Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou přemýšliví a vynalézaví

  10:00aktualizováno  10:00
Stačily tři roky a z obchodního zástupce tuzemské pobočky Microsoftu se stal její generální ředitel. Tento post mu patří už pátým rokem, a možná nastává čas rozhlížet se po nových příležitostech.

"Nedokážu si představit pro mě zajímavější firmu než Microsoft, takže jediná možná úvaha, kam dál, směřuje do naší firmy v zahraničí," říká pětatřicetiletý Jiří Devát, který v restauraci pije zelený čaj, mluví klidně a s rozvahou a u svých zaměstnanců oceňuje zvídavost a odvahu zkoušet neověřené věci.

Když přicházejí Češi pracovat do Microsoftu, sní o tom, že jejich kariéra bude pokračovat v cizině?

Češi, Moravané a Slováci nejsou příliš připraveni cestovat kvůli práci. Lpějí na jistotách v osobním životě a nejsou ochotni je riskovat kvůli tomu, aby se víc realizovali v profesionální oblasti. Ale mění se to a čím dál víc lidí opouští naši pobočku směrem zase do Microsoftu, ale ve světě. Nedá se však říct, že by lidé vstupovali do naší firmy už s tím, že to je jejich odrazový můstek do ciziny.

Kolik lidí takhle našlo místo v zahraničí za poslední rok?

Asi pět až sedm.

Jak jsou Češi vnímáni americkým vedením vaší firmy?

NENECHTE SI UJÍT
burza
Ropa tlačila dolů, volby tahaly nahoru
Začátek a konec měsíce byly pro akciové trhy úspěšné. Jaký byl ale průběžný vývoj?

kapsa
Potřebujete peníze? Zkuste si přivydělat
Vyděláváte málo? Zkuste si přilepšit vedlejším zaměstnáním. Kde a za kolik?

Krém, kosmetika, pleť - (c)profimedia.cz/corbis
Dobrý krém může pomoci
Kosmetika je velký byznys. A boj s vráskami obzvlášť. Jsou krémy či gely proti stárnutí podvodem?
Jako lidé, kteří jsou velice přemýšliví, jako vynálezci, objevitelé. Loni jsme tu měli dva týmy z našeho amerického ústředí - zkoumaly možnosti širšího podnikání Microsoftu v České republice. Pro nás bylo vyznamenání už to, že se soustředili na ČR spolu s Indií, Čínou a Irskou republikou. A to, co je zaujalo, je především invence lidí. Ta se nemusí uplatnit jen ve vědě, ale například ve schopnosti netradičně se podívat na oblast obchodu - jak dostat produkt k zákazníkovi, jak s ním komunikovat. Ten přístup Přemka Podlahy, schopnost z už existujících věcí vytvořit nějakou novou hodnotu, to je to, co na nás korporace oceňuje.

Vy osobně uvažujete o kariéře v cizině?

Určitě o tom s přítelkyní uvažujeme. Na pozici generálního ředitele teď zahajuji pátý rok a cítím, jak kolem mne moji kolegové dorůstají, a vím, že až ustoupím ze svého postu, jim se otevře prostor pro další rozvoj. Ale protože si nedokážu představit pro mě zajímavější firmu než Microsoft, tak jediná možná úvaha je hledat příležitosti v zahraničí v rámci naší firmy.

Jak často se o práci u vás ucházejí ženy?

Dnes asi každý pátý zaměstnanec naší firmy je žena a přál bych si, aby jich bylo víc. Ve svém devítičlenném nejužším týmu spolupracovníků mám dvě manažerky a klidně bych přibral další.

Proč tam tedy nejsou?

Kvůli alkoholu můžete dostat výpověď.
Více ZDE.

Myslím, že není dost žen v našem oboru. Je totiž zajímavé, že sice jen každý pátý zaměstnanec u nás je žena, ale pokud se podíváme na manažery, tak tam je podíl žen vyšší. Je to tím, že manažer už není tak svázaný s oborem. Ale na nižší úrovni, kde technické znalosti důležité jsou, se ukazuje, že v oboru ženy chybějí. Snad jim bylo naznačováno, že když půjdou studovat počítače, nejsou dostatečně ženské, nebo samy nenašly odvahu se téhle věci věnovat. Rád bych apeloval na to, aby dívky neváhaly, a pokud k informatice mají blízko, ať se vrhnou do tohoto oboru, neboť je tam pro ně spousta příležitostí.

Jak jsou na tom vůbec Češi s počítačovou gramotností?

Základní počítačová gramotnost - tedy zapnout počítač, být schopen nastartovat program, pracovat v něm - je poměrně slušná. Nicméně obávám se, že schopnost využívat informační technologie opravdu naplno je relativně nízká v porovnání se skandinávskými zeměmi či Austrálií, které patří ke špičce.

Co to znamená využít technologie naplno?

Uvedu příklad svého otce-lékaře. Ten informační technologie používá každodenně, používá software k vedení záznamů o pacientech, využívá ho ke komunikaci s pojišťovnami. Ale už si nedokáže představit, že by měl na internetu svou objednávkovou knihu, kde by se pacienti sami objednávali. Na jeho obranu musím říci, že je ročník 1940 a už se asi těžko změní.

Takže postrádáte odvážnější přístup...

Drbům lze zabránit otevřeností.
Více ZDE.

Ano, vymanit se z tradičních postupů a zkusit něco nového. Přemýšlet kreativně nad tím, jestli nějaké věci bych nemohl dělat s větším efektem, pokud bych si pomohl informačními technologiemi. Například právě vystavit svůj kalendář na internetu je tak jednoduchá věc...

Co vrcholoví manažeři a počítačová gramotnost?

Jsem v šoku, když vím o vrcholovém manažerovi z oboru informačních technologií, který si nechává vytisknout e-maily a od své sekretářky podtrhat fixem. Vždyť dnešní technologie to umí taky, asistentka může mít přístup k mé poště a může mi ji třídit elektronicky, spousta mé pošty se navíc třídí automaticky podle pravidel, která jsem si zadal. Takže obraz manažerů je stejný jako obraz celého národa.

Jaké požadavky máte na vaše vlastní zaměstnance? Musí to být technici?

Snažíme se sice, aby naši lidé rozuměli našemu produktu, ale nejsou to techničtí odborníci. Já tvrdím, že nerozumět našim produktům je menší zlo, než když náš člověk nezná přínosy, které konkrétnímu zákazníkovi mohou informační technologie dát. A i to je pořád ještě menší zlo, než kdyby nerozuměl tomu, co obecně lidé v podnicích potřebují a kde mohou informační technologie využívat. Nedávno k nám například velmi úspěšně přešel člověk, který předtím vedl velkoobchod s hračkami. Nebyl z oboru, ale velmi dobře rozuměl potřebám lidí v podnicích a ty technické znalosti si rychle doplnil.

Jiří Devát byl loni vyhlášen Osobností české informatiky a zároveň označen za nejvýraznější osobnost hospodářství ČR. Je svobodný, bezdětný, má rád hudbu, cestování, sporty, zejména pak jízdu na horském kole a potápění, a zajímá ho vedle technických novinek také rallye.


Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečn...

Najdete na iDNES.cz