Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká spořitelna přestala tajit příjem pro hypotéku, z bank žádá nejméně

aktualizováno 
Příjem potřebný pro hypotéku klesá. Žadateli z modelového příkladu pro hypoteční úvěr 1,6 milionu korun stačí již 18 tisíc korun čistého měsíčně. Poprvé se do opakovaného průzkumu redakce iDNES.cz zapojila Česká spořitelna a zveřejnila svůj požadavek na minimální měsíční příjem.

Jaro přeje hypotékám, nižší úrokové sazby snižují i měsíční splátky. | foto: Profimedia.cz

Svými nároky na příjem se Spořitelna zařadila mezi nejméně náročné banky. Žadateli jednotlivci ze vzorového příkladu bude na hypotéku 1,6 milionu korun stačit, když každý měsíc bude brát 19 tisíc korun čistého. Tento příjem patří mezi nejnižší a požaduje ho i ČSOB a Komerční banka.

Rodina s jedním dítětem uspěje u České spořitelny s celkovým měsíčním příjmem 20 tisíc korun, což je zdaleka nejméně, než požaduje naprostá většina z ostatních 12 bank, které se průzkumu pravidelně účastní.

Parametry obecného příkladu

Redakce iDNES.cz sleduje od října 2008

Žadatel kupuje byt za dva miliony korun. Tento byt, jehož hodnota jsou také dva miliony korun, dá do zástavy.

Požaduje hypotéku ve výši 1,6 milionu korun, 400 tisíc korun má našetřeno.

Byla zvolena pětiletá fixace úrokové sazby a splatnost hypotéky 20 let.

Pro příklad jsme vybrali dva typy žadatelů:
1. žadatel - jednotlivec
Svobodný člověk, 28 let, o úvěr žádá sám, zaměstnanec, nemá žádné jiné závazky, nesplácí úvěr, nevlastní kreditní kartu.
2. žadatel - tříčlenná rodina
Manželé ve věku 32 a 35 let, dítě do 10 let, oba zaměstnanci, žádné jiné závazky nemají, nesplácejí úvěr, nevlastní kreditní kartu.

Na druhou stranu GE Money Bank na rozdíl od minulých let odmítla sdělit své požadavky na příjem zájemců o hypotéku, a to i přesto, že se nezměnily parametry příkladu. "Minimální čistý příjem obou žadatelů je rozdílný u různých typů produktů a nelze takto paušálně říct, kolik to bude," odůvodnil rozhodnutí banky její tiskový mluvčí Pavel Zúbek. 

Vyšší příjem než vloni požaduje jen Hypoteční banka a mBank

Zatímco naprostá většina bank z požadavků na příjem žadatelů slevila řádově o stokoruny, Hypoteční banka u obou žadatelů a mBank jen u prvního žadatele své nároky o stokoruny navýšily.

Skokanem roku se stala Komerční banka. Zatímco před rokem patřila mezi náročnější banky, letos v pozitivním slova smyslu "spadla" mezi banky, které tolerují i nižší příjmy. Navíc své nároky ponížila o několik tisíc korun. Jednotlivec uspěje s necelými 19 tisíci korunami, rodina s 26 tisíci korunami.

Jaký musíte mít příjem pro hypotéku

Tradičně nejvyšší měsíční příjem musí mít zájemce o hypotéku u Raiffeisenbank - žadatel jednotlivec dokonce musí brát až o deset tisíc korun více (28 tisíc korun) v porovnání s požadavkem Volksbank (18 012 korun).  Nejvyšší čistý měsíční příjem - 30 500 korun - musí mít rodina u mBank.

Úrokové sazby šly dolů

Vzhledem k tomu, že žadatelé na koupi dvoumilionového bytu chtějí čerpat hypotéku ve výši 1,6 milionu korun, nabízejí jim banky úvěry do 80, resp. 85 procent zástavní hodnoty nemovitosti.

Kromě klasických hypoték s fixní úrokovou sazbou, která se po dobu zvoleného fixačního období (v našem příkladě pět let) nemění, mají mnohé banky ve své nabídce i hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, jejíž výši určuje trh a může se průběžně měnit. Klient se s touto hypotékou setká například u GE Money Bank, LBBW Bank nebo UniCredit Bank.

Nabízený hypoteční produkt
Česká spořitelna nová Hypotéka ČS
ČSOB ČSOB Hypotéka do 85 %
GE Money Bank Hypotéka s fixní úrokovou sazbou
Hypoteční banka běžný Hypoteční úvěr
Komerční banka Hypoteční úvěr Klasik
LBBW Bank klasická Hypotéka
 mBank mHypotéka Light
Poštovní spořitelna Era hypotéka
Raiffeisenbank Hypoteční úvěr Klasik
UniCredit Bank Hypoteční úvěr Individual nebo Hypoteční úvěr Flexi
Volksbank Standardní hypoteční úvěr do 80 %
Wüstenrot hypoteční banka Hypotéka Wüstenrot na pořízení vlastního bydlení
Zdroj: banky

Letos stejně jako vloni došlo v porovnání s předchozím šetřením ke snižování úrokových sazeb u nabízených hypoték. Všechny banky, kromě tradičně nejvyšší úrokové sazby Raiffeisenbank (5,49 procenta), se dostaly pod pět procent.

S nejnižší úrokovou sazbou 3,84 procenta se klient setká u nové Hypotéky České spořitelny, kterou banka představila minulý týden.

Jakou úrokovou sazbu vám banky nabídnou a kolik budete měsíčně splácet

S nižšími úrokovými sazbami souvisí i nižší měsíční splátky, než jaké banky požadovaly v loňském roce. Výše splátek se u naprosté většiny bank pohybuje kolem deseti tisíc korun (od 10 045 korun u Wüstenrot až po 10 419 korun u UniCredit Bank), v případě České spořitelny, GE Money Bank a Komerční banky klesla pod deset tisíc korun.

Nejvíce budou klienti splácet u Raiffeisenbank, banka požaduje měsíční splátku 10 997 korun.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Martin Mašát

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá...

Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

Ilustrační snímek

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla,...

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz