Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čerpání dovolené

  11:00aktualizováno  11:00
Dokdy se musí vybrat dovolená z minulého roku, pokud to není ošetřeno kolektivní smlouvou nebo vnitřní směrnicí? Dokdy by měl nahlásit zaměstnanec svůj plán dovolené? Musí se zaměstnavatel řídit kolektivní smlouvou vyššího stupně, když není podniková kolektivní smlouva?

A. Bradáč, Kolín

Čerpání celé dovolené určuje zaměstnavatel. Ten je povinen určit zaměstnanci, jehož pracovní poměr trvá u něho celý rok, vyčerpání nejméně čtyř týdnů dovolené v běžném kalendářním roce, pokud má zaměstnanec na ni nárok. Teprve když zaměstnavatel neurčil vyčerpání dovolené nebo její části, za což však může být postižen pokutou při kontrole prováděné úřadem práce, může zaměstnanec nevyčerpanou část dovolené přenést do následujícího roku. Mělo by se tak stát podle § 110a pouze ze tří důvodů:

* když zaměstnavatel neurčil zaměstnanci vyčerpání dovolené;
* když zaměstnanec nevyčerpal dovolenou pro překážky v práci;
* když došlo ke skončení pracovního poměru během roku.

V takovém případě může zaměstnanec dočerpat zbytek dovolené do konce následujícího kalendářního roku. Teprve pak by mu vznikl nárok na její proplacení. Při plánování dovolených by měl zaměstnanec začátkem roku nahlásit termíny čerpání celé dovolené svému přímému nadřízenému. Ten pak musí sladit čerpání dovolených všech podřízených zaměstnanců tak, aby nedošlo k narušení chodu příslušného útvaru.
Tento plán pak předá zaměstnavateli nebo personalistovi, který provede vyladění čerpání dovolené podle potřeb podniku a v plánu zohlední své potřeby, například čerpání celopodnikové dovolené a překlenutí pracovních dnů mezi dny volna (třeba mezi vánočními svátky a Novým rokem), omezení čerpání dovolené v sezonní době a podobně. Pochopitelně čerpání dovolené v plánovaných termínech není dogmatem a lze dny dovolené v průběhu roku měnit. Ale zaměstnanec změny musí ohlásit zaměstnavateli, který navrženou změnu odsouhlasí nebo ne. Také zaměstnavatel může změnit termíny dovolené zaměstnanců, ale změny musí oznámit nejméně dva týdny předem.
Existuje-li kolektivní smlouva vyššího stupně, musí si zaměstnavatel ověřit tam, kde je uložena (to jest na ministerstvu práce a sociálních věcí), zda se na něho tato kolektivní smlouva vztahuj. A to bez ohledu, zda je v podniku ustaven odborový orgán, nebo ne. Jestliže se na něj kolektivní smlouva vyššího stupně vztahuje, pak se musí ustanoveními této kolektivní smlouvy řídit, a to i v otázkách týkajících se čerpání dovolené.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.