Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny zemědělských komodit ustupují. Zdražení nebude tak prudké

aktualizováno 
Stačilo jen několik týdnů a z prudkých růstů cen potravin na světových trzích se staly prudké poklesy. Většina komodit se tak nachází na nejnižších cenách od začátku roku.
Další ránu dostaly zemědělské komodity po zemětřesení a následné jaderné krizi v Japonsku. Ilustrační snímek

Další ránu dostaly zemědělské komodity po zemětřesení a následné jaderné krizi v Japonsku. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Týká se to například pšenice, kukuřice nebo cukru, které ještě nedávno předváděly růsty až v desítkách procent. Klesá také cena rýže, která je základní potravinou více než třetiny populace země.

Ceny zemědělských komodit jsou přitom hlavní složkou cen potravin v obchodech. Mnohokrát avizované zdražení základních potravin by tak mohlo být nakonec nižší, než se čekalo a rozloženo do delšího období.

Čekejte nečekané

Trhy tak opět přesvědčily o své nevyzpytatelnosti. Ještě na konci ledna vše hovořilo pro další růsty. Různé potravinové indexy vystoupaly na historické rekordy a zlepšující se ekonomická situace vháněla investorům optimismus do žil. S postupným vyhrocením arabské krize a skokovým zdražením ropy však nálada opadla. Investoři začali prodávat své rizikové instrumenty, mezi které patřily také spekulativní pozice na zemědělských komoditách. Další ránu dostaly zemědělské komodity po zemětřesení a následné jaderné krizi v Japonsku. Riziková averze se prudce zvýšila a s ní dále nabraly výprodeje na intenzitě.

Výkony zemědělských komodit od začátku roku

graf: Zhodnocení zemědělských komodit na amerických komoditních burzách od začátku roku v procentech

Nestabilní a vysoce volatilní prostředí na trzích zemědělských komodit od začátku roku je však pouze krátkodobou epizodou a nelze z něj vyvozovat dalekosáhlé závěry. Pravdou zůstává, že v posledních letech nastaly na těchto trzích takové růsty, které nemají v historii obdoby. Výkyvy v cenách jsou také čím dál vyšší, ovšem dlouhodobý trend vzhůru zůstává neporušen.

V Česku prozatím opačný trend

Češi byli v posledních letech zdražování potravin ušetřeni. Podle amerického ministerstva zemědělství byly v roce 2002 výdaje českých domácností na jídlo 18,7 % průměrného příjmu. V roce 2009 to však už bylo "jen" 15,6 %. Reálné snižování cen v těchto letech však bylo z globálního pohledu spíše výjimkou, které pomáhala nejvíce posilující měna na světě tohoto období – česká koruna. Ta v tomto období zpevnila k americkému dolaru o dvě třetiny. Především v méně rozvinutých zemích se však situace vyvíjela opačně. Po roce 2000 se začaly reálné náklady na potraviny ve většině světa zvyšovat poprvé od sedmdesátých let a s výjimkou krátkého období v roce 2009 trvá tato situace dodnes.

Dlouhodobé poklesy nepravděpodobné

Závěry se tak ze současného poklesu cen na trzích dělat nedají. Nikdo nevlastní křišťálovou kouli a na příkladu vývoje v arabských zemích či situace v Japonsku je zřetelné, jak se těžce předvídatelné události dokážou na cenách podepsat. Dlouhodobý trend je však stále zřetelný – je to směr vzhůru. Nadměrné spekulace, dlouhodobé snižování obdělávané plochy na člověka a stále rostoucí počet obyvatel a životní úrovně méně vyspělých zemí napovídají, že se poptávka po zemědělských komoditách bude i v následujících letech zvyšovat. Reálné ceny potravin by tak mohly začít brzy stoupat také v české kotlině.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz