Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudní spor je pro polovinu Čechů finančním strašákem, říká advokát

aktualizováno 
Dlužník se vám vysmívá? Firma nechce dostát svým závazkům? Snadná rada. Jděte k soudu. Jenomže…To se snadněji říká, než dělá. Potvrzuje to aktuální sonda, z níž vyplývá, že soudy jsou v Česku pro slušné občany a podnikatele finančním strašákem.

Obavy jsou opravdu na místě, soudní spory nejsou levná záležitost," říká advokát Petr Chmelíček. | foto: archiv Petra Chmelíčka

"Více než polovinu Čechů odrazuje od zahájení soudního řízení především finanční náročnost, důležitou roli hraje i nedůvěra ve spravedlivé a nezávislé rozhodování soudů. A určitou roli v tom hraje i skutečnost, že Češi nemají souzení v povaze," říká Petr Chmelíček, advokát spolupracující se společností ProcesInvest, která se zabývá zastupování klientů a financováním soudních sporů.

Co odhalil průzkum

Důvody, proč se Češi obávají soudního řízení:

  • strach z finančních nákladů
  • časová náročnost
  • nedůvěra v české soudnictví
  • strach z poškození reputace

O co se lidé a firmy nejčastěji soudí:

  • nezaplacená pohledávka
  • občanskoprávní spor
  • porušení smlouvy
  • zaměstnanecký spor
  • porušení obchodního tajemství

zdroj: průzkum ProcesInvest 2014

Říkáte, že se Češi obávají soudit hlavně kvůli tomu, že to stojí hodně peněz. Jsou obavy na místě?
Tyto obavy jsou opravdu na místě, soudní spory nejsou levná záležitost. Podle průzkumu se finanční náročnosti soudního řízení obává celkem 54 procent lidí všech věkových kategorií bez ohledu na vzdělání. Kromě odměny zastupujícím advokátům musejí jedinci i společnosti počítat se soudními poplatky, které činí pět procent ze žalované částky. Poměrně lehce se tak může stát, že náklady přesáhnout vymoženou částku. Dalším faktorem je také nejistý výsledek, který v případě nepříznivého rozsudku vede k hrazení všech nákladů žalující stranou.

Občané i firmy se obávají soudit jednoduše i proto, že soudům nedůvěřují. Mění se v tom něco?
Lidé v České republice mnohdy ani netuší, co mají dělat, když jdou k soudu, a se soudními spory nemají zkušenosti. Přesto nám v průzkumu vyšlo, že nedůvěra ve spravedlivé a nezávislé soudní rozhodnutí vedla k nezahájení soudního řízení jen u čtvrtiny dotazovaných. Největší nedůvěra panuje ve věkové kategorii nad 54 let, kde dosahuje téměř 40 procent, zatímco ve věkové kategorii do 26 let nedůvěřuje soudům necelých 10 procent Čechů. Významnou roli hraje v hodnocení i politické přesvědčení. Voliči pravicových stran jsou k práci soudů shovívavější, naopak voliči inklinující k levici posuzují jejich nezávislost mnohem kritičtěji.

Nepřehlédněte

Pokud se občan rozhodne soudit s firmou, nebo podnikatel s podnikatelem, o co se nejčastěji soudí?
Podle údajů ministerstva spravedlnosti se loni pravomocně vyřídilo přes 170 tisíc obchodních sporů. Nejčastější to byly spory ze smluv o úvěru, které tvořily téměř třetinu celkového čísla. Mezi další časté spory se řadí ty, které se týkají směnek, šeků a jiných cenných papírů a také kupních smluv uzavíraných podle obchodního zákoníku. A dále jde o spory se zaměstnavateli.

U nás, obdobně jako v západní Evropě, již existuje možnost nechat si financovat soudní spor specializovanou firmou. Na jakém principu taková služba funguje?
Společnosti poskytující tyto služby nejprve odborně vyhodnotí šance na úspěšný výsledek u soudu. A pokud šance jsou, berou na sebe finanční závazky spojené se zahájením a vedením soudního sporu a případný neúspěch zůstává jejich rizikem. V okamžiku dosažení výnosu a plnění od protistrany si pak takové firmy nárokují podíl na výnosu, který se pohybuje podle složitosti případu většinou v rozpětí 20 až 40 procent. Klient tak nenese riziko případné prohry a za služby zaplatí jen tehdy, pokud dosáhne svého oprávněného nároku.

Nový občanský zákoník

Řadu Čechů odrazuje od soudního řízení i to, že se soud může táhnout měsíce i roky a nemusí dopadnout zdárně.
Ano, podle našich průzkumů odrazuje časová náročnost soudního řízení přes 40 procent lidí. Tento argument se nejčastěji objevuje mezi vysokoškolsky vzdělanými, čísla se také výrazně liší s ohledem na bydliště dotazovaných, obětovat svůj čas mají problém především lidé ve velkých městech.

Jaká je dnešní realita, jsou již české soudy svižnější?
Určit průměrnou dobu trvání soudních sporů v České republice není jednoduché. Podle údajů Ministerstva spravedlnosti se kvůli socioekonomickým podmínkám prodlužuje vedení civilních řízení, a to především kvůli insolvenční agendě, tedy takzvaným osobním bankrotům. Ode dne podání žaloby po den nabytí právní moci se tak průměrná lhůta v těchto případech odhaduje na 398 dní. Dobrou zprávou naopak je, že se zkracuje průměrná doba vedení trestních řízení. V roce 2008 činila 226 dní, loni to bylo pouze 179 dní, což nás řadí v Evropské unii na přední příčky. Situace se samozřejmě liší také kraj od kraje, nejdéle řízení trvají na severu Čech a na jihu Moravy.

Už jste někdy řešili své nároky soudní cestou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 15. května 2014. Anketa je uzavřena.

Zatím ne 782
Již ano 500
Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Kuffnerové: Na začátku bohatství byl pozemek vyhraný v šachové partii

V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na...

Historický cukrovar je dodnes dominantou Břeclavi. Ve Vídni se zase stále pije pivo Ottakringer. Obojí vzniklo díky...

Další z rubriky

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Refinancování a konsolidace. Ušetří peníze, nebo jde jen o trik?

K refinancování hypotéky přistupujeme zpravidla tehdy, když nám naše banka...

Převeďte své půjčky k nám, ušetříte. Tak zní časté reklamní slogany bank. Je to však pravda? Můžeme skutečně převedením...

Uniká nám, že USA i eurozóna již zpomalují?

Uniká nám, že USA i eurozóna již zpomalují?

Kurzy.cz Řada ekonomů a institucí čeká, že letos a příští rok nedojde k prudšímu cyklickému obratu ani v eurozóně, ani v USA. Hl...

Najdete na iDNES.cz