Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi svěřili fondům dalších 20 miliard

  0:01aktualizováno  0:01
S každým měsícem, kdy peníze v bankách nevydělávají, Češi hloubají nad tím, jak zhodnotit své úspory. Lidé přitom svěřují peníze podílovým fondům. Zatímco ani velké žně stavebních spořitelen nezabrzdily odliv dlouhodobých vkladů v bankách, investiční společnosti si libují.

Klienti jim během loňského roku přinesli dalších 20 miliard korun. Celkem už majetek ve fondech přesáhl na konci loňska 151 miliard.

„Byl to nejlepší rok v historii. Překročil veškerá naše očekávání,“ raduje se Martin Fuchs z Asociace pro kapitálový trh, jež sdružuje hlavně banky a investiční společnosti, které nabízejí zahraniční fondy.

Češi měli ve stejné době na bankovních účtech zhruba 880 miliard korun, z toho ve stavebních spořitelnách více než 220 miliard. I ty nejméně rizikové fondy vydělají svým podílníkům více než dvojnásobek toho, co vynášejí peníze v bankách. Je však nutné počítat s tím, že na fondech lze i prodělat.

Čechům se čím dál víc líbí, že prostřednictvím investičních společností můžou jejich peníze vydělávat na zahraničních akciích či jiných cenných papírech a že nabídka fondů je hlavně díky pobočkám cizích bank téměř nepřeberná.

Dnes si mohou vybrat z celkem osmi set podílových fondů včetně těch, které investují třeba do čínských akcií. Po vstupu do EU jich může ještě asi stovka přibýt.

Fondům vládnou opatrní investoři
Zahraničním fondům se také loni dařilo ukousnout větší část úspor než domácím. Ze souboje o loňských dvacet miliard odešly s patnácti a nahromadily už téměř třetinu všech majetků ve fondech.

Podílové listy domácích fondů se vůbec neprodávají špatně, ale z domácích společností odcházejí stále zástupy klientů z dob kuponové privatizace. Navíc své peníze z tuzemských dividendových fondů stáhly firmy kvůli vyšší DPH.

„Roste popularita akciových fondů a těch je mezi zahraničními mnohem víc na výběr. My zatím navíc nemůžeme nabízet zajištěné fondy, které jsou oblíbené,“ vysvětluje za domácí fondy Petr Zapletal z České spořitelny, která je největším českým správcem fondů.

„Velký zájem klientů o akciové fondy vyvolalo oživení na akciových trzích ve světě,“ doplňuje Martin Fuchs. Správci fondů se těší na další peníze, které jim mohou začít svěřovat kromě lidí a firem také penzijní fondy, což je letos novinka.

Hitem loňska byl nákup podílového listu akciového nebo zajištěného fondu. Do nich přitékaly peníze vůbec nejrychleji, ale většina investorů stejně postupovala opatrněji. Vsadila na osvědčené fondy peněžního trhu či na fondy, které svěřené peníze investují hromadně do dluhopisů.

Loni lidé chtěli, aby správci z jejich každé nově investované stokoruny koupili za víc než padesátikorunu dluhopisy. Druhý nejčastější pokyn investorů zněl: investujte za mě na peněžním trhu, což je vůbec nejbezpečnější strategie, kterou fondy nabízejí.
Tak nyní pracuje 45 procent všech majetků ve fondech.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz