Česká pojišťovna: pod rouškou skvělé nabídky past na podvody

aktualizováno 
Česká pojišťovna připravila pro řidiče novinku v podobě asistenčních služeb pro všechny účastníky dopravní nehody. Nejedná se přitom o nadstandardní službu, ale o pojistku proti pojistným podvodům.

Auto, porucha, ADAC | foto: ADAC

Česká pojišťovna spustila od poloviny srpna novou službu, která dle pojišťovny není na českém trhu zatím běžná. Jde o komplexní likvidační servis pro poškozené, jimž klienti České pojišťovny způsobí při dopravní nehodě škodu. Z povinného ručení se pak hradí veškeré platby poškozenému nejen za opravu zničeného vozidla a jiné náklady, ale i další služby s tím spojené, mimo jiné i odtah nepojízdného vozidla.

Asistenční služba pro poškozené

„Jestliže je viník nehody naším klientem, pak by měl poškozený zavolat asistenční službu ČP Asistent, která poskytuje své služby 24 hodin denně, sedm dní v týdnů. Ta mu vůz nejen odtáhne, ale dopraví jej do smluvního servisu, s nímž už si celou likvidaci, včetně prohlídky mobilním technikem a vystavení krycího dopisu, vyřídí pojišťovna sama.

Poškozený nemusí mít v ruce žádné vlastní finanční prostředky a navíc veškeré úkony spojené s likvidací jeho škody se významně zrychlí,“ vysvětluje ředitel odboru spolupráce s dodavateli České pojišťovny Filip Saidl. Zavoláním asistenční služby spojené s konkrétním pojištěním vozu a pojišťovnou se tak motoristé dle pojišťovny vyhnou i případným problémům s neprofesionálními a předraženými „asistenčními a odtahovými“ firmami, jejichž zásahy se v poslední době na našich silnicích množí.

popisekŠPATNĚ POJIŠTĚNÝ BYT
vás může stát statisíce korun

O servisu rozhodne pojišťovna

Bohužel musíme konstatovat, že tato služba pojišťovny není žádnou výraznou novinkou. Na uvedené služby mají klienti v rámci pojištění motorových vozidel ze zákona nárok nehledě na skutečnost, zda tato plnění pojišťovna inzeruje či nikoliv. Pojišťovny na našem trhu poskytují asistenční služby poškozeným běžně, navíc některé z pojišťoven poskytují určité služby i samotnému viníkovi nehody.

V rozsahu asistenčních služeb se jednotlivé pojišťovny výrazně liší. Nejčastěji zahrnují uhrazení nákladů na technickou pomoc (opravu, odtah, uschování vozidla, ubytování v nouzi, náhradní dopravu, půjčku a podobně). Asistenční služby se také odlišují v územní platnosti (zda platí i v zahraničí a v jakém rozsahu) a v limitech plnění. Lze se setkat i s nabídkou pouhého přivolání asistenční služby a náklady si musí hradit pojištěný sám. Širší rozsah asistenčních služeb je zpravidla nabízen u vyšších variant.

Vyhnout se pojistným podvodům

Z novinky České pojišťovny více než přidaná hodnota pro klienty „kouká“ snaha pojišťovny v první řadě ošetřit, aby bylo auto opraveno v jím známém servise, který ji „nenatáhne“ na ceně oprav a náhradních dílů. Pojišťovna chce snížit riziko pojistných podvodů, které v oblasti pojištění aut způsobují pojišťovnám značné škody.

Domnívám se, že řidičům by měl být ponechán svobodný výběr servisu. Důvodem je to, že i když poškozenému způsobí škodu někdo jiný, zpravidla to pro něj znamená určité výdaje. Z povinného ručení se například nehradí nové díly. Pokud viník nehody způsobí jinému řidiči kupříkladu poškození blatníku a v servisu mu bude vyměněn poškozený blatník za nový (novější), musí poškozený servisu toto „zhodnocení“ doplatit. Došlo totiž k „obohacení“, neboť například deset let starý blatník by měl být vyměněn opět za deset let starý blatník, což nemusí být ve všech servisech nebo z časových důvodů možné.


Reklama

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...

Další z rubriky

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Češi jsou v právních sporech odvážnější. Soudí se hodně a rádi

Jitka Chizzola

Téměř každý třetí Čech se v posledních 5 letech účastnil právního sporu. Lidé se už nebojí bránit se, říká generální...

Adrenalinové sporty na dovolené jsou riziko, dejte si pozor na připojištění

Ilustrační snímek

Na dovolené lidé zkouší ledacos. Například adrenalinové sporty, zážitkové aktivity nebo různé atrakce. Dejte si pozor...

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Kurzy.cz Možná i Vám teď přišel domů dopis od České správy sociálního zabezpečení. Ta obeslala 100 tisíc lidí, kteří půjdou do d...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE S AJ - ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 45 000 KčNajdete na iDNES.cz