Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi svěřili fondům dalších 20 miliard

  0:01aktualizováno  0:01
S každým měsícem, kdy peníze v bankách nevydělávají, Češi hloubají nad tím, jak zhodnotit své úspory. Lidé přitom svěřují peníze podílovým fondům. Zatímco ani velké žně stavebních spořitelen nezabrzdily odliv dlouhodobých vkladů v bankách, investiční společnosti si libují.

Klienti jim během loňského roku přinesli dalších 20 miliard korun. Celkem už majetek ve fondech přesáhl na konci loňska 151 miliard.

„Byl to nejlepší rok v historii. Překročil veškerá naše očekávání,“ raduje se Martin Fuchs z Asociace pro kapitálový trh, jež sdružuje hlavně banky a investiční společnosti, které nabízejí zahraniční fondy.

Češi měli ve stejné době na bankovních účtech zhruba 880 miliard korun, z toho ve stavebních spořitelnách více než 220 miliard. I ty nejméně rizikové fondy vydělají svým podílníkům více než dvojnásobek toho, co vynášejí peníze v bankách. Je však nutné počítat s tím, že na fondech lze i prodělat.

Čechům se čím dál víc líbí, že prostřednictvím investičních společností můžou jejich peníze vydělávat na zahraničních akciích či jiných cenných papírech a že nabídka fondů je hlavně díky pobočkám cizích bank téměř nepřeberná.

Dnes si mohou vybrat z celkem osmi set podílových fondů včetně těch, které investují třeba do čínských akcií. Po vstupu do EU jich může ještě asi stovka přibýt.

Fondům vládnou opatrní investoři
Zahraničním fondům se také loni dařilo ukousnout větší část úspor než domácím. Ze souboje o loňských dvacet miliard odešly s patnácti a nahromadily už téměř třetinu všech majetků ve fondech.

Podílové listy domácích fondů se vůbec neprodávají špatně, ale z domácích společností odcházejí stále zástupy klientů z dob kuponové privatizace. Navíc své peníze z tuzemských dividendových fondů stáhly firmy kvůli vyšší DPH.

„Roste popularita akciových fondů a těch je mezi zahraničními mnohem víc na výběr. My zatím navíc nemůžeme nabízet zajištěné fondy, které jsou oblíbené,“ vysvětluje za domácí fondy Petr Zapletal z České spořitelny, která je největším českým správcem fondů.

„Velký zájem klientů o akciové fondy vyvolalo oživení na akciových trzích ve světě,“ doplňuje Martin Fuchs. Správci fondů se těší na další peníze, které jim mohou začít svěřovat kromě lidí a firem také penzijní fondy, což je letos novinka.

Hitem loňska byl nákup podílového listu akciového nebo zajištěného fondu. Do nich přitékaly peníze vůbec nejrychleji, ale většina investorů stejně postupovala opatrněji. Vsadila na osvědčené fondy peněžního trhu či na fondy, které svěřené peníze investují hromadně do dluhopisů.

Loni lidé chtěli, aby správci z jejich každé nově investované stokoruny koupili za víc než padesátikorunu dluhopisy. Druhý nejčastější pokyn investorů zněl: investujte za mě na peněžním trhu, což je vůbec nejbezpečnější strategie, kterou fondy nabízejí.
Tak nyní pracuje 45 procent všech majetků ve fondech.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz