Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká republika rájem cizinců?

aktualizováno 
V Čechách žije oficiálně čtvrt milionu cizinců. Neoficiálně však jejich počet dosahuje dle odhadů více než dvojnásobku. Mají cizinci stejné nároky na peníze daňových poplatníků ve formě státní podpory životního pojištění a penzijního připojištění jako místní státní příslušníci? Připraví státní kasu o stamiliony korun?

Stát již přes deset let podporuje spoření svých občanů na stáří prostřednictvím dotací na jejich penzijní připojištění a již čtvrtým rokem i na jejich soukromého životního pojištění. Za splnění dnes již obecně známých podmínek stát poskytuje na zaplacené příspěvky či pojistné daňové úlevy, u penzijního připojištění navíc přímý státní příspěvek. Zaměstnavatelům je zároveň umožněno zahrnovat část příspěvků na tyto produkty do svých nákladů.

V České republice žilo k 30. červnu 2004 oficiálně 252 120 cizinců, z toho 84 749 osob s trvalým pobytem, 167 371 osob s vízem nad 90 dnů. Trvale či dlouhodobě usazení cizinci tak tvoří přibližně 2,3% obyvatelstva ČR (zdroj: ČSÚ). V relativním měřítku se nejedná o velkou skupinu, v absolutním však jde o velký počet ekonomicky aktivních obyvatel.

NENECHTE SI UJÍT
Kalendář (c) profimedia.cz/corbis
Kdy naposled můžete zaplatit účty v tomto roce?
Blíží se konec roku a s ním i poslední možnost zaplatit všechny složenky, spoření, nebo pojištění. Rozhodně není dobré nechávat platby na poslední chvíli.

víno, večírek
Firemní večírek ukáže, co jste zač
Vánoční firemní večírek může být příležitostí, jak POMOCI SVÉ KARIÉŘE. Nebo si ji také pokazit. Alkohol k oslavám patří, ale může i uškodit.


Kapři, prodej kaprů
Kapra netrapte, není to hračka
Kapr nepatří do vany ani zpátky do řeky či do rybníka. Takové je doporučení veterinářů pro všechny, kteří si chtějí koupit pro vánoční hostinu živou rybu.
Přestože penzijní připojištění není nic jiného než pouze specializovaný druh životního pojištění, stát přistupuje k oběma produktů odlišným způsobem. Rozdíly mezi nimi nenalezneme pouze ve způsobu a velikosti státní podpory, ale i v podmínkách pro poskytování dotací, co se státní příslušnosti občanů týče.

Penzijní připojištění jen pro někoho, …

Stát podporuje ze zákona jakékoliv penzijní připojištění sjednané za příslušných podmínek. Odpověď na otázku, zda může cizinec dostávat státní dotace na penzijní připojištění, nalezneme tedy v definici toho, kdo se může stát účastníkem penzijní připojištění. Dle zákona o penzijním připojištění se jeho účastníkem mohou stát nejen fyzické osoby starší 18 let s trvalým pobytem na území České republiky, ale i fyzické osoby starší 18 let s bydlištěm na území jiného členského státu Evropské unie, pokud budou účastny důchodového pojištění nebo veřejného zdravotního pojištění v České republice.

Penzijní připojištění je i pro cizince, který
    1. je státním příslušníkem EU, jenž v ČR odvádí sociální nebo zdravotní pojištění
    2. je státním příslušníkem třetí země s trvalým nebo dlouhodobým pobytem a zároveň odvádí sociální nebo zdravotní pojištění.

Vzhledem k tomu, že ještě není umožněn volný pohyb pracovních sil mezi Českou republikou a většinou evropských zemí, je nutné se jako občan EU podle výše uvedeného bodu 1 prokázat tzv. Fialovým průkazem (povolení k dlouhodobému pobytu) a pasem, ve kterém je vlepen štítek o povolení k pobytu. Příslušnost k veřejnému systému pak účastník prokáže zdravotní kartou nebo potvrzením o platbě sociálního pojištění zaměstnavatelem. Státní příslušník třetí země, který zde má trvalý nebo dlouhodobý pobyt a zároveň odvádí sociální nebo zdravotní pojištění (bod 2), prokáže příslušnost k nárokům z penzijního připojištění tzv. Zeleným průkazem (potvrzení o dlouhodobém pobytu). Za dlouhodobý pobyt je v tomto smyslu považován jakýkoliv jiný než turistický pobyt (max. 90 dní).

Převody finančních prostředků mezi penzijními fondy v Čechách a v zahraničí nejsou v současnosti možné. Odchod zaměstnance z České republiky je nutné penzijnímu fondu oznámit. Zároveň je povinností účastníka na změnovém formuláři fondu sdělit kontaktní adresu do zahraničí a číslo účtu, na který má být zaměstnanci zasláno odbytné. Pokud při odchodu do zahraničí zde zaměstnanec přestane platit zdravotní nebo sociální pojištění, není možné ve  spoření u penzijního fondu pokračovat. Při úmrtí zaměstnance má nárok na příslušné dávky oprávněná osoba uvedená ve smlouvě, která musí tento nárok u fondu uplatnit.

…životní pojištění téměř pro každého

Jak si přilepšit na penzi?
Více čtěte ZDE.

Uzavřít životní pojištění v České republice může kdokoliv, pokud mu to příslušná pojišťovna umožní. Některé pojišťovny totiž kladou na cizince před uzavřením smlouvy zvýšené nároky. Nejčastěji to bývají například zvýšené limity minimálního pojistného či zvláštní lékařská prohlídka.

Nárok na odpočty zaplaceného pojistného má cizinec stejné jako Čech, resp. zákon o daních z příjmu danou problematiku vůbec neřeší. Jedinou podmínkou je, aby zde měl pojistník příjmy podléhající alespoň částečně dani z příjmu fyzických osob. Nebude-li zde odvádět daň z příjmu, nemůže logicky od základu daně nic odečíst. U příspěvku zaměstnavatele je situace obdobná. Ani zde podmínka účasti na veřejném systému sociálního a zdravotního pojištění, jako je tomu u penzijního připojištění, není v žádné právní úpravě zakotvena. Stát pouze stanovuje podmínku pro daňovou uznatelnost pojistného placeného zaměstnavatelem, aby se jednalo o pojištění zaměstnance.

Soukromé životní pojištění je i pro cizince, který
je státní příslušníkem jakékoliv třetí země, který v ČR podává daňové     přiznání a splňuje interní
podmínky pro pojištění cizinců dané pojišťovny.


Interní postupy, komu bude vydáno daňové potvrzení a komu nikoliv, jsou tak plně v moci samotných pojišťoven. Některé pojišťovny dokonce vystavují daňové potvrzení pouze těm, kteří zde odvádějí sociální odvody, přestože to legislativa nevyžaduje. Převody finančních prostředků z „české“ pojišťovny do zahraničí či naopak nejsou v současnosti prakticky možné. I zde je povinností při odchodu zaměstnance z České republiky změnu bydliště pojišťovně ohlásit.

V Čechách bydlí či pracuje cizinců stále více. I tuto skutečnost by měla připravovaná důchodová reforma respektovat. Stát se rozhodl nabízet stejnou podporu tvorby úspor na stáří všem bez ohledu na jejich státní příslušnost, a to za splnění výše zmíněných zákonných podmínek. Nejednotnost podmínek v přístupu cizinců k penzijního připojištění a soukromému životnímu pojištění však považujeme za neopodstatněnou.

Jakou budeme brát penzi? Na vyskakování to asi nebude. Dost záleží na tom, jak odchod ze zaměstnání načasujeme. Více čtěte ZDE.

Souhlasíte s tím, aby stát podporoval tvorbu úspor na stáří všem bez ohledu na jejich státní příslušnost? Děkujeme za vaše názory a připomínky?

Komerční prezentace:


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Zdravotní pojištění: kdo ho musí platit sám a jakou částku

Ilustrační snímek

Všichni občané České republiky musí každý měsíc uhradit povinné zdravotní pojištění. Za zaměstnance platí...

Životní pojištění: které smlouvy mohou být neplatné a co to znamená

Ilustrační snímek

V oblasti životního pojištění je živo. Hodně se mluví o pojistkách, které úřad finančního arbitra prohlásil za...

PŘEHLEDNĚ: Jaké slevy a výhody můžete získat k životnímu pojištění

Ilustrační snímek

Zatímco pojistku domácnosti nebo auta považují Češi za samozřejmost, životní pojištění řada z nich odmítá. Nové klienty...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz