Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou šikovní a vynalézaví

  10:00aktualizováno  10:00
Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) vznikla doslova na zelené louce. Investice do jejího vzniku přesáhly 50 miliard korun. Japonsko-francouzský projekt přinese letos své plody v podobě obchodního uvedení tří nových modelů z kategoriie nových vozů.

Společnosti, která chce nabídnout 3000 pracovních míst, se však zatím nedostávají tolik potřební zaměstnanci. Pracovníky hledá třeba i na druhém konci republiky - v prosinci proběhly náborové dny na Ostravsku. "Máme mnoho zaměstnanců, kteří k nám přišli ze vzdálených měst, kde je nouze o práci. Takoví patří obvykle mezi nejlepší zaměstnance," říká Jean-Pierre Chantossel, viceprezident TPCA.

* Stále přijímáte nové zaměstnance na dělnické profese a sháníte je i mimo Kolín a okolí. Co jim nabízíte, aby se nechali přilákat?

Nabízíme množství benefitů a program podpory bydlení. Ale tím největším lákadlem je práce jako taková: možnost naučit se nové dovednosti, zvýšit si kvalifikaci, mít stálé a dobře placené zaměstnání v prestižní oblasti automobilového průmyslu a mít motivující a zajímavou náplň práce.

* A zatím se to daří? Co vlastně zájemcům o práci ve vaší automobilce nabízíte?

Ano, daří. Máme přes 1500 zaměstnanců a dalších 500 podepsaných pracovních smluv. Od konce loňského roku nabíráme zaměstnance na březen a duben, takže jsme v mírném předstihu oproti původnímu plánu.

* Víte o tom, že Češi jsou spíše konzervativní a že nejsou zvyklí se za prací stěhovat?

Ano, to víme. Na druhou stranu si musí každý uvědomit, že není možné sedět doma a čekat, až práci někdo přinese na stříbrném podnose. Máme už mnoho zaměstnanců, kteří se rozhodli vzít svůj osud do vlastních rukou a přišli k nám do Kolína i za cenu přestěhování se z Mostecka nebo Ostravska. Takoví jsou většinou ti nejlepší zaměstnanci.

* Vaše automobilka začala pořádat nábory pracovníků i ve vzdálených krajích - třeba v severních Čechách a na Ostravsku. S jakým jste se setkali zájmem?

Zejména na Ostravsku byl zájem opravdu velký. Konstatovali jsme, že v tomto regionu je opravdu těžké najít dobrou práci, a přitom je tam tolik šikovných lidí.

* Jak v TPCA motivujete zaměstnance, aby pracovali na sto procent?

Benefity a odměny jsou jedna věc, ale vůle pracovat musí vycházet přímo ze zaměstnance. Proto se už u přijímacích pohovorů snažíme odhadnout, jak zapadne do týmu, jak bude ke své práci přistupovat a zda ji bude chtít dělat na sto procent.

* Prý každý dělník může ve výrobě přijít s nějakým zlepšením - dokonce je k tomu povzbuzujete. To je japonský způsob řízení?

Téměř každá firma říká, že se snaží zlepšovat, ale otázkou je, zda to opravdu umí. V TPCA se snažíme ke zlepšování přistupovat systematicky, nejen na úrovni zaměstnance, ale i celé firmy. Výrobní systém Toyota je v tomto opravdu vyspělý, ale není to nic, co bych z PSA Peugeot Citroën neznal.

* Ve vaší továrně pracují Češi, Japonci a Francouzi. Když to přeženu, nehrozí babylonské zmatení jazyků? Nemůže to přinést komplikace?

Určitě je to těžší, než kdybychom všichni mluvili jedním jazykem, ale v moderním globalizovaném světě budou multikulturní firmy vznikat stále častěji a není možné se tomu vyhýbat. Náš recept je otevřená a důkladná vzájemná komunikace a respekt k druhým.

* Zkuste popsat, v čem se od sebe Češi, Japonci a Francouzi liší. Myslím co se týká práce.

Víte, byznys je jenom jeden, a proto se Češi, Japonci ani Francouzi v zásadních věcech nijak neliší. Máme v něčem trochu odlišný přístup, ale jdeme za stejným cílem, což je prosperující závod, který bude vyrábět kvalitní auta. Takto to všichni cítíme, a to je nejdůležitější.

* Čemu se mohou podle vás tyto tři národy od sebe navzájem naučit?

Každý den se vzájemně učíme něčemu novému. Pokusím se uvést hlavní charakteristiky: od Japonců se můžeme učit systematičnosti, Češi jsou velmi šikovní a vynalézaví a my Francouzi zase kreativní.

* Projevuje se nějak výrazně v TPCA japonská kultura, která je trochu odlišná od té naší evropské?

Ani bych neřekl. Jsme výrobní závod, který se řídí svou logikou, a ne kulturní institut. Nezapomínejte, že i když TPCA je společný podnik zahraničních automobilek, tak jsme česká firma, s naprostou většinou českých zaměstnanců, a tedy i českou kulturou.

* Máte nějakou podnikovou filozofii pro vztah podřízených a nadřízených?

Pilíře naší filozofie jsou týmová práce a vzájemný respekt. Můžeme být úspěšní, jenom pokud budeme mít stále na paměti náš společný cíl, kterým je prosperující podnik a uspokojení zákazníka. Toho dosáhneme jenom tehdy, když budeme všichni společně táhnout za jeden provaz.

* Jaký vy jste vlastně šéf? Přísný? Kamarádský? Nebo snad autoritativní?

To by měli asi posoudit jiní... snažím se volit takový přístup, jaký momentální situace vyžaduje. Celkově mám s kolegy velmi dobré a přátelské vztahy.


Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Na práci se dokážeme soustředit jen přes hodinu denně, zjistil průzkum

Ilustrační snímek

Lidé zaměstnaní v kancelářích se na svou práci dokážou plně soustředit v průměru jen hodinu a dvanáct minut denně....

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz