Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká koruna pomůže tlumit rostoucí ceny potravin

aktualizováno 
Ceny zemědělských komodit se s koncem roku dostaly na nejvyšší hladinu od poslední potravinové krize před třemi lety. Základní zemědělské suroviny jako pšenice, kukuřice, cukr nebo káva vzrostly v minulém roce o desítky procent. Rekordmanem v tomto směru je cukr, který podražil o více než polovinu.
Silná koruna pomůže zmírnit ceny potravin.

Silná koruna pomůže zmírnit ceny potravin. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Růsty cen na komoditních burzách jsou předzvěstí dražších potravin, což je v době stagnujících příjmů zvláště nepříjemnou zprávou.

True

Současná situace bývá čím dál více spojována s potravinovou krizí z let 2007 a 2008, kdy některé zemědělské komodity vystoupaly meziročně o více než 100 % a přestaly být dostupné pro chudé země, zvláště v jihovýchodní Asii. K tomuto propojení přispěla také Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO), jejíž potravinový index odhalil v prosinci nejvyšší světové ceny potravin v historii.

Zásadním rozdílem mezi současnou situací a zmíněnou potravinovou krizí je však cena jediné komodity - rýže. Ta je základní potravinou pro téměř polovinu světové populace a její cena na rozdíl od ostatních globálně obchodovaných potravin v minulém roce stagnovala. Pokud by její cena rostla stejně jako v případě ostatních obilovin, tak by se situace v chudých zemích opět vyostřila.

FAO index

Graf: Index cen potravin organizace FAO od roku 1999. V prosinci 2010 překonal historická maxima na úrovni 214,7 bodů.

True

Významný růst cen zemědělských komodit probíhá od poloviny minulého roku a postupně se promítá do cen potravin také v České republice. V druhém pololetí zdražilo nejvíce pečivo a obiloviny. Dvouciferný procentní nárůst byl k vidění také u olejů a tuků. Ceny cukrovinek doposud na uzdě drželo kakao, jehož růsty jsou ve srovnání s ostatními zemědělskými surovinami podprůměrné.

Prosincový cenový vývoj na trzích však byl pro spotřebitele velmi negativní, když zemědělské komodity zdražily nejčastěji mezi deseti a dvaceti procenty. Pokud nedojde k výrazné korekci, což se za současných podmínek zdá nepravděpodobné, budou se muset v následujících týdnech a měsících projevit vysoké ceny na burzách do cen pro koncové spotřebitele.

True

Ceny v obchodech mají dlouhou setrvačnost a obvykle tak nereflektují prudké cenové výkyvy základních surovin. To je výhoda operací velkých potravinářských konglomerátů, které si zajišťují suroviny na měsíce a roky dopředu a dovolují pozvolné zvyšování cen. Dalším faktorem, který zmírní dopady zdražování, by se mohla stát posilující česká koruna.

Faktory příhodné k dalším růstům cen obilovin, masa nebo mléčných výrobků jsou do značné míry podobné s okolnostmi, za kterých by měla tendenci posilovat i česká měna. Růsty cen potravin by tak mohly být nižší, než jakému by odpovídalo zdražení v amerických dolarech. Nejčastější odhady růstu cen potravin se pro první pololetí tohoto roku odhadují mezi deseti a patnácti procenty.

True

O tom, že zdražování základních potravin je celosvětový fenomén, se už přesvědčují také obyvatelé Spojených států. Nicméně taktika potravinářských firem a řetězců na tamním trhu je v Česku téměř neznámá. Jelikož by vyšší ceny potravin a nápojů mohly odradit velkou část zákazníků, tyto společnosti vyřešily problém šalamounsky: V masovém měřítku se začala zmenšovat balení, cena ovšem zůstala zachována.

Změna není tak zřetelná a zmenšení balení odradí méně zákazníků, než v případě zvýšení ceny. Podobné praktiky by však v rámci boje o spotřebitele mohly přijít také do České republiky. A to tím pravděpodobněji, čím bude nárůst cen potravin v následujících měsících strmější.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz