Ceny hypoték jsou na historickém minimu

  • 5
Snížení klíčových úrokových sazeb Českou národní bankou odstartovalo i zlevňování hypotečních úvěrů u komerčních bank. Úroky, za které si mohou lidé půjčit na pořízení bytu či domku, se tak dostávají na historicky nejnižší úroveň.

Měsíční splátka jednoho milionu korun, při využití státem poskytovaných podpor, se aktuálně pohybuje u některých bank kolem šesti tisíc korun. To je podle odborníků níže, než kolik představuje měsíční nájemné dvoupokojového bytu na volném trhu.
Hypotéky navíc stát zvýhodňuje i daňově a jejich příjemci si mohou úroky odečítat od základu pro výpočet daně z příjmu. Po promítnutí této podpory se splátka reálně snižuje o dalších několik set korun.

První zareagovala na snížení sazeb Česká spořitelna, která v programu TOP Bydlení zlevnila hypotéky o 0,2 procenta a v současné době nabízí půjčky s pětiletou pevnou sazbou za 6,5 procenta ročně.

Vše o hypotékách najdete na internetové adrese hypoteky.fincentrum.cz

Ani ostatní banky zřejmě nezůstanou pozadu. "Případné snížení úrokové sazby budeme projednávat příští týden," uvedl náměstek generálního ředitele Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil. Ve stejné době se podle Markéty Dvořáčkové z Komerční banky budou otázkou snížení cen hypoték zabývat i v tomto peněžním domě. Mluvčí GE Capital Bank Jan Hainz uvedl, že banka zváží úpravu sazeb až podle vývoje na trhu.

Některé finanční domy, jako například Českomoravská hypoteční či Komerční banka, nabízejí i sazby hypoték pod šest procent, ovšem s garancí pouze na jeden rok. Podle odborníků však klienti takové sazby získají jen zcela výjimečně a cena úvěrů se reálně pohybuje o jedno až dvě procenta výše.

Přestože jsou hypotéky historicky nejlevnější a banky zaznamenávají vysoké přírůstky poskytnutých úvěrů, podle realitních kanceláří není dopad na trhu příliš vidět. "Poptávka se zvyšuje a snižuje v závislosti na nabízených nemovitostech. Konkrétní vliv na trh realit levné hypotéky příliš nemají," uvedl Jiří Fleischhanz ze společnosti Hanex Group. Největší zájem se navíc soustřeďuje na levnější starší byty, na které není možné čerpat státní podporu a úvěry jsou dražší.