České akcie trhají rekordy

Jen za měsíc záři si pražská burza připsala více než 7 procentní zisky. Český investor však akciím stále nevěří. Podílovým fondům, které investují do akcií a dávají mu tak možnost podílet se na růstu trhu svěřil méně než desetinu objemu investic do fondů. Většina stále směřuje do fondů peněžního trhu. Kde bylo vašim penězům v září nejlépe?

Americké i evropské akciové trhy rostly i přes negativní události. Hurikány způsobily v USA velké škody a cena ropy opět zamířila vzhůru. Velmi dobře se dařilo technologickým titulům, které nejvíce napomohly růstu trhu. Index technologického trhu Nasdaq Composite si v září připsal více než 3% zisk. V černých číslech zakončila obchodování i většina evropských burz.

Nebezpečím pro trhy zůstává vysoká cena ropy, pro kterou se v posledních týdnech vždy najde celá řádka důvodů. Během posledního čtvrt roku zvýšila americká centrální banka základní úrokovou sazbu třikrát až na současných 1,75 %. Vyšší úrokové sazby se stále nacházejí na velice nízkých úrovních a pro firmy nejsou problémem při jejich financování.

Index

Změna za září 2004

Nasdaq Composite (USA)

+3,19 %

DAX (Německo)

+2,84 %

FTSE 100 (Velká Británie)

+2,50 %

CAC 40 (Francie)

+1,28 %

S&P 500 (USA)

+0,93 %

DJIA (USA)

-0,92 %

Nikkei 225 (Japonsko)

-2,33 %

Zdroj: Fincentrum

Pražská burza: + 30 %

Českému akciovému trhu se dařilo i v září. Měřeno indexem PX-50 dosáhl 875,4 bodů a dostal se tak na desetileté maximum. Letos si pražská burza polepšila o téměř 30 % a její roční výnos překračuje 34 %. Ze zemí střední Evropy se od počátku roku dočkalo nejvyšších akciových zisků Maďarsko, které bylo následováno Českou republikou.

Index

Hodnota 31.8.2004

Hodnota 30.9.2004

Změna

PX-50

816,0

875,4

+7,28 %

PX-D

2 029,3

2 176,6

+7,26 %

Zdroj: BCPP Praha

Akcie ČEZu dosáhly v září nového maxima. Překročily úroveň 250 korun a připsaly si neuvěřitelných 25,9 %. Pro růst ceny akcií ČEZ hovoří také růst cen energií a integrace distribučních společností. K růstu mu pomohlo mimo jiné zvýšení cílové ceny třemi renomovanými společnostmi na hodnoty 279 Kč až 296 Kč. Akcie Jihočeských papíren Větřní stále hledají svůj strop a podpořeny silnou poptávkou za poslední měsíc více než zdvojnásobily svoji cenu.

Největší investiční extrémy za měsíc (objem obchodů nad 50 000 Kč)

 

Nejlepší

změna

Nejhorší

změna

Domácí akcie (bez SPADu)

JČ PAPÍRNY VĚTŘNÍ

+117,2%

SSŽ

+0,6%

SPAD

ČEZ

+25,9%

ZENTIVA

- 3,8%

Zdroj: BCPP Praha

Experti se shodují, že střední Evropa představuje zajímavou investiční příležitost a zájem investorů o akcie zemí, které nedávno přistoupily do Evropské unie tak pokračuje. Roční výnos nejlepších korunových akciových fondů se pohybuje kolem 30 %. Na čele se stále drží ING Český akciový fond se ziskem téměř 40 %. Fond investuje do společností, jejichž akcie se obchodují na českém (nejméně 51 %) , maďarském, polském a slovenském akciovém trhu.

Roční výnos českých akciových fondů
1. ING Český akciový 38,30 %
2. ISČS - Sporotrend  32,43 %
3. Conseq Akciový fond  28,98 %
4.ČPI - Fond ropného a energet. průmyslu  24,47 %
5. ČSOB Akciový Mix 17,71 %

Zdroj: Fincentrum

Na evropském dluhopisovém trhu došlo k posilování. Nejlépe z domácích dluhopisových fondů zhodnotil svůj majetek ISČS-Trendbond (+1,30 %). Úrokový sazby na peněžním trhu mírně rostly a IKS Fond peněžního trhu zakončil září jako fond s nejlepší výkonností ve své kategorii (+ 0,24 %). Jeho zhodnocení od počátku roku dosahuje 1,28 %, což znamená přibližně dvojnásobné zhodnocení ve srovnání s běžnými ročními termínovanými vklady.

Domácí otevřené podílové fondy

Typ fondu

Nejlepší výkonnost

Nejhorší výkonnost

Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Akciový

ČPI - Fond ropného a energetického průmyslu

+2,96%

IKS Světových indexů

-1,91%

+0,63%

Smíšený

IKS Balancovaný

+3,62%

AKRO OPF pravidelných dividend

+0,01%

+0,91%

Dluhopisový

ISČS-TRENDBOND

+1,30%

ČSOB Kvanto korunový dluhopisový

+0,08%

+0,45%

Peněžního trhu

IKS Peněžní trh

+0,24%

ISČS-SPOROINVEST

+0,09%

+0,16%

Zdroj: UNIS

Ropa na novém maximu, rezervy na minimu

Ropa se opět vyznamenala a na konci měsíce se její cena přehoupla nad hranici 50 dolarů za barel, kterou někteří odborníci již považují za kritickou. Růst cen ropy je způsoben více faktory, tím nejvýznamnějším jsou hrátky počasí, které způsobují v karibské oblasti obrovské škody. Zásoby černého zlata klesají již osm týdnů v řadě, což se naposledy stalo v roce 1988 a dosáhly tak svého 29-letého minima. Oproti stejnému období loňského roku schází v amerických zásobních nádržích 14 miliónů barelů strategické suroviny.

Bitva o studenty pokračuje! Který operátor přišel s novým tarifem?
Dalšími faktory negativně ovlivňujícími cenu ropy jsou: neustálé bezpečnostní hrozby v Iráku, nebo situace kolem ruské společnosti Jukos, která byla nucena snížit spotřebu kvůli přerušení dodávek elektřiny. Situaci kolem ropy nezlepší ani fakt, že krajiny ropného kartelu OPEC těží téměř na plný výkon a ceny tak reagují růstem na jakékoli negativní zprávy.

Zlato v září zazářilo

Zlato si v září vedlo velice dobře a posílilo o více než 16 %. Minulý týden dokonce dosáhlo hranici 414 dolarů, což je pětiměsíční maximum. Vypadá to tak, že v dohledné době bude atakovat letošní maximum z dubna, které se dotýkalo ceny 430 dolarů za troyskou unci. Stříbru se už tak dobře nedařilo, když posílilo o nevýrazných 0,18 %. Platina na tom byla ještě hůře a meziměsíčně klesla o 23 %. Způsobili to investoři realizováním zisků z minulých měsíců v reakci na zmenšení obav z narušení dodávek z Jižní Afriky. Celkově však poptávka po kovech roste a ve statistikách za poslední týden už je vidět rostoucí trend.

Peníze v bankách nevydělávají. Zhodnoťte je ve fondech.
Podílové fondy - speciální příloha.