Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi přestanou tápat ve financích, budou se o nich učit už na základní škole

aktualizováno 
Jak nakládat s penězi, pojem inflace či znalost základní práv spotřebitelů jsou témata a pojmy, které zůstávají pro část Čechů velkou neznámou. Za pár let by se to ale mělo změnit. Učit se o tom budou už i žáci 1. stupně základní školy, pokračovat budou na škole střední.
O finančním vzdělávání dětí je rozhodnuto, musí začít nejpozději v roce 2009.

O finančním vzdělávání dětí je rozhodnuto, musí začít nejpozději v roce 2009. | foto: Profimedia.cz

Vzdělávat se ve finanční oblasti budou už děti na prvním stupni základní školy 
Už v příštím školním roce se mohou první žáci základních a studenti středních škol setkat s novinkou – finančním vzděláváním. Počítá s tím Systém budování finanční gramotnosti na základních a středních školách, materiál vypracovaný mezireszortní pracovní skupinou na základě usnesení vlády z roku 2005.

Garantem této tzv. počáteční fáze finančního vzdělávání je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (dále jen MŠMT). "Témata finanční gramotnosti jsou zařazována v celém průběhu základního i středního vzdělávání. Konkrétní rozsah stanoví škola ve svém školním vzdělávacím programu," uvedl pro iDNES.cz Petr Bubla z odboru vnějších vztahů MŠMT.

Pro děti však, oproti očekávání, není připravován samostatný předmět. Školy totiž pravděpodobně zařadí potřebná témata do předmětů stávajících. Nicméně i možnost vytvořit samostatný předmět existuje, záleží jen na rozhodnutí konkrétní školy.

Co konkrétně na žáky a studenty čeká
Pro finanční vzdělávání žáků základních a studenty středních škol je již stanoven rozsah problematiky, s níž se budou muset během svého studia na škole seznámit. Jiné nároky pochopitelně budou kladeny na žáka prvního či druhého stupně základní školy a jiné na studenta střední školy. Maturant by však už měl znát to, co ideálně každý dospělý.

Učivo bude rozděleno do tří bloků pro žáky základních škol, a to na peníze, hospodaření domácnosti a finanční produkty. Studenti středních škol navíc budou muset zvládnout blok zabývající se právy spotřebitele.

popisekSTANDARDY FINANČNÍ GRAMOTNOSTI:
rozsah učiva o financích pro žáky ZŠ a SŠ

Snaha zvýšit finanční gramotnost občanů ovšem není ve světě ojedinělá. Podobné projekty, jejichž cílem je mnohdy také zavedení finančního vzdělávání do systému vzdělávání školního, probíhají například v Irsku, Velké Británii či Polsku.

Češi svoji finanční gramotnost hodnotí "dobře"
V loňském roce zadalo Ministerstvo financí ČR zpracování průzkumu na téma finanční vzdělávání. Ten odhalil, že Češi svoji finanční gramotnost nejčastěji hodnotí dobře, na stupnici od 1 do 5 tedy známkou 3. Lépe se hodnotí jen lidé s vyšším vzděláním, vyššími příjmy a soukromí podnikatelé. 

Definice finanční gramotnosti

Finanční gramotnost je soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb. Finančně gramotný občan se orientuje v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní/rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace.

Definice finanční gramotnosti je strukturovaná a jako správa osobních/rodinných financí zahrnuje tři složky: gramotnost peněžní, cenovou a rozpočtovou.
Zdroj: Systém budování finanční gramotnosti na základních a středních školách – společný dokument MF, MPO a MŠMT (aktualizovaná verze prosinec 2007)

Přesto necelá třetina populace přiznává, že právě úroveň znalostí jí brání ve využívání finančních produktů (nejčastěji investičních, úvěrových i spořicích).

Znalost pojmů, vzdělávání a získávání nových informací z finanční oblasti považuje za důležité většina obyvatel. Převážná část z nich se rovněž shoduje na potřebě vzdělávat se v oblasti tvorby rodinného rozpočtu, investic a úvěrů, a to napříč celým věkovým spektrem.Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Podniká z domova, dostala výzvu, ať spočítá rádia a zaplatí poplatky

Ilustrační snímek

Pokud máte doma rádio, nejspíš platíte rozhlasový poplatek. Co ale v případě, že podnikáte? Jak je to s rozhlasovým...

Kvíz: Znáte výhody finančních produktů, na které přispívá stát?

Ilustrační snímek

Některé finanční produkty přinášejí výhody, jako jsou státní příspěvek či daňové odpočty. Na druhou stranu, pokud...

Spočítáno: za studentské bydlení na privátě si připlatíte

Ilustrační snímek

Bydlení na koleji má své kouzlo, ale pokud jste spíš pilný student než účastník večírků, možná uvažujete o pronájmu...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz