tažen rostoucí životní úrovní obyvatel a jejich koupěschopností. Pokud bude region zasažen silně, dojde téměř s jistotou k poklesu cen v řádu až desítek procent. Ustojí-li region a jeho zaměstnavatelé recesi s malou či žádnou újmou, bude následovat růst cen, který však bude pomalejší než v letošním roce.

Vždy však bude platit: cena bude právě taková, za jakou budou prodávající ochotni prodat a kupující ochotni koupit.

Více si přečtěte na Hypoindex.cz.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték zvedla na 2,49 procenta. Zájem o ně však překvapivě...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz