Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká rovná daň je fikce. Někteří jsou si rovnější

aktualizováno 
Rovná daň je oblíbeným bičem politických debat. Především levicové strany se jí často ohánějí, když tvrdí, že rovná daň je nevýhodná pro lidi s nízkými příjmy. Rozbor českého daňového systému ale ukazuje, že tuzemská rovná daň je vlastně jen jedna velká fikce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Systém slev na dani, daňových bonusů a maximálních vyměřovacích základů totiž nakonec vede k daňové progresi. Tedy ke stavu, kdy do značné míry platí: čím víc vyděláš, tím víc na dani zaplatíš.

Z hlediska daní na tom ovšem nejsou nejhůř špičkoví manažeři vydělávající měsíčně přes 120 tisíc korun i víc, ale ti, kteří vydělávají mezi 60 a 80 tisíci korunami měsíčně. Na rozdíl od elitních pracovníků nedosáhnou totiž na maximální vyměřovací základ pro pojistné.

Zdanění práce zaměstnance je odlišné pro různé výše hrubé mzdy. Porovnejme čistou mzdu modelového zaměstnance s hrubou mzdou ve výši 12 000, 24 000, 50 000 a 120 000 korun měsíčně.


Tabulku zvětšíte kliknutím

Modelový pracovník má vždy podepsané prohlášení k dani a mzdová účtárna mu vždy uplatní slevu na poplatníka (2 070 korun měsíčně) a zároveň daňové zvýhodnění na dvě děti (1 780 korun). Výsledkem jsou údaje ve sloupci "Záloha nebo bonus".

V případě hrubé mzdy ve výši 12 000 korun dostane zaměstnanec dokonce bonus, který převýší jeho odvody na sociální a zdravotní pojištění. To nakonec vede k výplatě převyšující hrubou mzdu o 115 korun.

Naopak pravidelná měsíční hrubá mzda elitního manažera ve výši 120 000 korun znamená v měsíci říjnu překročení maximálního vyměřovacího základu pro odvod sociálního a zdravotního pojištění (1 130 640 korun). Část říjnové výplaty již tím pádem nebude podléhat odvodům. Za měsíce listopad a prosinec pojistné nebude odvádět vůbec.

V řeči čísel by za říjen jeho čistá mzda činila 97 685 korun, za měsíce listopad a prosinec by vyskočila dokonce na 105 850 korun. Kdybychom z toho spočítali průměr, jeho čistá mzda v roce 2009 bude činit 90 680 korun.

Reformu odnesla vyšší střední vrstva

Nyní máme možnost porovnat podíl čisté mzdy vůči hrubé u jednotlivých příjmových hladin. U hrubé mzdy 120 000 korun přinesly výraznou úlevu stropy na pojistné.

Hrubá mzda Čistá mzda  Podíl čistá/hrubá mzda 
12 000 12 115 1,01
24 000 20 380 0,85
50 000 38 300 0,77
120 000 90 680 0,76

Lidé s nízkými příjmy kvůli slevám a daňovým zvýhodněním velmi často pobírají daňové bonusy, které nezřídka převýší jejich odvod na sociální a zdravotní pojištění. Ještě docela dobře jsou na tom v poměru čisté a hrubé mzdy ti, kteří berou průměrný plat, který momentálně činí 22 992 korun.

Naopak lidé s platem mezi 50-100 tisíci korunami měsíčně jsou v nejméně příznivém pásmu daňového zatížení. Nejhorší poměr čisté a hrubé mzdy mají lidé s platem přibližně 90 000 korun, kteří ještě nedosáhnou na maximální vyměřovací základ.

Naopak u pracovníků s ještě vyššími příjmy začne pozitivně působit tento institut a k našemu překvapení bychom se například u platu 150 000 korun měsíčně velmi rychle dostali na poměr čisté a hrubé mzdy převyšující hodnotu 0,8. Z toho vyplývá, že současný systém daňově podporuje oba extrémy.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Velké daňové opakování: kdo musí podávat daňové přiznání a kdo nemusí

Ilustrační snímek

Letos je termín pro odevzdání daňového přiznání 3. dubna. Musí to udělat ti, kdo podnikají, přivydělávají si nebo měli...

Složenky na daň z nemovitých věcí už míří do schránek, zaplaťte včas

Ilustrační snímek

Daň z nemovitosti musí každoročně uhradit státu každý, kdo vlastní pozemky či nemovitosti. Rozesílku více než tří...

Jak spočítat daně, když jste si přivydělali pronájmem nebo prodejem

Ilustrační snímek

Zaměstnanci, kteří si mimo svůj hlavní pracovní poměr přivydělávají, se budou muset sami vypořádat s daňovým přiznáním....

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz