Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi odmítají práci i přes nezaměstnanost

  11:00aktualizováno  11:00
Přestože se nezaměstnanost v České republice v lednu vyšplhala na rekordních 10,8 procenta a bez práce je téměř 570 tisíc lidí, o řadu profesí Češi nestojí.

Pokud jim úřad práce nenabídne místo přesně podle jejich představ, mnozí z nich jej prostě odmítnou. Proč? Firmy totiž v některých oborech nabízejí tak malé platy, že o ně mají zájem pouze cizinci, obvykle z východních zemí. Hodně jich najímají stavební společnosti, supermarkety a hypermarkety. Levnější zahraniční pracovníky zaměstnávají také textilní společnosti, které bojují s větrnými mlýny v podobě asijské konkurence a jsou nucené stále snižovat platy i počty zaměstnanců.
„Poslední dobou se lidé z Východu objevují i v restauračních službách,“ říká ekonom Patrik Rožumberský z Živnostenské banky. Podle něho cizinci nejsou konkurencí nezaměstnaných Čechů, protože jsou ochotni vzít místa, o která místní lidé nestojí. S tím však nesouhlasí odbory a požadují přísnější regulaci zaměstnávání zahraničních pracovníků. „Jsme přesvědčeni, že tu pracuje enormně velké množství nelegálních zahraničních pracovníků,“ míní předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

V některých oblastech obchodu je podle něho hodně pracovníků ze Slovenska nebo Ukrajiny.
Některým zaměstnavatelům to vyhovuje, protože sílu z Východu platí méně, většinou na hranici minimální mzdy. „Na tyto zaměstnavatele by měl být větší tlak a nemělo by se jim tak snadno povolovat zaměstnávání cizinců,“ dodává Štěch. „Mnoho lidí, zvláště z řad nekvalifikovaných, si příliš zvyklo na pomoc státu. Není zde dostatečný tlak na to, aby se snažili si práci najít. Navíc si někteří stejně výrazně nepolepší, ani kdyby pracovali. A tak nepracují nebo si přivydělávají načerno,“ říká Roman Navrátil, mluvčí Úřadu práce v Olomouci.
Podle bývalého ministra financí a současného poradce výkonné rady Jiřího Rusnoka to je velmi nebezpečná směs pro další vývoj české ekonomiky a zejména veřejných financí. Vláda se podle něho soustředí na jednodušší opatření typu změn daňových sazeb, ale vůbec zatím efektivně nezasáhla do pracovněprávní legislativy, snížení vedlejších nákladů práce nebo obchodního soudnictví.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz