Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi hrají na jistotu, v investicích riskuje jen jeden ze sta

aktualizováno 
Více než 60 procent lidí má raději nižší zisk a větší jistotu před rizikovou investicí s příslibem vyššího výnosu. Rizikové investice u nás v současné době využívá jen 1,4 procenta lidí, Slováků třikrát více.

Češi jsou při zacházení s penězi obezřetní, investují převážně do konzervativních produktů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ukázal to průzkum skupiny Pioneer Investments. Celkově se do "riskantního obchodu" někdy v životě pustila jen asi pětina Čechů. Ti, kterým se takový krok vyplatil, uváděli nejčastěji jako správnou investiční volbu akcie a dluhopisy, nemovitosti a také zlato.

Využíváte, nebo využili byste takzvaných rizikových investic s příslibem...

"To naši sousedé na Slovensku jsou o poznání odvážnější investoři. Rizikovou investici s příslibem vyššího výnosu by využila, nebo už využívá, více než polovina z nich. Do riskantních obchodů jich někdy vložilo peníze přes 40 procent, tedy dvakrát více než u nás," komentuje Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR. A v současné době riskují vyšší výnos 4,2 procenta Slováků.

"Určitá opatrnost je při investování - zvláště bez předchozích zkušeností - na místě. Aktuální rozložení majetku českých domácností, kde i přes nejnižší úroky v historii stále dominují bankovní účty, nasvědčuje tomu, že investoři u nás zatím stále zůstávají spíše konzervativní," uvádí Roman Dvořák, analytik ze společnosti Pioneer Investments.

Jak se rozhodují kvalifikovaní investoři

Chytří a zkušení lidé vědí, že pokud peníze leží ladem, ztrácejí svoji hodnotu. Je tedy dobré je zhodnocovat. Výběr správného nástroje však není jednoduchý, zejména když chcete investovat větší sumu peněz. Přečtěte si pár tipů od zkušených investorů. 

1.Nešetřit, nespekulovat, investovat

Nejdříve vás čeká rozhodnutí, zda chcete peníze investovat na delší dobu, nebo zda se přikloníte ke krátkodobé spekulaci. Možnost rychlého a vysokého zisku s sebou reálně nese i vysoké nebezpečí ztrát. Pro toho, kdo potřebuje spíše uchovat a ochránit hodnotu svého bohatství, je nevýhodná spekulace, ale i obyčejné šetření, při kterém dlouhodobě klesá hodnota naspořených peněz.

"Dlouhodobý investor myslí hodně dopředu. Investuje především do nemovitosti či hodnotových akcií. Díky dlouhodobému horizontu je také schopen přežít případné výkyvy na trzích. Odměnou je mu pak zajímavý výnos, který překoná úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech v bankách, penzijní připojištění, ale i inflaci," vysvětluje Jaroslav Hlavica z investiční zprostředkovatelské společnosti BrodIS.

2.Správný fond se pozná podle poplatků

Ačkoli poplatky tvoří při investování pouhých několik procent z investovaných peněz, v konečném důsledku mohou být rozhodujícím faktorem, který rozdělí fondy i investory na úspěšné a neúspěšné. U investování rozhodně neplatí, že co je dražší, musí být i kvalitnější. Levné fondy investorům často vydělají jednodušeji.

Některé fondy účtují vedle poplatku za správu také výkonnostní poplatek. Díky němu si může správce účtovat nižší klasický poplatek. Pro investora pak výkonnostní poplatek znamená výhodu v tom, že platí pouze za výsledek. Pokud mu tedy fond vydělá, zaplatí investorovi jeho zaslouženou prémii. Jestliže k zisku naopak nedojde, investor poplatek nehradí.

3.Přílišná diverzifikace může škodit

Důležitou roli při výběru investičního fondu hraje také diverzifikace, tedy rozdělení celkové investice do různých typů aktiv výnosem na sobě nezávislých oblastí. Význam má však jen tehdy, pokud se pomocí ní snižuje celkové riziko portfolia. Fond s pouze několika desítkami cenných papírů může být lépe diverzifikovaný než takový, který obsahuje několik stovek akcií nebo jen dluhopisů.

"Velkou výhodou investice do fondů, které investují do více tříd aktiv, je také fakt, že manažer fondu se stará o rebalancování portfolia v čase. Pokud se tedy akciová složka v portfoliu zvýší například o 10 procent, prodáme její část a nakoupíme dluhopisovou složku, abychom se dostali zpět na stanovenou výši poměru mezi akciovou a dluhopisovou složkou. Podobný princip funguje i obráceně. Takový mechanismus investování doporučuji všem dlouhodobým investorům," říká Jaroslav Hlavica.

4.S myšlenkou na nečekané události

Další věc, na kterou je třeba myslet dopředu, je likvidita investičního nástroje. Čili možnost směnit daná aktiva na hotové peníze, a to bez zásadních ztrát. Při dlouhém investičním horizontu se sice s častým prodejem investičních nástrojů nepočítá, ale je dobré mít jistotu, že když budete potřebovat své prostředky zpět, nebudete na ně muset čekat nepřiměřeně dlouhou výpovědní lhůtu.

Chytrý investor si část svých prostředků ponechává jako finanční rezervu. Ta může mít podobu hotových peněz nebo takových investic, jejichž likvidita je dostatečně vysoká. Je tak zajištěn pro případ nečekaných událostí.

5.Prospěšné měnové riziko

Než začnete investovat, je dobré si stanovit, v jaké měně. Domácí investoři mají poněkud zhoršenou situaci v tom, že opravdu kvalitních investičních nástrojů v české koruně je poměrně málo. Pokud se nějaké najdou, často investují většinu svých peněz v zahraničí, což se týká především akcií. Investor tak podstupuje měnové riziko, které je dáno možným pohybem měnového kurzu.

U konzervativnějších nástrojů se může jednat o problém, naopak pro dynamičtější nástroje s delším investičním horizontem může být pohyb na měnových trzích dokonce žádoucí. Může totiž ochránit hodnotu majetku a snížit riziko při podobných událostech, jakými bylo například nedávné oslabení koruny v důsledku intervence České národní banky.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PROJEKTŮ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz