Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi omezili půjčky na dovolenou, raději šetří na důležitější věci

aktualizováno 
Doba, kdy se lidé zadlužovali kvůli drahým dovoleným, pominula. Banky se shodují, že když někdo na cestu do zahraničí nemá, raději využije k zaplacení kreditní kartu. Díky kreditce může dluh zaplatit z další výplaty bez úroků.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mnoho lidí přišlo na to, že půjčovat si na dovolenou nemá smysl. Výhodnější je investovat do věcí trvalé hodnoty, jako je rekonstrukce bytu nebo nákup nového auta.

"Minulý rok jsme si na dovolenou půjčili dvacet tisíc, ale letos nepojedeme tak daleko. Zjistili jsme, že nemá cenu se kvůli dovolené zadlužit. Našim dětem je stejně jedno, jestli se koupou v Chorvatsku nebo v Egyptě," svěřuje se třicetiletá Lucie z Liberce.

Potvrzuje to i Denisa Salátková z Poštovní spořitelny: "V minulosti byli lidé zvyklí půjčovat si třeba i na dovolenou. V souvislosti s ekonomickou recesí se tento postoj změnil a lidé si stále více uvědomují, že úvěr by měl sloužit především k pořizování zboží dlouhodobé potřeby."

Pokles půjček na dovolenou zaznamenala i finanční společnost Cetelem. "To, že si lidé nepůjčují na dovolenou, svědčí o začátku zodpovědného přístupu Čechů k půjčování peněz na krátkodobé projekty," upřesňuje mluvčí Martin Malý.

Místo úvěru kreditku

Průzkum

Podle průzkumu Poštovní spořitelny jsou nyní lidé daleko opatrnější a zodpovědnější – nechtějí si půjčovat na zbytečné věci, celých 80 % dotázaných by si raději něco odepřela, než aby si nadělala zbytečné dluhy.

Mnoho lidí už si sice na zaplacení dovolené nebere půjčky, ale neznamená to, že by vše financovali z vlastních zdrojů. Stále častěji využívají ke krátkodobým půjčkám kreditní karty.

"U nákupů pro krátkodobější spotřebu se ukazují zvýšené nákupy přes kreditní karty, kterých klienti čím dál více využívají jednak k nákupu dovolených a jednak při platbě výdajů během dovolené nebo jako finanční rezervu," doplňuje Hana Miencilova z GE Money Bank.

Půjčka z kreditní karty je výhodná hlavně v tom, že pokud stihnete dluh splatit do konce bezúročného období (většinou do 50 dnů), neplatíte žádné úroky. Pokud budete chtít v zahraničí kartou platit nebo s ní vybírat z bankomatu, dodržujte ale bezpečnostní pravidla (více čtěte v našem předchozím článku o podezřelých bankomatech).

Půjčujete si peníze na dovolenou?

celkem hlasů: 13599

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. srpna 2010. Anketa je uzavřena.

Ne, na dovolenou bych si nepůjčil/a. 12256
Ano, skoro celou částku. 676

Ano, skoro celou částku.

Ano, ale jen nízké částky. 667

Ano, ale jen nízké částky.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz