Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou přemýšliví a vynalézaví

  10:00aktualizováno  10:00
Stačily tři roky a z obchodního zástupce tuzemské pobočky Microsoftu se stal její generální ředitel. Tento post mu patří už pátým rokem, a možná nastává čas rozhlížet se po nových příležitostech.

"Nedokážu si představit pro mě zajímavější firmu než Microsoft, takže jediná možná úvaha, kam dál, směřuje do naší firmy v zahraničí," říká pětatřicetiletý Jiří Devát, který v restauraci pije zelený čaj, mluví klidně a s rozvahou a u svých zaměstnanců oceňuje zvídavost a odvahu zkoušet neověřené věci.

Když přicházejí Češi pracovat do Microsoftu, sní o tom, že jejich kariéra bude pokračovat v cizině?

Češi, Moravané a Slováci nejsou příliš připraveni cestovat kvůli práci. Lpějí na jistotách v osobním životě a nejsou ochotni je riskovat kvůli tomu, aby se víc realizovali v profesionální oblasti. Ale mění se to a čím dál víc lidí opouští naši pobočku směrem zase do Microsoftu, ale ve světě. Nedá se však říct, že by lidé vstupovali do naší firmy už s tím, že to je jejich odrazový můstek do ciziny.

Kolik lidí takhle našlo místo v zahraničí za poslední rok?

Asi pět až sedm.

Jak jsou Češi vnímáni americkým vedením vaší firmy?

NENECHTE SI UJÍT
burza
Ropa tlačila dolů, volby tahaly nahoru
Začátek a konec měsíce byly pro akciové trhy úspěšné. Jaký byl ale průběžný vývoj?

kapsa
Potřebujete peníze? Zkuste si přivydělat
Vyděláváte málo? Zkuste si přilepšit vedlejším zaměstnáním. Kde a za kolik?

Krém, kosmetika, pleť - (c)profimedia.cz/corbis
Dobrý krém může pomoci
Kosmetika je velký byznys. A boj s vráskami obzvlášť. Jsou krémy či gely proti stárnutí podvodem?
Jako lidé, kteří jsou velice přemýšliví, jako vynálezci, objevitelé. Loni jsme tu měli dva týmy z našeho amerického ústředí - zkoumaly možnosti širšího podnikání Microsoftu v České republice. Pro nás bylo vyznamenání už to, že se soustředili na ČR spolu s Indií, Čínou a Irskou republikou. A to, co je zaujalo, je především invence lidí. Ta se nemusí uplatnit jen ve vědě, ale například ve schopnosti netradičně se podívat na oblast obchodu - jak dostat produkt k zákazníkovi, jak s ním komunikovat. Ten přístup Přemka Podlahy, schopnost z už existujících věcí vytvořit nějakou novou hodnotu, to je to, co na nás korporace oceňuje.

Vy osobně uvažujete o kariéře v cizině?

Určitě o tom s přítelkyní uvažujeme. Na pozici generálního ředitele teď zahajuji pátý rok a cítím, jak kolem mne moji kolegové dorůstají, a vím, že až ustoupím ze svého postu, jim se otevře prostor pro další rozvoj. Ale protože si nedokážu představit pro mě zajímavější firmu než Microsoft, tak jediná možná úvaha je hledat příležitosti v zahraničí v rámci naší firmy.

Jak často se o práci u vás ucházejí ženy?

Dnes asi každý pátý zaměstnanec naší firmy je žena a přál bych si, aby jich bylo víc. Ve svém devítičlenném nejužším týmu spolupracovníků mám dvě manažerky a klidně bych přibral další.

Proč tam tedy nejsou?

Kvůli alkoholu můžete dostat výpověď.
Více ZDE.

Myslím, že není dost žen v našem oboru. Je totiž zajímavé, že sice jen každý pátý zaměstnanec u nás je žena, ale pokud se podíváme na manažery, tak tam je podíl žen vyšší. Je to tím, že manažer už není tak svázaný s oborem. Ale na nižší úrovni, kde technické znalosti důležité jsou, se ukazuje, že v oboru ženy chybějí. Snad jim bylo naznačováno, že když půjdou studovat počítače, nejsou dostatečně ženské, nebo samy nenašly odvahu se téhle věci věnovat. Rád bych apeloval na to, aby dívky neváhaly, a pokud k informatice mají blízko, ať se vrhnou do tohoto oboru, neboť je tam pro ně spousta příležitostí.

Jak jsou na tom vůbec Češi s počítačovou gramotností?

Základní počítačová gramotnost - tedy zapnout počítač, být schopen nastartovat program, pracovat v něm - je poměrně slušná. Nicméně obávám se, že schopnost využívat informační technologie opravdu naplno je relativně nízká v porovnání se skandinávskými zeměmi či Austrálií, které patří ke špičce.

Co to znamená využít technologie naplno?

Uvedu příklad svého otce-lékaře. Ten informační technologie používá každodenně, používá software k vedení záznamů o pacientech, využívá ho ke komunikaci s pojišťovnami. Ale už si nedokáže představit, že by měl na internetu svou objednávkovou knihu, kde by se pacienti sami objednávali. Na jeho obranu musím říci, že je ročník 1940 a už se asi těžko změní.

Takže postrádáte odvážnější přístup...

Drbům lze zabránit otevřeností.
Více ZDE.

Ano, vymanit se z tradičních postupů a zkusit něco nového. Přemýšlet kreativně nad tím, jestli nějaké věci bych nemohl dělat s větším efektem, pokud bych si pomohl informačními technologiemi. Například právě vystavit svůj kalendář na internetu je tak jednoduchá věc...

Co vrcholoví manažeři a počítačová gramotnost?

Jsem v šoku, když vím o vrcholovém manažerovi z oboru informačních technologií, který si nechává vytisknout e-maily a od své sekretářky podtrhat fixem. Vždyť dnešní technologie to umí taky, asistentka může mít přístup k mé poště a může mi ji třídit elektronicky, spousta mé pošty se navíc třídí automaticky podle pravidel, která jsem si zadal. Takže obraz manažerů je stejný jako obraz celého národa.

Jaké požadavky máte na vaše vlastní zaměstnance? Musí to být technici?

Snažíme se sice, aby naši lidé rozuměli našemu produktu, ale nejsou to techničtí odborníci. Já tvrdím, že nerozumět našim produktům je menší zlo, než když náš člověk nezná přínosy, které konkrétnímu zákazníkovi mohou informační technologie dát. A i to je pořád ještě menší zlo, než kdyby nerozuměl tomu, co obecně lidé v podnicích potřebují a kde mohou informační technologie využívat. Nedávno k nám například velmi úspěšně přešel člověk, který předtím vedl velkoobchod s hračkami. Nebyl z oboru, ale velmi dobře rozuměl potřebám lidí v podnicích a ty technické znalosti si rychle doplnil.

Jiří Devát byl loni vyhlášen Osobností české informatiky a zároveň označen za nejvýraznější osobnost hospodářství ČR. Je svobodný, bezdětný, má rád hudbu, cestování, sporty, zejména pak jízdu na horském kole a potápění, a zajímá ho vedle technických novinek také rallye.


Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Jak při hledání zaměstnání nejlépe využít sociální síť LinkedIn

Ilustrační snímek

Inzeráty už moc nefungují, dnes se noví zaměstnanci hledají přes sociální sítě. Pokud tedy uvažujete o změně práce,...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Najdete na iDNES.cz