Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čím dál víc kupujeme zboží z druhé ruky a nestydíme se za to

aktualizováno 
Finanční krize nás naučila šetřit. Čím dál více nakupujeme i prodáváme použité zboží. Tuto zkušenost přiznává už 90 procent lidí. Více než polovina Čechů považuje "bazarování" za jednoznačně chytrý nákup.

Špatná finanční situce nutí Čechy nakupovat, ale i prodávat, čím dál více použité zboží. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle 58 procent lidí jde o zajímavý způsob, jak si pořídit více věcí. Ukázal to průzkum, který provedla agentura STEM/MARK pro společnost Cetelem.

Není to podřadné, pro čtvrtinu lidí dokonce nutnost

Nakupování zboží z druhé ruky navíc vnímá stále méně z nás jako něco podřadného. V současné době by se za to, že kupuje opotřebené zboží, styděla jen pětina Čechů. Ještě před čtyřmi lety to byla podle průzkumu Barometr Cetelem 2010 čtvrtina lidí.

Nepřehlédněte

Oblečení z druhé ruky můžete prodávat i nakupovat také na 11. Jarmarku OnaDnes.cz, který se koná 24.5. 2014 v Průmyslovém paláci na holešovickém Výstavišti v Praze.

Že je pro ně nakupování použitého zboží vlastně nutností, přiznalo 25 procent lidí, stejně jako v roce 2010. Podíl těch, kteří v koupi opotřebeného zboží spatřují výhody a nikoli nutnost, narostl však zhruba o čtvrtinu.

Kromě výhod vidí Češi v nakupování opotřebeného zboží také určitá rizika, zejména když nakupují přes internet, tedy bez možnosti fyzické kontroly. Více než dvě třetiny lidí se obávají horší kvality a funkčnosti, než která je jim slibována.

Nejčastěji kupujeme oblečení, více než dříve auta

Přesto platí, že lidé nakupují opotřebené zboží stále častěji, a zdaleka přitom nejde jen o oblečení. Zatímco před čtyřmi lety koupilo oblečení z druhé ruky více než jednou 30 procent Čechů, v současné době je to 55 procent.

S nákupem ojetého vozidla mají zkušenost tři čtvrtiny lidí. Vícekrát si ojetý vůz pořídilo 41 procent z nás. Ve srovnání se situací před čtyřmi lety jde o nárůst o 28 procent. A více než dříve kupujeme také opotřebený nábytek, elektroniku a počítače, domácí spotřebiče, sportovní vybavení či například potřeby pro kutily.

A nakupovat "bazarově" se chystáme v budoucnu ještě víc. Například pouze devět procent z nás si je v tuto chvíli jisto, že nikdy nekoupí ojeté vozidlo. Oblečení z druhé ruky odmítá v příštích letech nakupovat 24 procent Čechů. Stejně jako nyní jsou lidé i do budoucna nejméně ochotni pořizovat si použité domácí spotřebiče. Jejich koupi by více zvažovala čtvrtina lidí, naopak 35 procent ji kategoricky odmítá.

Sháníte dětskou výbavičku?

Levné  zboží (nejen) pro děti najdete v dětském bazaru na eMimino.cz

Chceme více i prodávat

Kromě nakupování však Češi uvažují také o tom, že budou použité zboží více prodávat. Podíl těch, kteří tuto možnost nevylučují, je podle průzkumu zhruba o třetinu vyšší než podíl těch, kteří již použité zboží prodávají.

Už nyní se přitom snaží opotřebené zboží zpeněžit znatelně více lidí než před čtyřmi lety. O 23 procent narostla například skupina těch, kteří jednou či vícekrát prodali obnošené oblečení. Do budoucna plánuje prodávat použité oděvy 45 procent lidí, dalších 26 procent tuto možnost nezavrhuje. Záměr zpeněžit obnošené oblečení po dětech, kočárky a další dětské vybavení má polovina dotázaných, kategoricky to přitom odmítá 30 procent. Nejvíce chceme prodávat ojetá vozidla. Přiznává se k tomu 63 procent z nás.

Nakupujete rádi v bazarech, second handech a na webech s použitým zbožím?

celkem hlasů: 943

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. května 2014. Anketa je uzavřena.

Ano, často 525
Ne 219
Jen výjimečně 199
Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Refinancování a konsolidace. Ušetří peníze, nebo jde jen o trik?

K refinancování hypotéky přistupujeme zpravidla tehdy, když nám naše banka...

Převeďte své půjčky k nám, ušetříte. Tak zní časté reklamní slogany bank. Je to však pravda? Můžeme skutečně převedením...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Kurzy.cz Při explozi v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes dopoledne zemřelo šest lidí a další dva utrpěli ...

Najdete na iDNES.cz