Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká koruna roste od začátku roku nejrychleji na světě

aktualizováno 
Česká měna zažívá na počátku roku jedno z nejúspěšnějších období v historii. Proti očekávanému oslabení česká koruna roste a navíc poráží všechny světové konkurenty. Jisté si před ní nejsou jak hlavní světové měny typu amerického dolaru či eura, tak ani exotické jako chilské peso nebo jihoafrický rand.
Koruna se ve čtvrtek dostala na 24,27 korun za euro.

Koruna se ve čtvrtek dostala na 24,27 korun za euro. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Podobnými úspěchy si česká měna od svého založení už několikrát prošla, ostatně mezi roky 2000 a 2010 byla koruna taktéž nejvíce posilující měnou světa. Současná situace je však v mnohém specifická. Doposud se vždy dal růst koruny uspokojivě vysvětlit, ať už rychlým růstem ekonomiky či zájmem zahraničních investorů. V současnosti však zjevné důvody skokového růstu chybí.

True

Koruna se ve čtvrtek dostala na 24,27 korun za euro, což znamenalo nejnižší hladinu od listopadu 2008. Od počátku roku už ke společné evropské měně posílila o 2,5 procenta a ještě o něco vyšší zisky předvádí k americkému dolaru. Vývoj v posledních letech však nebyl jednoznačný. S příchodem hospodářské krize silná měna neměla ve středoevropském regionu místo.

V únoru 2009 se blížila třiceti korunám za euro. Poté nastal dlouhodobý posilující trend, který však nebyl úplně přímočarý. Naopak od konce září minulého roku česká koruna slábla. Negativní trend vyvrcholil před Vánoci, kde se česká koruna přiblížila průměrnému kurzu za celý loňský rok 25,30 korun za euro. Během posledních tří týdnů tak koruna nejen smazala tříměsíční oslabování, ale stále navyšuje zisky na všech světových měnových párech.

Graf: Vývoj české koruny k euru od začátku roku 2008

True

Koruna však neposiluje sama, v patách jsou jí další měny střední a východní Evropy. Ruský rubl nebo polský zlotý ztrácejí na výkony koruny letos jen necelé procento. O něco hůře si vede maďarský forint, který obchodníci s měnami po sérii negativních politických a ekonomických zpráv minulých týdnů opomíjejí.

Důvody posilování české měny tak leží spíše vně českých hranic a domácí zprávy jsou pro její vývoj dlouhodobě na druhé koleji. Koruna je ve vleku hlavního světového měnového páru eura k americkému dolaru. Oslabuje-li americký dolar vůči euru, posiluje koruna nejen k dolaru, ale také k euru, a naopak.

Z dlouhodobého pohledu stále platí, že se česká ekonomika s krizí vypořádala relativně úspěšně. Pokles HDP byl citelný, nicméně stabilní bankovní sektor a nízká úroveň zadlužení českého státu i jeho obyvatel významně snížila rizikovost a investoři se vrátili. Tento faktor ospravedlňuje postupný návrat koruny na předkrizové hodnoty, důvody skokového nárůstu koruny posledních týdnů ale zůstávají mlhavé.

True

Ať už byly hlavní důvody růstu koruny v posledních týdnech jakékoliv, silná koruna je faktem, se kterým se česká ekonomika musí vypořádat. Klasická matematika, kdy posilování kurzu koruny zlevňuje dovoz, bude platit nadále. Nicméně je pravděpodobné, že rostoucí globální inflace se postaví proti jakémukoliv snižování cen dováženého zboží či služeb.

Vývoj světové ekonomiky bude pro českou korunu hlavním i v roce 2011. Pokud se eurozóna vypořádá se svými dluhy a Spojené státy s vysokou nezaměstnaností, je pravděpodobné, že na tom česká koruna bude za rok ještě lépe než dnes.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

20. března: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bu...

20. března: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bu...

Kurzy.cz Akciím ve Spojených státech v úterý dopomohla k mírnému růstu díky stoupajícím cenám ropy hlavně energetika. Pod prodej...

Najdete na iDNES.cz