Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká rovná daň je fikce. Někteří jsou si rovnější

aktualizováno 
Rovná daň je oblíbeným bičem politických debat. Především levicové strany se jí často ohánějí, když tvrdí, že rovná daň je nevýhodná pro lidi s nízkými příjmy. Rozbor českého daňového systému ale ukazuje, že tuzemská rovná daň je vlastně jen jedna velká fikce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Systém slev na dani, daňových bonusů a maximálních vyměřovacích základů totiž nakonec vede k daňové progresi. Tedy ke stavu, kdy do značné míry platí: čím víc vyděláš, tím víc na dani zaplatíš.

Z hlediska daní na tom ovšem nejsou nejhůř špičkoví manažeři vydělávající měsíčně přes 120 tisíc korun i víc, ale ti, kteří vydělávají mezi 60 a 80 tisíci korunami měsíčně. Na rozdíl od elitních pracovníků nedosáhnou totiž na maximální vyměřovací základ pro pojistné.

Zdanění práce zaměstnance je odlišné pro různé výše hrubé mzdy. Porovnejme čistou mzdu modelového zaměstnance s hrubou mzdou ve výši 12 000, 24 000, 50 000 a 120 000 korun měsíčně.


Tabulku zvětšíte kliknutím

Modelový pracovník má vždy podepsané prohlášení k dani a mzdová účtárna mu vždy uplatní slevu na poplatníka (2 070 korun měsíčně) a zároveň daňové zvýhodnění na dvě děti (1 780 korun). Výsledkem jsou údaje ve sloupci "Záloha nebo bonus".

V případě hrubé mzdy ve výši 12 000 korun dostane zaměstnanec dokonce bonus, který převýší jeho odvody na sociální a zdravotní pojištění. To nakonec vede k výplatě převyšující hrubou mzdu o 115 korun.

Naopak pravidelná měsíční hrubá mzda elitního manažera ve výši 120 000 korun znamená v měsíci říjnu překročení maximálního vyměřovacího základu pro odvod sociálního a zdravotního pojištění (1 130 640 korun). Část říjnové výplaty již tím pádem nebude podléhat odvodům. Za měsíce listopad a prosinec pojistné nebude odvádět vůbec.

V řeči čísel by za říjen jeho čistá mzda činila 97 685 korun, za měsíce listopad a prosinec by vyskočila dokonce na 105 850 korun. Kdybychom z toho spočítali průměr, jeho čistá mzda v roce 2009 bude činit 90 680 korun.

Reformu odnesla vyšší střední vrstva

Nyní máme možnost porovnat podíl čisté mzdy vůči hrubé u jednotlivých příjmových hladin. U hrubé mzdy 120 000 korun přinesly výraznou úlevu stropy na pojistné.

Hrubá mzda Čistá mzda  Podíl čistá/hrubá mzda 
12 000 12 115 1,01
24 000 20 380 0,85
50 000 38 300 0,77
120 000 90 680 0,76

Lidé s nízkými příjmy kvůli slevám a daňovým zvýhodněním velmi často pobírají daňové bonusy, které nezřídka převýší jejich odvod na sociální a zdravotní pojištění. Ještě docela dobře jsou na tom v poměru čisté a hrubé mzdy ti, kteří berou průměrný plat, který momentálně činí 22 992 korun.

Naopak lidé s platem mezi 50-100 tisíci korunami měsíčně jsou v nejméně příznivém pásmu daňového zatížení. Nejhorší poměr čisté a hrubé mzdy mají lidé s platem přibližně 90 000 korun, kteří ještě nedosáhnou na maximální vyměřovací základ.

Naopak u pracovníků s ještě vyššími příjmy začne pozitivně působit tento institut a k našemu překvapení bychom se například u platu 150 000 korun měsíčně velmi rychle dostali na poměr čisté a hrubé mzdy převyšující hodnotu 0,8. Z toho vyplývá, že současný systém daňově podporuje oba extrémy.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Daňové přiznání 2017: jak snížit daňový základ a ušetřit na daních

Ilustrační snímek

Uzávěrka daňového přiznání se neúprosně blíží. Máte sjednané životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové...

Přehledně: Kdy jako zaměstnanci musíte sami řešit daně

Ilustarční snímek

Zaměstnanci mají výhodu. Obvykle si nemusí zatěžovat hlavu daňovými zákony, stačí jim, když do 15. února zaměstnavatele...

Podnikáte při zaměstnání? Daně si musíte vyřešit sami

Ilustrační snímek

I když je pro vás podnikání jen přivýdělkem, nic to nemění na tom, že s daňovým přiznáním vám zaměstnavatel nepomůže....

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz