Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká republika rájem cizinců?

aktualizováno 
V Čechách žije oficiálně čtvrt milionu cizinců. Neoficiálně však jejich počet dosahuje dle odhadů více než dvojnásobku. Mají cizinci stejné nároky na peníze daňových poplatníků ve formě státní podpory životního pojištění a penzijního připojištění jako místní státní příslušníci? Připraví státní kasu o stamiliony korun?

Stát již přes deset let podporuje spoření svých občanů na stáří prostřednictvím dotací na jejich penzijní připojištění a již čtvrtým rokem i na jejich soukromého životního pojištění. Za splnění dnes již obecně známých podmínek stát poskytuje na zaplacené příspěvky či pojistné daňové úlevy, u penzijního připojištění navíc přímý státní příspěvek. Zaměstnavatelům je zároveň umožněno zahrnovat část příspěvků na tyto produkty do svých nákladů.

V České republice žilo k 30. červnu 2004 oficiálně 252 120 cizinců, z toho 84 749 osob s trvalým pobytem, 167 371 osob s vízem nad 90 dnů. Trvale či dlouhodobě usazení cizinci tak tvoří přibližně 2,3% obyvatelstva ČR (zdroj: ČSÚ). V relativním měřítku se nejedná o velkou skupinu, v absolutním však jde o velký počet ekonomicky aktivních obyvatel.

NENECHTE SI UJÍT
Kalendář (c) profimedia.cz/corbis
Kdy naposled můžete zaplatit účty v tomto roce?
Blíží se konec roku a s ním i poslední možnost zaplatit všechny složenky, spoření, nebo pojištění. Rozhodně není dobré nechávat platby na poslední chvíli.

víno, večírek
Firemní večírek ukáže, co jste zač
Vánoční firemní večírek může být příležitostí, jak POMOCI SVÉ KARIÉŘE. Nebo si ji také pokazit. Alkohol k oslavám patří, ale může i uškodit.


Kapři, prodej kaprů
Kapra netrapte, není to hračka
Kapr nepatří do vany ani zpátky do řeky či do rybníka. Takové je doporučení veterinářů pro všechny, kteří si chtějí koupit pro vánoční hostinu živou rybu.
Přestože penzijní připojištění není nic jiného než pouze specializovaný druh životního pojištění, stát přistupuje k oběma produktů odlišným způsobem. Rozdíly mezi nimi nenalezneme pouze ve způsobu a velikosti státní podpory, ale i v podmínkách pro poskytování dotací, co se státní příslušnosti občanů týče.

Penzijní připojištění jen pro někoho, …

Stát podporuje ze zákona jakékoliv penzijní připojištění sjednané za příslušných podmínek. Odpověď na otázku, zda může cizinec dostávat státní dotace na penzijní připojištění, nalezneme tedy v definici toho, kdo se může stát účastníkem penzijní připojištění. Dle zákona o penzijním připojištění se jeho účastníkem mohou stát nejen fyzické osoby starší 18 let s trvalým pobytem na území České republiky, ale i fyzické osoby starší 18 let s bydlištěm na území jiného členského státu Evropské unie, pokud budou účastny důchodového pojištění nebo veřejného zdravotního pojištění v České republice.

Penzijní připojištění je i pro cizince, který
    1. je státním příslušníkem EU, jenž v ČR odvádí sociální nebo zdravotní pojištění
    2. je státním příslušníkem třetí země s trvalým nebo dlouhodobým pobytem a zároveň odvádí sociální nebo zdravotní pojištění.

Vzhledem k tomu, že ještě není umožněn volný pohyb pracovních sil mezi Českou republikou a většinou evropských zemí, je nutné se jako občan EU podle výše uvedeného bodu 1 prokázat tzv. Fialovým průkazem (povolení k dlouhodobému pobytu) a pasem, ve kterém je vlepen štítek o povolení k pobytu. Příslušnost k veřejnému systému pak účastník prokáže zdravotní kartou nebo potvrzením o platbě sociálního pojištění zaměstnavatelem. Státní příslušník třetí země, který zde má trvalý nebo dlouhodobý pobyt a zároveň odvádí sociální nebo zdravotní pojištění (bod 2), prokáže příslušnost k nárokům z penzijního připojištění tzv. Zeleným průkazem (potvrzení o dlouhodobém pobytu). Za dlouhodobý pobyt je v tomto smyslu považován jakýkoliv jiný než turistický pobyt (max. 90 dní).

Převody finančních prostředků mezi penzijními fondy v Čechách a v zahraničí nejsou v současnosti možné. Odchod zaměstnance z České republiky je nutné penzijnímu fondu oznámit. Zároveň je povinností účastníka na změnovém formuláři fondu sdělit kontaktní adresu do zahraničí a číslo účtu, na který má být zaměstnanci zasláno odbytné. Pokud při odchodu do zahraničí zde zaměstnanec přestane platit zdravotní nebo sociální pojištění, není možné ve  spoření u penzijního fondu pokračovat. Při úmrtí zaměstnance má nárok na příslušné dávky oprávněná osoba uvedená ve smlouvě, která musí tento nárok u fondu uplatnit.

…životní pojištění téměř pro každého

Jak si přilepšit na penzi?
Více čtěte ZDE.

Uzavřít životní pojištění v České republice může kdokoliv, pokud mu to příslušná pojišťovna umožní. Některé pojišťovny totiž kladou na cizince před uzavřením smlouvy zvýšené nároky. Nejčastěji to bývají například zvýšené limity minimálního pojistného či zvláštní lékařská prohlídka.

Nárok na odpočty zaplaceného pojistného má cizinec stejné jako Čech, resp. zákon o daních z příjmu danou problematiku vůbec neřeší. Jedinou podmínkou je, aby zde měl pojistník příjmy podléhající alespoň částečně dani z příjmu fyzických osob. Nebude-li zde odvádět daň z příjmu, nemůže logicky od základu daně nic odečíst. U příspěvku zaměstnavatele je situace obdobná. Ani zde podmínka účasti na veřejném systému sociálního a zdravotního pojištění, jako je tomu u penzijního připojištění, není v žádné právní úpravě zakotvena. Stát pouze stanovuje podmínku pro daňovou uznatelnost pojistného placeného zaměstnavatelem, aby se jednalo o pojištění zaměstnance.

Soukromé životní pojištění je i pro cizince, který
je státní příslušníkem jakékoliv třetí země, který v ČR podává daňové     přiznání a splňuje interní
podmínky pro pojištění cizinců dané pojišťovny.


Interní postupy, komu bude vydáno daňové potvrzení a komu nikoliv, jsou tak plně v moci samotných pojišťoven. Některé pojišťovny dokonce vystavují daňové potvrzení pouze těm, kteří zde odvádějí sociální odvody, přestože to legislativa nevyžaduje. Převody finančních prostředků z „české“ pojišťovny do zahraničí či naopak nejsou v současnosti prakticky možné. I zde je povinností při odchodu zaměstnance z České republiky změnu bydliště pojišťovně ohlásit.

V Čechách bydlí či pracuje cizinců stále více. I tuto skutečnost by měla připravovaná důchodová reforma respektovat. Stát se rozhodl nabízet stejnou podporu tvorby úspor na stáří všem bez ohledu na jejich státní příslušnost, a to za splnění výše zmíněných zákonných podmínek. Nejednotnost podmínek v přístupu cizinců k penzijního připojištění a soukromému životnímu pojištění však považujeme za neopodstatněnou.

Jakou budeme brát penzi? Na vyskakování to asi nebude. Dost záleží na tom, jak odchod ze zaměstnání načasujeme. Více čtěte ZDE.

Souhlasíte s tím, aby stát podporoval tvorbu úspor na stáří všem bez ohledu na jejich státní příslušnost? Děkujeme za vaše názory a připomínky?

Komerční prezentace:


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Viníci nehod hradí až miliony ze svého. Povinné ručení ne vždy ochrání

Ilustrační snímek

Řada řidičů se domnívá, že když zaviní nehodu, nebudou muset díky povinnému ručení nic platit. Omyl. V Česku se...

Spočítáno: investiční životní pojištění je na ústupu, ale smysl dává

Ilustrační snímek

Trendem na trhu s životním pojištěním je návrat k rizikovému životnímu pojištění a odklon od investování, respektive od...

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz