Ceny pojistného domů a bytů podstatně vzrostou

Máte pojištěný dům nebo byt, ale naštěstí se vás povodně nijak nedotkly. Nemusí to být úplně pravda. Pojišťovny po letošních ničivých záplavách totiž připravují zvýšení cen pojistek nejen u nově sjednaných smluv, ale i úpravy u těch stávajících. A ti lidé, kteří bydlí v záplavových oblastech a chtěli by uzavřít pojištění, nemusí v pojišťovně uspět vůbec.

Jak uvedl v minulém týdnu Vladimír Mráz, prezident asociace pojišťoven, lze očekávat v příštím roce zvýšení pojistného domů a bytů, jestliže mají pojišťovny přežít rok 2003. To potvrzují i samy pojišťovny. Podle nich by ceny pojistek měly vzrůst v průměru o dvacet procent. Největší podíl na trhu má Česká pojišťovna - zhruba sedm z deseti pojištěných nemovitostí má smlouvu od této pojišťovny. „Klienti mohou očekávat zvýšení sazeb majetkových pojistek, které obsahují riziko povodně a záplavy, přibližně o patnáct až dvacet procent oproti současným cenám,“ říká Richard Kapsa z České pojišťovny.

Například za přízemní dům s podkrovím v hodnotě jeden a půl milionu korun dosud klienti platili roční pojistné 1250 korun, po zvýšení to bude už 1650 korun za rok. Podobně hovoří i Martina Kurfirstová z Generali: „V záplavových lokalitách lze očekávat několikanásobné navýšení pojistných sazeb za riziko záplava a povodeň. Předpokládáme však, že dojde k navýšení i v oblastech nezasažených povodněmi. Jedná se řádově o desítky procent.“

Pojištění rodinného domu

- pojistná částka 2,5 milionu korun, komplexní živelní pojištění, spoluúčast 500 korun, roční platba pojistného

- původní výše pojistného: 1543 korun

- nová výše pojistného:
1806 korun
při bezeškodním průběhu pojištění*
2762 korun při postižení povodní
2018 korun pro nového klienta v nezáplavové oblasti

Poznámka: * uplatněna sleva za předchozí průběh

Pojištění bytu

- pojistná částka 1,5 milionu korun, komplexní živelní pojištění, spoluúčast 500 korun, roční platba pojistného

- původní výše pojistného: 1140 korun

- nová výše pojistného:
1020 korun
při bezeškodním průběhu pojištění*
1482 korun při postižení povodní
1140 korun pro nového klienta v nezáplavové oblasti

Poznámka: * uplatněna sleva za předchozí průběh

Pramen: Kooperativa  

Sazby pojistného domů a bytů jsou podle pojišťoven dlouhodobě pod reálnou hodnotou, takže jejich růst je logický. Zvýšení by se mělo dotknout jak fyzických osob, tak i podnikatelů a firem - zde by se po- dle odhadů měl pohybovat nárůst cen okolo deseti až patnácti procent.

Změna cen směrem nahoru se tak nebude týkat jen nově uzavíraných smluv, ale i těch stávajících, které jsou v platnosti. Richard Kapsa k tomu uvádí: „Ceny se zvýší také u starších existujících smluv, pokud nedostatečně kryjí předpokládaná rizika. Se zreálněním ceny za pojistné krytí tak mohou počítat i lidé, kteří uzavřeli pojistky před rokem 1990.“ Například klienti, kteří mají tutéž pojistnou smlouvu více než deset let, platí podle zástupců pojišťoven zhruba až desetkrát méně, než kolik by odpovídalo dnešním cenám a nákladům na opravu či pořízení nemovitosti. A tomu se pochopitelně chtějí pojišťovny bránit.

Záplavy mohou ovlivnit i poskytování hypoték

Poloha domu či bytu v záplavové oblasti však může ovlivnit kromě výše pojistného i vyjednávání s bankou ohledně hypotéky při nákupu nemovitosti. Může se vám totiž stát, že banka bude požadovat ručení jinou nemovitostí než tou, která stojí v záplavové oblasti. Případně vám neposkytne tak vysoký úvěr jako v „bezpečné“ zóně. To přiznává Renata Pintravová z HVB Bank: „Za jinak standardních podmínek by byla potřeba jako zástava nemovitost mimo území, které může být postiženo povodněmi.“

Na druhou stranu ovšem mohou žadatelé o hypotéku, kterou by využili například na rekonstrukci postiženého domu, počítat se zvýhodněnými podmínkami. „Až do konce roku 2003 bychom měli v těchto případech nabízet hypotéky se zvýhodněnou úrokovou sazbou,“ vysvětluje Markéta Dvořáčková z Komerční banky.