Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny velkých panelových bytů padají. Očekává se pokles u starších domků

  8:00aktualizováno  8:00
Uvažujete-li o koupi většího bytu v panelovém domě, teď přišla ta pravá chvíle. Jejich ceny stále klesají a podle odhadů realitních kanceláří je pravděpodobné, že současný stav vydrží ještě následujících šest až osm měsíců. S tím, jak finanční krize bude odeznívat, by pak ceny mohly opět mírně růst.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Ilona Šáralová MF DNES

"Osobně se domnívám, že nyní nastává doba, kdy se investice i do panelových bytů stává výhodnou," říká jednatel společnosti Maxima Reality David Černík.

Důkaz? Byt 3+1 v paneláku velký 76 metrů čtverečních se v Pardubicích loni prodával za 1,8 milionu korun. "Stejný byt nyní máme problém prodat, a to ho nabízíme o 150 tisíc korun levněji," připouští Miroslav Jonáš z M&M reality holding.

Dalším příkladem může být byt 3+1 po částečné rekonstrukci na pražském sídlišti Chodov. "Před dvěma lety se prodával za 2,9 milionu korun, jeho současná hodnota je o 200 tisíc nižší," dodává Černík. V levnějším Ústí nad Labem se byt 3+1 loni prodával za 750 000 korun, nyní je jeho reálná hodnota 650 tisíc korun.

Lépe jsou na tom majitelé malometrážních panelových bytů, kde pokles není tak výrazný. To platí jak pro Prahu, tak i pro ostatní města v Česku. Jestliže byt 3+1 za rok ztratil na ceně 150 tisíc korun, hodnota bytu 1+1 se buď udržela, nebo klesla jen o pár desítek tisíc.

Domek za cenu bytu

Problém větších bytů v panelových bytech spočívá v tom, že jejich majitelé se je snaží prodat za cenu, která se příliš neliší od starších domů v obcích do 20 kilometrů od většího města. Za poměrně zajímavé ceny se navíc dají sehnat i byty v novostavbách.

"Hlavně mladé rodiny se nebojí jít do příměstských obcí, kde seženou domek za cenu bytu. Nevadí jim ani to, že ho budou postupně opravovat," vysvětluje Miroslav Jonáš. Při prodeji bytu v paneláku majiteli nenahrává ani to, když je byt rekonstruovaný. "Řada stavebních úprav postrádá vkus, takže se často setkáváme s tím, že lidé chtějí byt s původním jádrem. Rekonstrukci si pak provedou podle svých představ a finančních možností," doplňuje Jonáš.

Cenu bytu naopak zvyšuje fakt, že má plastová okna a má zateplenou fasádu. Podle ředitele realitní společnosti Central Europe Holding Jiřího Pácala je důležité si při koupi ohlídat i to, jak funguje společenství vlastníků bytů, jak se daří přispívat do fondu, oprav a jaký je tedy celkový stav domu.

Když společenství nefunguje, je pokles ceny bytů ještě výraznější. Výhodu nižší ceny ale znevažuje fakt, že se do domu bude muset investovat. "Náklady na zateplení nebo jiné stavební práce mohou představovat i stovky tisíc korun na byt," varuje Peter Višňovský, obchodní ředitel realitní kanceláře Lexxus.

Ceny starších domů jdou dolů

"Kdo má k dispozici víc peněz, mohl by oproti minulosti ušetřit i při koupi staršího rodinného domu. Ceny se během uplynulého roku neměnily, mírné snížení cen čekáme až letos," odhaduje Petr Vosmík, generální ředitel Českomoravské realitní.

Pokles pak bude výraznější u domů v obcích, odkud se dá těžko dojíždět za prací do větších měst. Miroslav Jonáš propad cen starších domů odhaduje o pět, v hůře dostupných lokalitách i deset procent.

V příštích dílech MF DNES se dočtete:

6. 2. Jak poznat, že se firmě přestává dařit

7. 2. Jak vybrat dobrou banku

9. 2. Za jakých okolností může firma propouštět

Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

Kurzy.cz Před úterním reportem hospodářských výsledků se oficiálně poodkryla akcionářská skupina, která nejspíše bude na le...

Najdete na iDNES.cz