Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny pojištění již dolů nepůjdou

aktualizováno 
Předloňský teroristický útok na Světové obchodní centrum v New Yorku otřásl světovou ekonomikou. Měl výrazně negativní dopad na kapitálové trhy a zejména na světové pojišťovnictví. Zprostředkovaně tato událost zasáhla i tuzemský trh. Je ale zdražování pojištění opravdu opodstatněné?

Útok na Světové obchodní centrum v New Yorku před 2 lety vedl pojišťovny k přehodnocení celkového pohledu na riziko. Největší pojistná událost v dějinách pojišťovnictví s odhadovaným plněním ve výši okolo 40 mld. USD upozornila na nepříjemný fakt, že stále existují nové a nové hrozby. Zajišťovny tak ještě více zkoumají potenciální rozsah možných ztrát včetně například dopadu meteoritu, kterým donedávna byla stejně jako teroristickému útoku rozsahu toho z 11. září přisuzována prakticky nulová pravděpodobnost. Přestože zajišťovny následkem útoku na Světové obchodní centrum utrpěly historické ztráty, dostály svým závazkům a svoji stabilizační roli na trhu pojištění splnily.

Je zvýšení zajistného nutné?

Zajišťovny, které jsou posledním článkem v řetězci pojištění, pocítí vždy události katastrofického rozsahu nejvíce. Obvykle výskyt takové katastrofy ovlivní zajištění tím, že se zpřísní podmínky pro výplatu plnění pojišťovnám a dojde k nárůstu

Dnes od 12:00 bude šéf CSLP Petr Žaluda on-line odpovídat čtenářům na otázky o penzích, reformě a připojištění. Nenechte si ujít příležitost zeptat se na to, co vás zajímá. Kde? PRÁVĚ ZDE

zajistného. Tento nárůst však nemusí být opodstatněný. Tím, že  dojde k realizaci pojistné události, se nezvýší pravděpodobnost, že se stane znovu. Naopak. Kupříkladu dnes je díky bezpečnostním opatřením riziko vzniku katastrofálních škod následkem teroristického útoku mnohem menší, než tomu bylo před 11. zářím. Obdobně je tomu i u rizika povodně, kde všeobecná opatření (nové regulační metody, dokonalejší informační systémy apod.) vedou k tomu, že pravděpodobnost vzniku škod stejného rozsahu je za jinak stejných podmínek nižší než před povodněmi. Zajišťovnám tak při růstu přijatého zajistného klesne přirozené rizikové pojistné a roste jim ziskovost.

Vývoj celosvětového zajištění majetkového pojištění Swiss Re 

Margin: Zisková přirážka

Claims potencial: Přijaté zajistné/Zisková přirážka

Premium volume: Přijaté zajistné 
Zdroj: Swiss Re Economic Research & Consulting

SPOČÍTEJTE SI:

 Naspoříte více s penzijním fondem, stavební spořitelnou nebo podílovým fondem?

Přestože cena a rozsah zajistné ochrany se vyvíjí v opačném směru, množství přijatého zajistného stabilně roste a je zcela nezávislé na katastrofálních škodách. Těm se naopak v dalších letech přizpůsobí ochranné mechanismy zajišťoven (výluky, limity zajištění apod.), které jim zajistí nové a větší zisky. Vzniká tak cyklus, ve kterém se střídají období tzv. mírného (soft market – pojišťovny využívají dostupné pojistné ochrany u zajistitelů) a přísného trhu (hard market – mnoho pojišťoven není schopno vyhovět zpřísněným požadavkům ze strany zajistitele). Například čistý zisk švýcarské Swiss Re (druhé největší celosvětové zajišťovny) se v letošním prvním pololetí téměř zešestinásobil. Dosáhl výše cca 450 mil. Euro a v celoročním výhledu se nadále počítá s jeho dalším zlepšováním.

Vývoj kapitálových trhů po 11.9.2001

V den útoku na WTC zůstaly americké akciové trhy zavřeny. Obchodování bylo obnoveno až 17. září, po nejdelším uzavření od roku 1933. Ten den se na newyorské burze zobchodoval největší objem akcií v historii NYSE – 2,3 miliardy akcií. 

Akciové trhy klesaly již od roku 2000, a útok na WTC znamenal pouze krátkodobý prudký pokles trvající jeden týden – S&P 500 poklesl oproti dnu před útokem o 11,6 %. Poté však nastal na trzích obrat a akcie nastoupily cestu vzhůru. Růst však trval pouze do poloviny března 2002, kdy indexy dosáhly hodnoty z konce srpna předchozího roku. Následoval však pokles akcií, který se jak v USA, tak v Evropě a ostatních rozvinutých trzích udržel až do října 2002 (svého dna dosáhly indexy 9. října 2002). 

Až do dubna 2003 neměly trhy žádný směr, o to více však byly volatilní. Obrat přineslo až zahájení a rychlá válka v Iráku. Od té panuje na trzích výrazný růstový trend, který odráží lepší vyhlídky na ozdravení světových ekonomik. Tříletý pokles trhů by tak mohl být konečně u konce. Oproti hodnotám těsně před útokem 11. září však indexům amerických akcií stále nějaký bod chybí. Pouze index technologických akcií NASDAQ nedávno (7. července 2003) dosáhl této hodnoty. Indexu největších amerických firem S&P 500, stejně jako indexu Wilshire 5000, reprezentujícím celý trh, však na tuto úroveň chybí jen malinko (6,2 %, resp. 1,4 %). Oproti tomu pro evropské akcie bude cesta na hodnotu z 10. září 2001 delší. Např. indexu německých akcií chybí na tuto hodnotu takřka 23 %.

Katastrofy přinášejí zisky

Na co má nárok poškozený při povinném ručení. Někdo do vás naboural? Na co máte právo?
Více ZDE.

To, že došlo k výskytu katastrofálních škod, má za následek významný vzestup zisků zajišťoven do budoucna. Ty samozřejmě zvýší zajistné nebo omezí plnění jak bylo uvedeno formou výluk, limitů apod., zároveň však výrazně profitují ze zvýšeného zájmu o pojištění. Zpravidla po realizaci rozsáhlejších škod si totiž ekonomické subjekty riziko zpravidla více uvědomují a zároveň mění své chování pro pojišťovny (i společnost) žádoucím směrem.

Jelikož i český pojistný trh je prostřednictvím zajištění s celosvětovým trhem významně propojen, dopadá situace na zajistném trhu i na české pojišťovny. Ty v posledních měsících hlásí nárůst sazeb u individuálního majetkového pojištění (zahrnující zejména rizika jako jsou povodně, vichřice či krupobití) v průměru mezi 20 – 30 %. Došlo tak k naplnění závěrů předpovědi, kterou Fincentrum učinilo před 2 lety více ZDE.

Nárůst ceny pojištění je přičítán vyššímu tlaku ze strany zajistitelů, které jsou konfrontovány s propadem kapitálových trhů, na kterém zhodnocují finanční rezervy,  a zvýšenou frekvencí přírodních katastrof. Zajišťovny tak českým pojišťovnám účtují při obnovování zajistných smluv dle některých pramenů troj- až pětinásobné, ojediněle dokonce osminásobné zajistné. Nárůst sazeb pojistného je z důvodu nárůstu zajistného skutečně oprávněný, nicméně záleží na struktuře zajišťovacích smluv konkrétní pojišťovny. Pojišťovny také rády využívají těchto příležitostí k plošnému zvýšení pojistného. To bylo možné zaznamenat v posledních měsících například na německém trhu, kde bylo sedm pojišťoven formálně obviněno z uzavření kartelových dohod a ze společného postupu při stanovování pojistného v odvětví průmyslového pojištění.

Dva penzijní fondy změnily depozitářskou banku. Připraví vás banka o penzi? Čtěte ZDE.

Přestože teroristické útoky neměly na pojistný trh v ČR přímo zásadní vliv, výrazně obrátily spolu s následnými povodněmi pozornost na problematiku zajištění. Jednání soukromých pojišťoven značně závisí na kvalitě a rozsahu zajištění. Problémy zajišťoven zpětně ovlivňují jednání pojišťoven, což samozřejmě pocítí samotní klienti pojišťoven při snaze finančně pokrýt rizika. Jak bylo výše zmíněno, podmínky pro zajištění se neustále zpřísňují. Ve spojení s nápravou dumpingových cen některých pojištění z počátku devadesátých let se tak nedá očekávat, že dojde v budoucnu k poklesu ceny pojištění. A i kdyby došlo ke zlepšení zajistných podmínek pro pojišťovny, cenu by to pravděpodobně příliš neovlivnilo. Ta je jako kdekoliv jinde směrem dolů značně neelastická.

Považujete zdražování některých druhů majetkového pojištění za opodstatněné? Odmítla vás některá pojišťovna pojistit z důvodu příliš vysokého rizika? Děkujeme za vaše názory.


 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Ilustrační snímek
Krátkodobé úrazové pojištění pro děti se nemusí vyplatit

Pojišťovny jako horkou novinku prezentovaly novou nabídku na krátkodobé úrazové pojištění dětí, které se může hodit i v průběhu školního roku, kdy děti...  celý článek

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb - V ČR zvolili lidé nový parlament
Výsledky voleb - V ČR zvolili lidé nový parlament

V České republice a na mnoha místech v zahraničí proběhly v pátek a sobotu volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. ... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
SPRÁVCE FIREMNÍ SÍTĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.