Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černá mzda přináší výrazně nižší důchod. Řada lidí to již pociťuje

aktualizováno 
Kdo kývne na černou mzdu a od zaměstnavatele bere část výplaty na ruku, čeká ho velmi nízká penze. Mnozí lidé si to neuvědomují a nízký důchod je pak nemile překvapí. Potvrzuje to Česká správa sociálního zabezpečení.

Celý problém spočívá v tom, že někteří zaměstnavatelé vyplácí svým pracovníkům pouze minimální mzdu a zbytek pak dorovnají na ruku. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Setkáváme se nyní s případy, kdy se občané pobírající černou mzdu pozastavují nad výší důchodu a považují ho vzhledem k minulým výdělkům za neúměrně nízký. Často odmítají sdělit upřesňující údaje, především skutečné příjmy i název firmy, u které pracovali. Mají strach z trestní odpovědnosti a také z reakcí bývalých zaměstnavatelů, kteří jim vypláceli černou mzdu," říká Pavel Gejdoš, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Celý problém spočívá v tom, že někteří zaměstnavatelé vyplácí svým pracovníkům pouze minimální mzdu a zbytek pak dorovnají na ruku. Tím se vyhnou odvodu pojistného a práce načerno je přijde levněji. Zaměstnanci na to ale doplácejí. "Výše důchodu vždy závisí nejen na celkové době pojištění, ale i na výši dosažených příjmů," upozorňuje Gejdoš.

Penze může být nižší i o tisíce korun

Proč lidé na černou mzdu přistupují? Odpovědi, které zaznamenává Česká správa sociálního zabezpečení, bývají dvojí. Někteří lidé tvrdí, že je vůbec nenapadlo, že černá mzda má vliv na výši důchodu. Jsou ale i případy, kdy si to lidé uvědomují a mnozí říkají: "Pokud bych na tento způsob odměňování nepřistoupil, nedostal bych žádnou práci."

Pobírání černé mzdy má přitom vliv jak na vyměření starobního důchodu, tak na invalidní penzi. Vyměřený důchod může být nižší i o tisíce korun. Příkladem je 29letý muž, který je od letošního července pro vážné zranění v invalidním důchodu.

Po nástupu do zaměstnání v roce 2000 kývl na to, aby mu zaměstnavatel vyplácel měsíčně na ruku pět tisíc korun a zúčtovával jen minimální mzdu. Kvůli černé mzdě teď dostává invalidní penzi jen ve výši 8 354 korun měsíčně. Pokud by na černou mzdu nepřistoupil a částku pět tisíc korun by dostával v řádné výplatě, zajistil by si invalidní důchod ve výši 10 713 korun, tedy o 2 362 korun vyšší.

Propočet dopadu černé mzdy na výši invalidního důchodu

Příklad 1: Muž narozený 13. září 1982 je od 1. července 2011 invalidní pro invaliditu třetího stupně. Získal celkem 46 let pojištění (včetně dopočtené doby). Od nástupu do zaměstnání v roce 2000 mu byla měsíčně zúčtovávána jen minimální mzda, dostával však "černou mzdu" pět tisíc korun měsíčně.

  • Výpočtový základ pro stanovení výše invalidního důchodu činí 8 874 korun.
  • Výše procentní výměry invalidního důchodu činí 69 procent z uvedené částky, tj. 6 124 korun.
  • Invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně tohoto muže včetně základní výměry činí 8 354 korun měsíčně.

Příklad 2: Stejnému muži jako v příkladě 1 nebyla vyplácena část odměny za práci "načerno", ale celá částka ve výši minimální mzdy navýšené o 5 000 korun byla zúčtována.

  • Výpočtový základ pro stanovení výše invalidního důchodu v takovém případě činí 15 326 korun a procentní výměra důchodu 8 486 korun.
  • Invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně včetně základní výměry v tomto případě činí 10 716 korun měsíčně.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

Spočítáno: investiční životní pojištění je na ústupu, ale smysl dává

Ilustrační snímek

Trendem na trhu s životním pojištěním je návrat k rizikovému životnímu pojištění a odklon od investování, respektive od...

Jak mít nastavenou životní pojistku, aby správně zafungovala

Ilustrační snímek

Životní pojištění umí řešit celou řadu problémů. Ale aby opravdu fungovalo, musí být nastaveno správně. Jinak se vy...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz