Češi si zvykají na dluhy

  0:01aktualizováno  0:01
Kdyby česká ekonomika rostla tak rychle jako dluhy zdejších domácností, dohnala by Německo za pár let. Vláda sice slibuje utahování opasků, omezení sociálních dávek a zbrzdění platů státních zaměstnanců, chování domácností při zadlužování však obavám z budoucnosti nenasvědčuje.

Dluhy rostou o desítky procent ročně a odborníci neočekávají ochladnutí zájmu. Úvěry fyzických osob u bank narostly od roku 2000 do letošního března o 71 miliard na celkových 165 miliard korun.

Hotovostní úvěry, které lidé obvykle neinvestují, a krátkodobě je utrácejí za nákup spotřebního zboží a služeb, vzrostly od roku 1997 desetinásobně na 55 miliard korun. Finanční experti přesto prorokují, že chuť lidí vzít si úvěr ještě poroste.

"Zadluženost lidí v Česku je stále relativně nízká a mnohem více než úvěrů mají lidé úspor v bankách," uvedl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Vklady v bankách převyšují úvěry asi šestinásobně.

Banky a splátkové firmy jsou při nabízení úvěrů stále důmyslnější. U menších půjček často nevyžadují ručení ani ověření příjmů a klienty samy aktivně informují, kolik si u nich mohou půjčit.

Firmy se navíc snaží dostat stále blíže ke klientům. Kromě domlouvání úvěrů po telefonu, které nabízejí Česká spořitelna, GE Capital Bank či Citibank, se konkurenční boj přesouvá do sítě České pošty.

Výsadní postavení ČSOB, která nabízí úvěry na zhruba 1200 poštách, prolomila společnost Home Credit z finanční skupiny PPF. Ta začala minulý týden nabízet na všech 3400 poštách úvěry od deseti do dvaceti tisíc korun. "Vycházíme vstříc těm, kteří mají zájem o nižší půjčky," uvedl šéf Home Creditu Pavel Plachký.

Nesplácení úvěrů není zatím pro domácnosti v Česku velký problém. Běžným klientem, který čerpá menší úvěr či kupuje zboží na splátky, přitom nejsou lidé s nadprůměrnými příjmy. U společnosti CCS Triangl je to například ženatý muž ve věku 26 až 35 let s hrubým měsíčním příjmem mezi jedenácti a třinácti tisíci korunami.

Odborníci předvídají, že s rychlým růstem dluhů mohou časem přijít i potíže. "Když se dostane ekonomika do určitých otřesů, dotkne se to i obyvatel a riziko nesplacení vzroste," soudí šéf Živnobanky Jiří Kunert.

Již podle rychlosti zadlužování lze podle olomouckého exekutora Radima Opletala čekat, že problémy nastanou. "Nejprve je boom úvěrů a pak přijde vlna krachů. Myslím, že spousta lidí se do problémů dostane," řekl.

Žití na dluh láká i ty, kdo na něj nemají
Rajský život, jaký se slibuje v reklamách na spotřebitelské úvěry, nemusí pro některé nešťastníky trvat věčně. S tím, jak banky a splátkové firmy zdokonalují své přesvědčovací metody a získávají tisíce nových dlužníků, zůstává v jejich sítích i nemalá skupina klientů, kteří špatně odhadli své síly a život na dluh neutáhnou.

"Potíže se splácením má od čtyř do deseti procent klientů, záleží na typu kontraktu," uvedl šéf mezibankovní databáze dlužníků Tomáš Denemark. Samy banky o "delikvenci" svých klientů nerady mluví. Naopak se snaží zlomit odpor konzervativních Čechů k zadlužování a vymýšlejí stále důmyslnější kampaně, jak rozpůjčovat ještě více peněz.

Právě půjčky pro domácnost jsou mezi domácími bankami považovány za jedno z nejperspektivnějších odvětví finančních služeb. Stejného trendu se chopili i obchodníci, jimž v případě možnosti splátkového prodeje rapidně vzrůstá počet zákazníků.

Srovnání se světem je na jednu stranu velmi obtížné, protože zadlužení Čechů je prozatím nesrovnatelně nízké a delikventů je velmi málo. Zkušenost ze světa však na druhou stranu ukazuje, že jakmile lidé začnou brát dluhy jako samozřejmost, pak se mnozí v době ekonomických obtíží ocitají ve svízelné situaci.

Ve Spojených státech není výjimkou, že na neplatiče soud vyhlásí bankrot. Taková situace zpravidla přichází po měsících vyjednávání s obchodníky či s finančními společnostmi, u nichž klient nakoupil na dluh a peníze nevrací.

Za poslední sledované období od března 2002 do března 2003 dosáhl počet zkrachovalých dlužníků 1,57 milionu. Tamní soudy mají v současnosti mnohem více práce s fyzickými osobami než se zkrachovalými podniky - na jeden zkrachovalý podnik tam připadá padesát občanů v konkurzu.

V Británii v prvním čtvrtletí "zkrachovalo" přes osm tisíc lidí, nejvíce od roku 1994. Podle analýz citovaných v britském tisku má třetina Britů ve věku 35 let obavy z toho, zda v příštích třech měsících dokáže včas splatit své dluhy. Exekuce majetku zadluženého spotřebitele je zatím v České republice raritou. Banky a splátkové firmy se v případě potíží s dlužníkem snaží v první řadě přinutit jej k placení.

Proto například při čerpání úvěru požadují po klientech telefonní číslo, neboť při opakovaném pobízení část klientů začne znovu platit. "Máme 200 až 300 případů podaných bankami, ale jedná se výhradně o živnostníky, kteří nezvládli svou expanzi. Spotřebitelské půjčky do toho vstupují jen v případě, kdy podnikatel byl zvyklý na určitý luxus, a jakmile podnikání přestalo vynášet, tak to řešil spotřebitelským úvěrem," uvedl soudní exekutor z Olomouce Radim Opletal.

Odborníci zabývající se osudem předlužených firem či osob však věří, že s nárůstem bankovních dluhů porostou zakázky i pro ně. "Logicky to k tomu spěje. Banky jsou čím dál důmyslnější. Lidé jsou pod vlivem kampaní a myslí si, že je to všechno legrace," uvedl konkurzní správce Martin Litvan.

Uvažujete o tom, že byste v bance zažádali o půjčku? Nevíte, do které banky zajít? Chcete vědět, jak dopadl náš test spotřebitelských úvěrů? Pak si přečtěte naše aktuální téma.

 

Autoři:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

MONETA MB: Akvírovaná aktiva Air Bank a Home Credit jsou drahou hračkou - (Koupi...

MONETA MB: Akvírovaná aktiva Air Bank a Home Credit jsou drahou hračkou - (Koupi...

Kurzy.cz Moneta Money Bank (MMB) ke konci října zveřejnila podrobnější informace k zamýšlené akvizici Air Bank, českého a sloven...

Najdete na iDNES.cz