Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi preferují flexibilní úvazky, kvóty pro ženy se jim nelíbí

aktualizováno 
Evropská komise navrhuje, aby počet žen ve vedení firem regulovaly kvóty. Vypadá to však, že v Česku mnoho "fanoušků" nemají. Češi upřednostňují propracovanější sociální systém, který matkám pomůže skloubit práci s péčí o děti.
Kvóty by měly určit počty žen ve vedení firem. Ilustrační snímek

Kvóty by měly určit počty žen ve vedení firem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ve vedení podniků v Evropské unii je málo žen – jen 12 procent. V představenstvech evropských firem sedí dokonce jen tři procenta žen. To je podle Evropské komise žalostně málo a musí se s tím začít něco dělat.

"Zdá se, že pokud se nepřistoupí k nějaké akci, tak bude trvat dalších 50 let, než se dosáhne vyrovnanější situace," uvedla komise ve svém spise a vyzvala evropské podniky a zájmové skupiny, aby se vyjádřily k povinnému zavedení kvót.

40 procent

by měl být podíl žen v řídících funkcích podniků v EU, pokud kvóty, o nichž uvažuje Evropská komise, začnou platit.

Čísla by mělo být dosaženo do roku 2020.

Ty by ve firmách obchodovatelných na burze určily procento žen ve vedení. Takové povinné kvóty už v některých zemích platí – například v Norsku je to 40 procent, stejně tak ve Španělsku a Francii. "Genderová různorodost je obzvlášť důležitá, neboť ženy mají jiný styl vedení a také tendenci dávat managementu více otázek," ozývá se z Bruselu.

Návrhy z jednotlivých zemí se mají sejít do 22. července, komise na ně bude reagovat na podzim.

Čechům se kvóty nelíbí

V České republice je ve vedení firem údajně 13 procent žen. Přesto tu zavedení povinných kvót nemá velkou podporu – ani ve vládě, ani mezi šéfy podniků, ani mezi skupinami, které se genderovou problematikou zabývají.

Volá se spíše po propracovanějším sociálním systému, který matkám umožní lepší propojení práce s péčí o rodinu. Chybějí jesle, školky, volnočasová zařízení, minimálně je také nabídek zkrácených úvazků a práce z domova.

"Jsem jednoznačně proti zavádění jakýchkoli kvót, a to jak ve státním, tak i soukromém sektoru. Pro mne je to nepřekročitelná mez, která by vedla k nepřiměřené pozitivní diskriminaci. Něco jiného je vytváření takových podmínek, které ženám umožní lépe skloubit péči o rodinu s budováním kariéry, v tom vidím úlohu státu," myslí si o možném zavádění kvót ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Kvóty ve světě

  • V roce 2003 zavedlo Norsko jako první země 40procentní kvóty na počet žen ve vedení podniků, takže mezi deseti manažery musí být alespoň čtyři ženy. Stejné opatření později přijaly i další státy: Island by měl 40procentní kvóty dosáhnout do roku 2013, Španělsko do roku 2015, Francie do roku 2017.
  • Bývalý ministr obchodu Velké Británie, lord Davies nyní prohlásil, že by byl rád, aby se do roku 2013 alespoň třetina představenstev 350 největších firem obchodovatelných na londýnské burze naplnila ženami.
  • Problém se řeší i v Německu. Spolková ministryně pro rodinu Kristina Schröderová pohrozila největším firmám, že pokud nevezmou více žen do vedení dobrovolně, nařídí jim to zákonem. Mezi stovkou největších německých podniků je podíl žen ve vedení jen 2,2 procenta. 
  • V Austrálii musí být ve vedení firem alespoň 20 procent žen.

Podle Hany Velíškové, ředitelky lidských zdrojů firmy KMPG, není sporu o tom, že zvyšování počtu žen ve vedení firmám prospívá. "Existuje řada studií a průzkumů, které to potvrzují. Nemyslím ovšem, že se žádoucího stavu dobereme pomocí kvót. Mnohem lepší je podporovat ženy v kariéře tím, že se zpřístupní zkrácené úvazky, flexibilní pracovní doba a možnost práce z domova i pro zaměstnance na manažerských pozicích," říká Hana Velíšková.

"Snad si časem více firem uvědomí, že je pro ně výhodnější mít dobré vedoucí, které pracují méně hodin nebo z domova, než ty méně schopné, kteří sedí v kanceláři od rána do noci."

Důležitá je pro pracující ženy také podpora od rodiny a od státu. "Je dost mateřských školek? Je mezi partnery rovnoměrně rozdělená péče o děti a o domácnost? Znám řadu žen, které na manažerské pozice rezignovaly, protože pomoc manžela či babiček neměly. Když musí žena volit mezi kariérou a klidem v rodině, není divu, že kariéru vzdá. A to zavedení kvót nevyřeší," dodává Hana Velíšková.

Mohlo by Vás zajímat

Hledáte práci na částečný úvazek? Pomůžeme Vám. Denně aktuální nabídky na jobDNES.cz.

Ani ředitelka Gender Studies Linda Sokačová nevidí v kvótách budoucnost. „Neměly by být stanoveny zákonem, zvláště v Česku, kde jsou přijímány kontroverzně. Legislativní opatření v kvótám nepřátelském prostředí mohou být bezzubá a lze je uskutečnit tak, aby neměla žádný skutečný dopad,“ říká Linda Sokačová.

Podle ní existuje celá řada programů, které ženám pomáhají v budování kariéry. "Nejdiskutovanější bývají kvóty, ale v praxi jsou mnohem častěji využívány například speciální vzdělávací a motivační programy pro ženy, populární a efektivní je mentoring a koučing. Důležité je, aby se ženy o výběrových řízeních na vyšší funkce vůbec dozvěděly,“ vyjmenovává Linda Sokačová.

Gender Studies uvažují o tom, že se do diskuse s Evropskou komisí o zavedení kvót pustí. "Oslovíme firmy, aby se nám k tématu vyjádřily a my bychom pak mohly výsledek přednést v Bruselu," dodává Sokačová.

Průzkumy volají po šéfových

Jaký je názor manažerů na zastoupení žen ve vedení firem, zjišťoval nedávno průzkum Asociace profesních účetních. Zjistil, že ženy ve vedení společností chybí 59 procentům českých manažerů a 83 procentům manažerek.

Horší však je – jak vyplynulo z průzkumu – že si ani ženy samy nevěří. Nejsou si jisté, že se jen díky nim zlepší komerční úspěch podniků, jak tvrdí mnoho studií. "Proč by potom organizace měly investovat do zrovnoprávnění? A pouze naplňovat kvótu nelichotí ani ženám samým," tvrdí ředitelka asociace Kateřina Benešová.

Podle studie firmy Deloitte zase ženy hrají důležitou roli v jednotlivých ekonomikách, významně se podílejí na rostoucím spotřebitelském trhu, a proto by měly mít i silnější zastoupení na nejvyšších postech. V 80 procentech totiž rozhodují o tom, co se bude kupovat.

"Správný přístup k využití genderových výhod může přinést vyšší tržby, rozšíření trhů a efektivnější přijímání a udržení klíčových zaměstnanců," tvrdí Greg Pellegrino ze společnosti Deloitte.
Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

Americké akcie dále propadaly, za vším stojí Trump

Americké akcie dále propadaly, za vším stojí Trump

Kurzy.cz Hlavní americké akciové indexy klesaly dnes třetí den v řadě a dostaly se tak až na úroveň 200 denního klouzavého průmě...

Najdete na iDNES.cz