Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká peněženka bude v Evropské unii hubenější

  14:00aktualizováno  14:00
Měla to být velká oslava, ale nadšení se vytrácí. Skoro polovina občanů se bojí, že po vstupu do Evropské unie bude hůř.

Jako bychom se najednou lekli toho, co od pádu komunismu platilo za hlavní cíl ekonomické transformace: otočit se na západ a dohonit Němce či Rakušany v jejich bohatství. Prostoru k dohánění je víc než dost. Za průměrný plat si dnes koupíme sotva polovinu toho, co západní sousedé. A to platí, jedině když nakupujeme doma, v českém supermarketu. Na německý průměrný plat okolo 80 tisíc korun by Čech musel stále pracovat bezmála půl roku.

Tyto rozdíly by se měly v unii postupně smazávat. V historii obvykle platilo, že chudší země napojená na bohatšího souseda se vzmáhá rychleji. Ale to zabere nejméně jednu generaci. I když si Česko povede dobře, málokdo čeká, že propast v životní úrovni smaže dříve než za třicet či čtyřicet let.

Rok zdražování

Tři měsíce před vstupem do klubu bohatých ale lidé žádnému dohánění nevěří. „Česká veřejnost očekává od vstupu země do EU v sociálně ekonomické sféře spíše změny k horšímu než naopak,“ uvádí Jan Červenka ze Sociologického ústavu.
Lidé se bojí dražšího zboží, vyšších cen půdy, vyšších daní či ztráty zaměstnání. Na vyšší mzdy se těší jen 35 procent lidí.

Slavnostní rok hodně pokazila sama Špidlova vláda, která nyní těsně před vstupem do EU provedla rošádu s daňovými přirážkami (DPH a spotřební daně). To má za následek dvojí zdražení: telefony a benzin přišly na řadu v lednu, cigarety zdraží co nevidět a další, ještě větší porce přijde v květnu.

Nemáme peníze, říká vláda

Ušetřete na výměně nemovitosti!
Čtěte ZDE.

Bez některých z těchto kroků by unie Česko nepřijala. Ale například voda, lístky na kulturu anebo drogerie se zdražují výhradně z libovůle trojbarevné koalice. Přísnější metr vláda vysvětluje tím, že potřebuje peníze na splnění slibů rodinám s dětmi a na vstřícnější daňovou politiku vůči nadnárodním podnikům. Ty by jinak utekly za nižšími odvody do okolních postkomunistických zemí. „O co daně zvýšíme, o to je také snížíme rodinám s dětmi a podnikům,“ hájí se ministr financí Bohuslav Sobotka.

Před vstupem do Evropské unie jsou tyto manévry velký risk. Od této události očekávala, že stoupne její obliba, ale ta se zatím propadá. Hned v první evropské zkoušce, ve volbách do Evropského parlamentu, hrozí debakl: ČSSD má poloviční preference než ODS a je na tom hůř než za Miloše Zemana.

První rok členství v unii každopádně bude bolestnější, než mnozí čekali. Ale možná, že se euforie přece jen za pár měsíců vrátí. „U podobných zásadních, přelomových záležitostí vždy ve veřejném mínění existuje i určitá obava z neznámého,“  míní Červenkův kolega Daniel Kunštát.  

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Pozor na úvěrové firmy bez licence, od konce května platí nové podmínky

Ilustrační snímek

Na konci května se úvěrový trh změní. Zmizí z něj definitivně mnoho společností, které poskytovaly spotřebitelské úvěry...

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz