Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi se stále častěji uplatňují ve službách

  11:00aktualizováno  11:00
Počet Čechů, kteří působí ve službách, od počátku devadesátých let prudce vzrostl a bude zřejmě dále stoupat. Naproti tomu zaměstnance ztrácejí kdysi tradiční tuzemské obory, průmysl se stavebnictvím a zemědělstvím. Vyplývá to ze zjištění Českého statistického úřadu.

Ve službách bylo podle posledních známých údajů 54,5 procenta pracujících - proti podílu 38,4 procenta zhruba před deseti lety. V západních ekonomikách je tento podíl až 70procentní. V průmyslu a stavebnictví naproti tomu vydělává již jen 40,8 procenta lidí - proti 46,3 procenta na prahu devadesátých let.
Na zemědělství a lesnictví připadalo dle úřadu zbylých 4,7 procenta ze všech zaměstnanců, když několik let po takzvané sametové revoluci v roce 1989 to bylo ještě 12 procent. Podle ČSÚ je hlavním důvodem restrukturalizace tuzemské ekonomiky.
Trendu se Česko ani jiné podobné země nemohou vyhnout. "Na výrobu stejného množství či stejné hodnoty produkce průmyslu je potřeba řádově o stovky tisíc lidí méně, než tomu bylo dříve," vysvětluje první místopředseda ČSÚ Jiří Křovák.
Služby jsou podle zkušeností úřadu jedinou oblastí, kde lze zaměstnanost dále zvyšovat, protože rostoucí životní úroveň lidí vyžaduje větší a náročnější paletu nevýrobních činností. Služby však tempo úbytku pracujících zatím nahrazovat nestačí.


Největším zdrojem přírůstku nezaměstnanosti je průmysl. "Absorpční schopnost služeb není prostě taková, aby v současné době nahradila ztráty z restrukturalizace výroby," dodává Křovák.
Vůbec největší zastoupení ve službách má Praha s podílem převyšujícím tři čtvrtiny proti dřívějším dvěma třetinám. Ostatní regiony jsou mnohem vyrovnanější. Například další v pořadí, kraje Jihomoravský, Karlovarský, Středočeský a Ústecký, mají podíl kolem 55 procent.
Nejvíce průmyslově-zemědělský kraj Vysočina má ve službách jen 43 lidí se sta. Vyšší podíl služeb však dle statistiky neznamená výkonnější hospodářství. Například Karlovarský kraj je v přepočtu hrubého domácího produktu na obyvatele až 13. mezi 14 oblastmi, naopak kraj Vysočina není dle HDP na hlavu zdaleka poslední.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Z malé firmy vybudovala největší pražírnu ořechů ve střední Evropě

Jana Kremlová, generální ředitelka firmy Alika

Janě Kremlové a jejímu manželovi Pavlovi se podařilo z mála vytlouci malý zázrak. Před čtvrtstoletím si pořídili první...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Najdete na iDNES.cz