Černý týden pro peníze ve fondech?

  • 3
Rušný týden na politické scéně sice znamenal prudké posílení kurzu české koruny, avšak na výši výnosů u podílových fondů to příliš vliv nemělo. Současná rozhodnutí parlamentu a vlády se tak více promítnou v budoucnosti, ve formě např. vyšší cenové hladiny, odlišného zdanění jednotlivců, firem i v případě podílových fondů investičních společností, nebo v bližší privatizaci státem vlastněných podniků. Co mělo vliv na podílové fondy, jaké výkonnosti dosáhly?

Uplynulý týden nebyl příliš úspěšný pro akciové a smíšené fondy, dobře se naopak dařilo fondům peněžního trhu a dluhopisovým fondům. Akciové fondy zaznamenaly nízké výnosy  vzhledem k propadům na akciových trzích, které se ze zahraničí šířily i na domácí trh. Pražská burza ztratila i díky výraznému propadu Českého Telecomu. Akcie Telecomu ztratily po oznámení TelSource o zamýšleném prodeji 27 % podílu Českého Telecomu. Ihned po oznámení ztratily akcie 14 % hodnoty a za celý týden potom skončily o 11,6 % níže než před týdnem. Propad akciových trhů (S&P 500: -3,19 %, Nasdaq: -4,64 %, EuroStoxx50: -4,54 %, PX-D: -4,1 %) pak koresponduje s poklesem u akciových fondů (v průměru –4,4 %).

Nejlepším akciový fondem byl tentokrát ČPI Fond ropného a energetického průmyslu, u nějž přesto kurz podílových listů poklesl o –1,04 %. V ročním horizontu však tento fond nedosahuje nejlepší výkonnosti, „pouze“ 3,2 %, oproti fondům s největším ročním výnosem (ISČS Sporotrend +30,6 %, ČPI Fond nové ekonomiky +28,2 %). Ropa byla také jedním překvapením minulého týdne, kdy OPEC rozhodl snížit kvóty na těžbu ropy o 900 tis. barelů, což znamenalo růst ceny ropy o další dolar.

 U dluhopisových fondů zůstala situace i výhled na další období stejná jako v minulém týdnu. Opět nejvyšší výnos připsaly podílníkům fondy ISČS Sporobond (+ 0,3 %) a Bondinvest (+0,16 %), s tím, že si jen prohodily místo na čele žebříčku. Na druhém konci pořadí zůstala situace také beze změny. IKS Plus bondový (-1,04 %) a ISČS Trendbond (-1,01) ztratily za týden poměrně vysoké částky, což souvisí s další nejistotou v Polsku a oslabováním zlotého.

Výhled je však u těchto trhů pozitivní, neboť např. v Polsku se očekává snížení úrokových sazeb (o 25 bp) již na zasedání měnového výboru 30. září a v Maďarsku je předpokládáno uvolnění měnové politiky (snížení sazeb) ještě do konce tohoto roku. Oba trhy pak těží ze zájmu o rozvíjející se trhy mezi zahraničními investory.

V ročním horizontu pak poklesly výnosy IKS Plus bondového (+4,44 %) a ISČS Trendbondu (5,37 %) takřka na úroveň fondů investujících především v České republice. V roční výkonnosti je dokonce předběhl ČPI korporátních dluhopisů s 5,61 %.

Peněžní fondy si připsaly v průměru „slušných“ 0,06 %, kdy nejvíce si polepšil ISČS Sporoinvest: o 0,08 % vyšší kurz a 62 mil. Kč více pod správou. To představuje i nejvyšší čisté prodeje za týden, který na první pohled skončil pro fondy z Unie investičních společností katastrofou: odliv peněz ve výši 8,57 mld. Kč. Toto neobvykle vysoké číslo m však na svědomí odliv více jak osmi miliard korun z ČSOB Výnosového, který je určen pro institucionální klienty.

Osmimiliardový odliv nevidíme často (vlastně toto číslo převyšuje několikrát rekordní záporné čisté prodeje během roku) a otázkou je, na co ho instituce použily – jelikož

Další články a informace o podílových fondech naleznete v naší specializované sekci ZDE

nejsou aktuální platby jako daň z příjmu, znamená to, že podniky investovaly do strojů, přímo na trzích nebo peníze přetáhli zahraniční správci?

Bez odlivu prostředků z ČSOB Výnosového a dalších dividendových fondů činily čisté prodeje necelých 60 mil. Kč.  Po Sporoinvestu již neměly další fondy tak vysoké prodeje, druhý nejúspěšnější byl další peněžní fond IKS Peněžní trh s 18,7 mil. Kč.

K novinkám patří stanovení konverzních poměrů u sloučených fondů ČSOB a PIAS (naleznete je na stránce PIASu), které stanoví, v jakém poměru se vymění podílové listy slučovaných fondů za podílové listy fondu přejímajícího. Další novinkou je změna podoby podílových listů fondu Živnobanko Sporokonto z listinné na zaknihovanou (obdobný krok na začátku září provedla i IKS-KB u všech svých fondů).

Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Fond ropného a energet -1,04% IKS Světových indexů -7,00%
ČPI globál.značek -3,42% AKRO mezinár. akciový -6,37%
ISČS SPOROTREND -3,81% ISČS EUROTREND -6,02%
Dluhopisové ISČS SPOROBOND 0,30% IKS Plus bondový -1,04%
ISČS BONDINVEST 0,16% ISČS TRENDBOND -1,01%
Živnobanka obligační fond 0,13% IKS dluhopisový -0,03%
Fondy fondů IKS fond fondů -4,96%     
ISČS GLOBALTREND -5,29%     
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,08% AKRO OBLIGACE -2,97%
ISČS MERKUR 0,06% J&T AM Perspektiva P -0,08%
ČSOB výnosový 0,03% ČSOB instit. CZK peněžní 0,03%
Smíšené ČPI  Český 0,19% AKRO mezinár. balancovaný -5,54%
ČPI  Moravskoslezský 0,18% AKRO Výnosový -5,09%
ISČS FOND ŘÍZENÝCH VÝNOSŮ 0,05% Pioneer Trust -3,43%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 61,8 ČSOB výnosový -8035,0
IKS peněžní trh 18,7 IKS Dividendový -456,3
ISČS SPOROBOND 16,0 ČSOB instit. CZK peněžní -95,1
Zdroj: UNIS ČR