Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká koruna pomůže tlumit rostoucí ceny potravin

aktualizováno 
Ceny zemědělských komodit se s koncem roku dostaly na nejvyšší hladinu od poslední potravinové krize před třemi lety. Základní zemědělské suroviny jako pšenice, kukuřice, cukr nebo káva vzrostly v minulém roce o desítky procent. Rekordmanem v tomto směru je cukr, který podražil o více než polovinu.
Silná koruna pomůže zmírnit ceny potravin.

Silná koruna pomůže zmírnit ceny potravin. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Růsty cen na komoditních burzách jsou předzvěstí dražších potravin, což je v době stagnujících příjmů zvláště nepříjemnou zprávou.

True

Současná situace bývá čím dál více spojována s potravinovou krizí z let 2007 a 2008, kdy některé zemědělské komodity vystoupaly meziročně o více než 100 % a přestaly být dostupné pro chudé země, zvláště v jihovýchodní Asii. K tomuto propojení přispěla také Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO), jejíž potravinový index odhalil v prosinci nejvyšší světové ceny potravin v historii.

Zásadním rozdílem mezi současnou situací a zmíněnou potravinovou krizí je však cena jediné komodity - rýže. Ta je základní potravinou pro téměř polovinu světové populace a její cena na rozdíl od ostatních globálně obchodovaných potravin v minulém roce stagnovala. Pokud by její cena rostla stejně jako v případě ostatních obilovin, tak by se situace v chudých zemích opět vyostřila.

FAO index

Graf: Index cen potravin organizace FAO od roku 1999. V prosinci 2010 překonal historická maxima na úrovni 214,7 bodů.

True

Významný růst cen zemědělských komodit probíhá od poloviny minulého roku a postupně se promítá do cen potravin také v České republice. V druhém pololetí zdražilo nejvíce pečivo a obiloviny. Dvouciferný procentní nárůst byl k vidění také u olejů a tuků. Ceny cukrovinek doposud na uzdě drželo kakao, jehož růsty jsou ve srovnání s ostatními zemědělskými surovinami podprůměrné.

Prosincový cenový vývoj na trzích však byl pro spotřebitele velmi negativní, když zemědělské komodity zdražily nejčastěji mezi deseti a dvaceti procenty. Pokud nedojde k výrazné korekci, což se za současných podmínek zdá nepravděpodobné, budou se muset v následujících týdnech a měsících projevit vysoké ceny na burzách do cen pro koncové spotřebitele.

True

Ceny v obchodech mají dlouhou setrvačnost a obvykle tak nereflektují prudké cenové výkyvy základních surovin. To je výhoda operací velkých potravinářských konglomerátů, které si zajišťují suroviny na měsíce a roky dopředu a dovolují pozvolné zvyšování cen. Dalším faktorem, který zmírní dopady zdražování, by se mohla stát posilující česká koruna.

Faktory příhodné k dalším růstům cen obilovin, masa nebo mléčných výrobků jsou do značné míry podobné s okolnostmi, za kterých by měla tendenci posilovat i česká měna. Růsty cen potravin by tak mohly být nižší, než jakému by odpovídalo zdražení v amerických dolarech. Nejčastější odhady růstu cen potravin se pro první pololetí tohoto roku odhadují mezi deseti a patnácti procenty.

True

O tom, že zdražování základních potravin je celosvětový fenomén, se už přesvědčují také obyvatelé Spojených států. Nicméně taktika potravinářských firem a řetězců na tamním trhu je v Česku téměř neznámá. Jelikož by vyšší ceny potravin a nápojů mohly odradit velkou část zákazníků, tyto společnosti vyřešily problém šalamounsky: V masovém měřítku se začala zmenšovat balení, cena ovšem zůstala zachována.

Změna není tak zřetelná a zmenšení balení odradí méně zákazníků, než v případě zvýšení ceny. Podobné praktiky by však v rámci boje o spotřebitele mohly přijít také do České republiky. A to tím pravděpodobněji, čím bude nárůst cen potravin v následujících měsících strmější.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz