Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká spořitelna chystá "superhypotéku"

  1:00aktualizováno  1:00
Česká spořitelna usiluje o udržení role hlavního inovátora na trhu hypoték a chystá se dát konkurenčnímu boji nový rozměr. Druhý týden v září chce konkurenci překvapit nabídkou úvěrů až do výše 150 procent odhadní ceny bytu či domku, který si budou její klienti na hypotéku pořizovat. Potvrdil to vysoce důvěryhodný zdroj ze spořitelny.

Takto nastavená hypotéka by měla zájemcům o pořízení vlastního bydlení zajistit, že úvěrem od banky získají veškeré peníze potřebné ke koupi nemovitosti.

Pokud totiž někdo kupuje byt za 1 milion korun, jeho tržní cenu odhadne znalec banky například na 800 tisíc. Většina bank k tomu ještě půjčuje pouze na 70 až 90 procent své odhadní ceny. Úměrně výši rozdílu mezi skutečnou tržní cenou a cenou stanovenou bankou pak kupující potřebuje na zaplacení celé sumy více peněz z vlastních úspor či z jiného úvěru.

Česká spořitelna se snaží detaily "superhypotéky" tajit do poslední chvíle. „Je pravda, že připravujeme velice zajímavý produkt, ale nebudeme k tomu poskytovat informace. Nebylo by to korektní, protože produkt není připraven ve finální podobě,“ reagovala mluvčí banky Klára Gajdušková.

První bankou, která šla s výší nabízené hypotéky dál, než ostatní konkurence, byla letos v červnu Českomoravská hypoteční banka. Ta nabízí hypotéku do 100 procent svého odhadu, což ovšem podle odborníků nemusí v některých případech na celou tržní cenu stačit. Šéf českomoravské hypoteční Jan Sadil tehdy uvedl, že ve velkých městech se odhad této banky potká s tržní cenou zhruba v devadesáti procentech.

Českomoravská hypoteční bezesporu spořitelnu inspirovala a vybičovala ji jít ještě dál.

Stejně jako v případě nabídky českomoravské hypoteční, budou zřejmě i klienti spořitelny muset počítat s tím, že "superhypotéka" bude oproti standardním úvěrům dražší.

Srovnejte si jednotlivé nabídky bank v přehledné sekci hypoték.

Podle Sadila je v případě českomoravské hypoteční o stoprocentní hypotéku zájem, i když banka stále poskytuje více hypoték do 85 procent odhadní ceny. Akce spořitelny bude podle Sadila pro tuto banku znamenat vyšší riziko, i když je obecně platební morálka hypotečních klientů dobrá.

Spořitelna si navíc nájezd 150 procentní hypotéky načasovala jen dva týdny poté, co stát začne třemi procenty dotovat lidem do 36 let hypotéky určené na pořízení starších bytů a domků. Souběh těchto událostí může přimět i ostatní banky k reakci a aktivní roli v konkurenčním boji.

Úrokové tržní sazby (bez státních příspěvků) hypoték pevné na pět let se v současné době pohybují zhruba od 5,6 procenta do 6 procent.

Co říkáte plánované novince České spořitelny? Lze očekávat novou vlnu konkurenčního boje? Využili byste této nabídky v případě, že se budete o výběru hypoteční banky rozhodovat?

 

Autoři:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Další z rubriky

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Poslední změna času: EU řekla, kdy naposledy přeřídíme hodinky

Poslední změna času: EU řekla, kdy naposledy přeřídíme hodinky

Kurzy.cz Střídání letního a zimního času v Evropě zřejmě odzvonilo. Poté, co se občané evropských zemí jasně vyslovili proti pra...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz