Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká koruna roste od začátku roku nejrychleji na světě

aktualizováno 
Česká měna zažívá na počátku roku jedno z nejúspěšnějších období v historii. Proti očekávanému oslabení česká koruna roste a navíc poráží všechny světové konkurenty. Jisté si před ní nejsou jak hlavní světové měny typu amerického dolaru či eura, tak ani exotické jako chilské peso nebo jihoafrický rand.
Koruna se ve čtvrtek dostala na 24,27 korun za euro.

Koruna se ve čtvrtek dostala na 24,27 korun za euro. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Podobnými úspěchy si česká měna od svého založení už několikrát prošla, ostatně mezi roky 2000 a 2010 byla koruna taktéž nejvíce posilující měnou světa. Současná situace je však v mnohém specifická. Doposud se vždy dal růst koruny uspokojivě vysvětlit, ať už rychlým růstem ekonomiky či zájmem zahraničních investorů. V současnosti však zjevné důvody skokového růstu chybí.

True

Koruna se ve čtvrtek dostala na 24,27 korun za euro, což znamenalo nejnižší hladinu od listopadu 2008. Od počátku roku už ke společné evropské měně posílila o 2,5 procenta a ještě o něco vyšší zisky předvádí k americkému dolaru. Vývoj v posledních letech však nebyl jednoznačný. S příchodem hospodářské krize silná měna neměla ve středoevropském regionu místo.

V únoru 2009 se blížila třiceti korunám za euro. Poté nastal dlouhodobý posilující trend, který však nebyl úplně přímočarý. Naopak od konce září minulého roku česká koruna slábla. Negativní trend vyvrcholil před Vánoci, kde se česká koruna přiblížila průměrnému kurzu za celý loňský rok 25,30 korun za euro. Během posledních tří týdnů tak koruna nejen smazala tříměsíční oslabování, ale stále navyšuje zisky na všech světových měnových párech.

Graf: Vývoj české koruny k euru od začátku roku 2008

True

Koruna však neposiluje sama, v patách jsou jí další měny střední a východní Evropy. Ruský rubl nebo polský zlotý ztrácejí na výkony koruny letos jen necelé procento. O něco hůře si vede maďarský forint, který obchodníci s měnami po sérii negativních politických a ekonomických zpráv minulých týdnů opomíjejí.

Důvody posilování české měny tak leží spíše vně českých hranic a domácí zprávy jsou pro její vývoj dlouhodobě na druhé koleji. Koruna je ve vleku hlavního světového měnového páru eura k americkému dolaru. Oslabuje-li americký dolar vůči euru, posiluje koruna nejen k dolaru, ale také k euru, a naopak.

Z dlouhodobého pohledu stále platí, že se česká ekonomika s krizí vypořádala relativně úspěšně. Pokles HDP byl citelný, nicméně stabilní bankovní sektor a nízká úroveň zadlužení českého státu i jeho obyvatel významně snížila rizikovost a investoři se vrátili. Tento faktor ospravedlňuje postupný návrat koruny na předkrizové hodnoty, důvody skokového nárůstu koruny posledních týdnů ale zůstávají mlhavé.

True

Ať už byly hlavní důvody růstu koruny v posledních týdnech jakékoliv, silná koruna je faktem, se kterým se česká ekonomika musí vypořádat. Klasická matematika, kdy posilování kurzu koruny zlevňuje dovoz, bude platit nadále. Nicméně je pravděpodobné, že rostoucí globální inflace se postaví proti jakémukoliv snižování cen dováženého zboží či služeb.

Vývoj světové ekonomiky bude pro českou korunu hlavním i v roce 2011. Pokud se eurozóna vypořádá se svými dluhy a Spojené státy s vysokou nezaměstnaností, je pravděpodobné, že na tom česká koruna bude za rok ještě lépe než dnes.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz