Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi a osobní finance: jak si stojíme?

aktualizováno 
Klienty bank je v Česku 83 procent lidí, v Rakousku podstatně více Podle výzkumu agentury GfK není v České republice jen 17 procent populace klientem některého bankovního ústavu. Z nových zemí EU se tak držíme spolu se Slovinskem a Slovenskem na čelných místech.

Za zeměmi eurozóny však trochu zaostáváme, například za Rakouskem - tam patří ke klientům bank 97 procent  občanů. Téměř každý, kdo má otevřený bankovní účet, k němu vlastní i platební kartu. V Česku je jí vybaveno šedesát procent lidí - v Německu je to 78 procent, na Ukrajině však jen šest procent.

Úvěry čerpá málo lidí

Při zemi se obyvatelé Česka drží ve srovnání s ostatními při zadlužování úvěry. Čerpá je jen 6 procent lidí, což je oproti Rakousku, kde je to 19 procent, nebo Slovinsku, kde žije s dluhem 21 procent populace, podstatně méně. Oproti tomu do spořicích bankovních produktů ukládá v Česku peníze 35 procent obyvatel. Ani to není ve srovnání s vyspělými zeměmi mnoho, protože například v Německu je využívá více než tři čtvrtiny lidí. Rezervy máme stejně jako ostatní nové země EU ve využívání služeb přímého bankovnictví a kreditních karet.

Jak spoříme?

prasátko, kasička, spoření

Peníze jen tam, kde neztrácejí hodnotu
Jak se nenechat okrádat běžným účtem. Více ZDE

Ve srovnání s eurozónou ukládají Češi málo peněz v penzijním připojištění a v pojistkách. Zatímco u nás se tímto způsobem spoří 679 eur na hlavu, v Rakousku je to přes 1700 eur, v celé eurozóně pak přes 2500 eur na hlavu. V depozitním spoření jsme s 2941 eury na hlavu se „starými“ zeměmi EU plně srovnatelní.

Češi šetří nejčastěji na zařízení domácnosti a na dovolenou. Naopak velmi málo obyvatel zatím střádá peníze na vzdělání - tento údaj se podle výzkumu pohybuje do pěti procent.

Populárními způsoby spoření je investování peněz do nemovitostí a stavební spoření  - to jednoznačně vede. Tuto možnost volí  skupina 40 až 60 procent obyvatel. Do slamníku dnes již schovává peníze málokdo - kategorie těch, kteří tak činí, nepřesahuje devět procent populace. Tím se dost lišíme od konzervativních zemí, jakými jsou v tomto směru Rusko, Ukrajina, Srbsko a Černá Hora; tam peníze ukládá doma 20 až 19 procent obyvatel.

Výrazný podíl v tuzemsku začíná mít i investování peněz do cenných papírů. Až dvacet procent obyvatel shledává atraktivním investování do akcií a deset procent má zájem o podílové či investiční fondy.

Kolik je klientů s bankovním účtem*
Německo 99 procent
Rakousko 94 procent
Slovinsko 87 procent
Chorvatsko 70 procent
Česká republika 64 procent
Slovensko 59 procent
Maďarsko 52 procent
Srbsko a Černá Hora 52 procent
Polsko 45 procent
Rumunsko 16 procent
Ukrajina 16 procent

Poznámka: * jedná se o populaci obyvatel nad 15 let věku
Zdroj: GfK, BA-CA, HVB Bank

Kam dáváte své peníze? Důvěřujete našim bankám? Které finanční produkty využíváte? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

ČR - konjunkturální průzkum za duben ukazuje pokračující důvěru v domácí ekonomi...

ČR - konjunkturální průzkum za duben ukazuje pokračující důvěru v domácí ekonomi...

Kurzy.cz Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti březnu vzrostl o 0,4 ...

Najdete na iDNES.cz