Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká ekonomika – zázrak sociálních demokratů?

aktualizováno 
V posledních dnech jsme stále častěji svědky sebechvalných výroků představitelů vládnoucí strany o zásluhách sociálních demokracie na „zmrtvýchvstání“ české ekonomiky. S přibližujícími se volbami budeme tato tvrzení slýchat čím dál častěji. Je opravdu oživení české ekonomiky důsledkem politiky ČSSD nebo by toto oživení přišlo i za vlády jiné strany?

O tom, že česká ekonomika dosahuje velmi slušné výkonnosti, není pochyb. Poslední dostupná data o hrubém domácím produktu (HDP) ve třetím kvartále hovoří o více jak tříprocentním růstu české ekonomiky. Pozitivně se vyvíjí i ostatní ukazatele, jako je průmyslová, stavební výroba, maloobchodní tržby. Kondice české ekonomiky vyniká především v kontextu chabé výkonnosti ostatních zemí vyspělého světa. Ve světle posledních statistik je navíc patrné, že tento růst bude pokračovat i v následujícím roce.

Růst HDP 1995-2001, Zdroj: ČSÚ

Zásluha současné vlády na tomto výsledku je však značně diskutabilní. Důvodů je hned několik. Za prvé, ekonomický růst v období konjunktury je do značné míry ovlivněn tím, jak hluboko ekonomika klesla v předcházející depresi. Čím je hlubší deprese, tím nižší je srovnávací základna a tím vyšší je i následný růst. To však může vyvolat klam o celkové výkonnosti – ekonomika, která má vyrovnanější cyklus, tj. nižší poklesy v depresi a nižší růsty v konjunktuře, může být na tom lépe než ekonomika, která trpí vysokou kolísavostí HDP.

Za druhé, ekonomika se pohybuje v cyklech, jejichž délka je okolo deseti let. Průběh cyklu lze samozřejmě ovlivnit například expanzivní rozpočtovou politikou, nelze však cyklus zcela odstranit tak, aby ekonomika neustále rostla. Hodně tedy záleží na tom, v jaké fázi cyklu se vláda dostane „k uzdě“. Pokud je to například ve třetím roce  recese, má mnohem výhodnější pozici než vláda, která získá mandát v pátém roce konjunktury. Dosáhnout vysokého růstu ekonomiky v prvním případě je mnohem snazší než udržet alespoň nezáporný růst v případě druhém.

Za třetí, hospodářská politika se vyznačuje tím, že existuje značné zpoždění mezi přijetím této politiky a dobou, kdy se projeví účinky této politiky v ekonomice. Konkrétně v případě rozpočtové politiky je délka zpoždění okolo jednoho roku. Navíc ve většině případů rozpočtových politik (jako je změna daní, změna struktury výdajů) je zapotřebí schválení tohoto kroku poslaneckou sněmovnou, což s sebou přináší další zpoždění. I kdyby vláda začala pracovat na změně rozpočtové politiky ihned po svém zpoždění, neobjeví se výsledky této změny dříve než za dva roky.

Na neposledním místě je na místě říci, že možnosti rozpočtové (ale i peněžní) politiky ovlivnit výkonnost české ekonomiky jsou často přeceňovány. Česká ekonomika je malou otevřenou ekonomikou v sousedství dominantní ekonomiky Evropy – Německa. V reálném vyjádření se tak více jak dvě třetiny produkce české ekonomiky vyváží do zahraničí. Výkon české ekonomiky je tudíž z velké části ovlivněn vývojem zahraniční poptávky, kterou nemůže ovlivnit česká vláda i kdyby se snažila sebevíc.

Možnosti vlády ovlivnit výkonnost ekonomiky jsou ve světle těchto poznatků značně omezeny. Úporná snaha podpořit krátkodobý růst ekonomiky v průběhu volebního období vlády může navíc přinést více škody než užitku. Proto by každá vláda, nejen ta současná, měla usilovat spíše než o aktivní podporu růstu o nastolení takového institucionálního prostředí, které bude všeobecně podporovat svobodné podnikání a které bude srovnatelné s prostředím, které nabízí vyspělé státy na západ od našich hranic.

Proto by hodnocení jakékoliv strany či vlády nemělo být založeno na minulém ani současném vývoji ekonomiky, ale spíše na jejích plánovaných či provedených krocích v oblasti legislativy, podpory rozvoje podnikání či pokrokem v privatizaci. Co nejvyšší výkon ekonomiky a tudíž i blahobyt obyvatel je sice cíl nejvyšší, nelze však říci, do jaké míry je současný výkon ekonomiky ovlivněn minulými vládami, současnou vládou či externími faktory, které nikdo nemůže ovlivnit.

Co si myslíte o úspěšnosti současné vlády? V čem podle Vás spočívá její největší zásluha? Podle čeho se řídíte při volbách? Napište nám svůj názor!

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Kurzy.cz Vývoj a výroba léků sebou přináší nejednu tenzi a paradox. V Perlách týdne z minulého pátku jsme mohli najít mimořádně ...

Najdete na iDNES.cz