Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudní spor je pro polovinu Čechů finančním strašákem, říká advokát

aktualizováno 
Dlužník se vám vysmívá? Firma nechce dostát svým závazkům? Snadná rada. Jděte k soudu. Jenomže…To se snadněji říká, než dělá. Potvrzuje to aktuální sonda, z níž vyplývá, že soudy jsou v Česku pro slušné občany a podnikatele finančním strašákem.

Obavy jsou opravdu na místě, soudní spory nejsou levná záležitost," říká advokát Petr Chmelíček. | foto: archiv Petra Chmelíčka

"Více než polovinu Čechů odrazuje od zahájení soudního řízení především finanční náročnost, důležitou roli hraje i nedůvěra ve spravedlivé a nezávislé rozhodování soudů. A určitou roli v tom hraje i skutečnost, že Češi nemají souzení v povaze," říká Petr Chmelíček, advokát spolupracující se společností ProcesInvest, která se zabývá zastupování klientů a financováním soudních sporů.

Co odhalil průzkum

Důvody, proč se Češi obávají soudního řízení:

  • strach z finančních nákladů
  • časová náročnost
  • nedůvěra v české soudnictví
  • strach z poškození reputace

O co se lidé a firmy nejčastěji soudí:

  • nezaplacená pohledávka
  • občanskoprávní spor
  • porušení smlouvy
  • zaměstnanecký spor
  • porušení obchodního tajemství

zdroj: průzkum ProcesInvest 2014

Říkáte, že se Češi obávají soudit hlavně kvůli tomu, že to stojí hodně peněz. Jsou obavy na místě?
Tyto obavy jsou opravdu na místě, soudní spory nejsou levná záležitost. Podle průzkumu se finanční náročnosti soudního řízení obává celkem 54 procent lidí všech věkových kategorií bez ohledu na vzdělání. Kromě odměny zastupujícím advokátům musejí jedinci i společnosti počítat se soudními poplatky, které činí pět procent ze žalované částky. Poměrně lehce se tak může stát, že náklady přesáhnout vymoženou částku. Dalším faktorem je také nejistý výsledek, který v případě nepříznivého rozsudku vede k hrazení všech nákladů žalující stranou.

Občané i firmy se obávají soudit jednoduše i proto, že soudům nedůvěřují. Mění se v tom něco?
Lidé v České republice mnohdy ani netuší, co mají dělat, když jdou k soudu, a se soudními spory nemají zkušenosti. Přesto nám v průzkumu vyšlo, že nedůvěra ve spravedlivé a nezávislé soudní rozhodnutí vedla k nezahájení soudního řízení jen u čtvrtiny dotazovaných. Největší nedůvěra panuje ve věkové kategorii nad 54 let, kde dosahuje téměř 40 procent, zatímco ve věkové kategorii do 26 let nedůvěřuje soudům necelých 10 procent Čechů. Významnou roli hraje v hodnocení i politické přesvědčení. Voliči pravicových stran jsou k práci soudů shovívavější, naopak voliči inklinující k levici posuzují jejich nezávislost mnohem kritičtěji.

Nepřehlédněte

Pokud se občan rozhodne soudit s firmou, nebo podnikatel s podnikatelem, o co se nejčastěji soudí?
Podle údajů ministerstva spravedlnosti se loni pravomocně vyřídilo přes 170 tisíc obchodních sporů. Nejčastější to byly spory ze smluv o úvěru, které tvořily téměř třetinu celkového čísla. Mezi další časté spory se řadí ty, které se týkají směnek, šeků a jiných cenných papírů a také kupních smluv uzavíraných podle obchodního zákoníku. A dále jde o spory se zaměstnavateli.

U nás, obdobně jako v západní Evropě, již existuje možnost nechat si financovat soudní spor specializovanou firmou. Na jakém principu taková služba funguje?
Společnosti poskytující tyto služby nejprve odborně vyhodnotí šance na úspěšný výsledek u soudu. A pokud šance jsou, berou na sebe finanční závazky spojené se zahájením a vedením soudního sporu a případný neúspěch zůstává jejich rizikem. V okamžiku dosažení výnosu a plnění od protistrany si pak takové firmy nárokují podíl na výnosu, který se pohybuje podle složitosti případu většinou v rozpětí 20 až 40 procent. Klient tak nenese riziko případné prohry a za služby zaplatí jen tehdy, pokud dosáhne svého oprávněného nároku.

Nový občanský zákoník

Řadu Čechů odrazuje od soudního řízení i to, že se soud může táhnout měsíce i roky a nemusí dopadnout zdárně.
Ano, podle našich průzkumů odrazuje časová náročnost soudního řízení přes 40 procent lidí. Tento argument se nejčastěji objevuje mezi vysokoškolsky vzdělanými, čísla se také výrazně liší s ohledem na bydliště dotazovaných, obětovat svůj čas mají problém především lidé ve velkých městech.

Jaká je dnešní realita, jsou již české soudy svižnější?
Určit průměrnou dobu trvání soudních sporů v České republice není jednoduché. Podle údajů Ministerstva spravedlnosti se kvůli socioekonomickým podmínkám prodlužuje vedení civilních řízení, a to především kvůli insolvenční agendě, tedy takzvaným osobním bankrotům. Ode dne podání žaloby po den nabytí právní moci se tak průměrná lhůta v těchto případech odhaduje na 398 dní. Dobrou zprávou naopak je, že se zkracuje průměrná doba vedení trestních řízení. V roce 2008 činila 226 dní, loni to bylo pouze 179 dní, což nás řadí v Evropské unii na přední příčky. Situace se samozřejmě liší také kraj od kraje, nejdéle řízení trvají na severu Čech a na jihu Moravy.

Už jste někdy řešili své nároky soudní cestou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 15. května 2014. Anketa je uzavřena.

Zatím ne 782
Již ano 500
Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Peníze od státu: Na co máte nárok a kolik dostanete, když dítě onemocní

Začala škola a už máte děti nemocné? Poradíme, co vám musí zaměstnavatel umožnit a na jakou finanční kompenzaci máte při pracovní absenci kvůli ošetřování...  celý článek

Ilustrační snímek
Víte, jak přejít k jiné bance? Otestujte svoje znalosti

Asi většina z nás má u některé z bank běžný účet. Třeba jen proto, aby měla kam chodit výplata nebo abychom mohli platit kartou. Vyznáte se v bankovních...  celý článek

Ilustrační snímek
Šest kroků, jak uzavřít pojistku, která neobere, ale ochrání

Lidé, kteří se rozhodnout pro uzavření životního pojištění, musejí zůstat obezřetní jak při výběru pojišťovny, tak při uzavření pojistné smlouvy. Jak správně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
ABSOLVENT VŠ – ENERGETIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.